| mariastefania50 a întrebat:

Am luat pastila de a 2-a zi la o ora dupa contactul sexual neprotejat, după o săptămână mi-a venit 6 zile sangerare destul de abundenta, e de la pastila sau mi-a venit menstruatia? Sunt șanse sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca de obicei sangerarea care se poate produce dupa ce au trecut circa 4 - 7 zile de la data folosirii pastilei contraceptive si reprezinta de fapt un efect advers/de aparare al organismului fata de invazia hormonilor sintetici din continutul pastilei de a 2-a zi, este de regula slaba destul de cantitativ si se manifesta pe durata a 1-2 zile, in cazul tau cel mai probabil sangerarea a reprezentat o menstruatie autentica.
Fiindca nu ai precizat in a cata zi a ciclului menstrual ai folosit acea pastila nenorocita, se poate doar presupune ca a fost in una din zilele perioadei de infertilitate absoluta, adica in perioada ultimelor 9-10 zile situate inainte de data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia, (terminarea ciclului), perioada in care este cu totul IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si daca sperma a fost ejaculata in vagin.
In concluzie se poate presupune ca pastila de a 2-a zi a fost folosita INUTIL, fara niciun rost si cu totul IRESPONSABIL in cazul in care se adevereste ca presupunerea privind momentul pastilei este corecta si valabila.
Multa sanatate!

| mariastefania50 explică (pentru corbulalbrosu):

Am menstruatia neregulata, a fost luata in ziua 42 a ciclului menstrual iar menstruatia a venit in ziua 48

| mariastefania50 explică (pentru mariastefania50):

Am luat-o doar pentru faptul ca menstra e neregulata si nu puteam fi sigura in ce zi am avut ovulatie sau daca sunt in ziua cu fertilitate, am luat o cat de repede am putut evitand un eventual accident

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este efectul secundar al pastilei de a doua zi.
De acum inainte, pe urmatoarele 6-12 luni, nu vei mai avea ciclul regulat si nici nu se mai poate calcula saua proxima: ciclu, ovulatie, sau perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii orice fata inteligenta care este corect informata si documentata, prima data nu-si cumpara o pastila contraceptiva din farmacie, isi cumpara un test de fertilitate si ovulatie :
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
https://comenzi.farmaciatei.ro/......sa-p329319
cu ajutorul caruia determina cu o precizie de peste 97-98% daca in acel moment este in una din zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
Testul de fertilitate si ovulatie se face exact la fel ca testul de sarcina si rezultatul se obtine in 3-5 minute.
-- Daca rezultatul este NEGATIV in acel caz femeia afla ca NU este in perioada fertila a ciclului si ca atare este IMPOSIBIL sa poata sa ramana insarcinata,
-- Daca rezultatul este POZITIV in acel caz femeia stiind ca este in perioada fertila a ciclului menstrual si exista posibilitatea sigura / certa sa poata sa ia nastere o sarcina nedorita, va folosi in deplina cunostinta pastila de a 2-a zi.
Acesta este modul NORMAL, LOGIC cat si RESPONSABIL in care ar trebui sa procedeze orice femeie educata si bine informata in astfel de situatii.
Probabilitatea ca in a 42-a zi a ciclului menstrual sa mai fi fost fertila este extrem de mica dar nu si cu totul imposibila, si exact din acest motiv era cazul sa procedezi asa cum am explicat, pentru a nu-ti ''otravi'' inutil si fara niciun rost organismul cu o cantitate imensa de hormoni sintetici proveniti din acea pastila nenorocita.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse de sarcina.

| Teo29 a răspuns:

Sunt sanse sa fie dereglari de la pastila.

Pe viitor, faceti-o protejat, fara pastila de a 2 zi

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com