| Yoanna111 a întrebat:

Am luat Escapelle in data de 25 mai, fiind in perioada fertila si intamplandu-se ca prezervativul sa se sparga.
A doua zi imediat, am observat cum perioada fertila a inceput sa nu mai aiba loc, iar dupa 6 zile, mi-a venit menstruatia(cu durerile specifice pe care le aveam si inainte), aceasta durand doar 2 zile, in loc de 4.
Acum, zilele acestea, am niste scurgeri maronii inchise.

Intrebarea mea e...aceste scurgeri pot fi inca reactii adverse ale pastilei sau pot fi cauzate din alt motiv?

Raspunsurile date gen "Mergi la ginecolog" nu le voi lua in calcul, pentru ca voi face acest lucru cat de curand. Vreau doar sa aud o parere si de la voi.

Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea inceputa/pornita dupa trecerea a 6-7 zile de la administrarea pastilei contraceptive, adica in data de 31 mai, NU a reprezenta MENSTRUATIA si de asemenea, sangele scurs atunci in mod sigur nu s-a aseamanat cu menstra si din acest motiv o fata corect informata, cu greu putea face o confuzie intre o simpla sangerare scurta si slaba cantitativ si o menstruatie adevarata. Acea sangerare a reprezintat o reactie adversa a organismului, care se poate manifesta/apare sau la fel de bine sa lipseasca, acest lucru depinde de organismul fiecarei femei in parte. In cazul administararii pastilei de a 2-a zi adevarata MENSTRUATIE se porneste de regula la data preconizata, insa poate sa porneasca si cu anumite intarzieri mai mari sau mai mici datorate dereglarii hormonale intervenite in organism. Hormonii din pastila folosita nu au permis organismului sa formeze un ENDOMETRU bine dezvoltat si din acest motiv acesta a fost unul mic, subtire, anemic si care in momentul in care este eliminat se transforma intro menstra diferita calitativ si cantitativ fara de menstruatiile avute anterior. Aceasta este adevaratul motiv/cauza a faptului ca menstruatia actuala este slaba cantitativ si are aspectul unor scurgeri maronii atipice. Aceste scurgeri reprezinta de fapt adevarata menstruatie. Multa sanatate!

| Yoanna111 explică (pentru corbulalbrosu):

In acele doua zile mi-a curs sange exact ca la o menstruatie in mod normal si am avut simptomele pe care le am de obicei inainte de aceasta, din aceasta cauza acele zile le-am luat ca si cum mi-a venit menstra.
Intr-adevar cum ai zis, in ultimele 2 zile am avut scurgeri maronii, iar astazi, din nou, zic eu, a aparut menstruatia (sangerarea este la fel ca de pana acum).

Multumesc pentru informatii si multa sanatate si tie!

O seara frumoasa!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si cum ai observat ca perioada fertila a inceput sa nu mai aiba loc? Scrie pe ea?

| Yoanna111 explică (pentru darrio2007):

Da, scrie pe ea. Ai gandit cand ai intrebat asta?

O femeie cand este in perioada fertila are o scurgere mai abundenta, mai pe inteles se aseamana cu albusul de ou.

Dupa luarea pastilei, a doua zi, acea scurgere a incetat.

Deci, din acest lucru as putea deduce ca ovulatia nu va mai avea loc.

Hm... oare au o logica acum?