| alina18 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru. Ajutati-ma va rog.Sunt cu un baiat de 9luni de zile.Ne intelegem minunat, familia mea il stie, toata lumea este de acord cu relatia noastra.Toate bune si frumoase...chestia este ca m-am culcat cu el si...mama vrea sa ma duca la ginecolog.Eu i-am spus ca sunt inca virgina, dar ma pot astepta la orice din partea ei.Nu stiu unde ma duce, nu stiu nimic.Parca mi-ar face o surpriza... Pot intra singura in cabinet si sa vb cu medicul sa nu-i spuna? Se poate asa ceva? Mi-e teama sa nu ma duca undeva unde cunoaste ea.Sunt disperata.Sunt minora. Pitesti

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti minora, medicul ii va comunica mamei tale rezultatul controlului. Nu fi disperata, e foarte bine sa mergi la ginecolog, daca esti minora si ti-ai inceput viata sexuala.
De altfel cred ca ar trebui sa vorbesti cinstit cu mama ta si sa mergeti amandoua cat mai repede la ginecolog. E grav ca ti-ai inceput viata sexuala mai demult si nu te-ai dus inca.
Poate mama ta te va certa, dar sa stii ca de-ar fi sa se supere pe tine rau, sa-ti faca orice, sa te inchida 100 de ani in casa, tot merita sa te duci la ginecolog. Altfel viata ta este grav pusa in pericol, e un risc pe care nu merita sa ti-l asumi nici in ruptul capului.
Asadar, nu mai fi disperata, fi inteleapta, discuta cu mama ta si beneficiaza de asistenta medicala pe care ti-o ofera. Gandeste-te ca sunt mame care refuza sa-si duca fetele la ginecolog, din rusine sau proste, expunandu-le la probleme extrem de grave, posibil mortale.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu are voie sa te duca fortat! Trebuie sa-ti respecte demnitatea si liberatea! Chestia nasoala e ca tu fiind minora, ea ii poate face lui rau, daca il stie si il reclama, pentru ca sexul cu minori e caz penal! Explica-i frumos ca doresti sa intri singura la medic, daca tot esti moale si te lasi dusa ca mielul, si roaga medicul sa-ti pastreze secretul! Important e sa nu te fi imbolnavit, daca ai facut sex neprotejat! Si sa-ti faci neaparat testul Papanicolau, daca tot ai inceput! Si foloseste Prezervativul! - nu risca aiurea si inutil, cand Riscul e Enorm! E plin de boli transmise - date - luate prin sex fara prezervativ!

| CevaNormal a răspuns:

Draga alina18, te inteleg perfect, si eu am avut asa chestii, adica cu prietena mea. Se pare ca tu ai 18 ani dupa id? si nu cred ca ar fi o problema sa fi inceput relatia la 18, luand in consideratie cum tinerii gandesc la virsta de 11-12 ani, e teribil. Daca o consideri pe mama ta posibila sa-ti strice ceva in relatie, atunci incearca sa vb cu medicul, dar daca crezi ca s-ar supara de la inceput si apoi o sa fie ok, atunci mai bine vb cu ea. Aici foarte mult conteaza daca mai ai frati sau surori, ca daca esti singura mama reactioneaza foarte,, salbatic'' ca cind baiatul te fura de linga ea si e geloasa pe el. Crede-ma, pe propria experienta, lucrurile o sa se calmeze mai apoi, cind o sa aveti mai mult timp impreuna si ea o sa se invete cu el. Bafta!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Minciuna este o proasta alegere in cazul tau.
Fii sincera, spune-i mamei totul... Te va intelege.
Sper doar ca nu esti "foarte" minora.
Spor!

| Cryssy a răspuns:

Draga mea, ar fi trebuit sa vorbesti inainte cu mama ta... Dar daca nu ai vorbit... o poti face insa si acum. Trebuie sa ii spui adevarul...Nu ai ce face... E mai bine sa afle de la tine decat de la altcineva.Stiu ca o sa iti vina cam greu sa ii spui acum, pentru ca ma pun in situatia ta si imi dau seama ca si mie mi-ar fi foarte greu. Dar totusi, e mama ta...ar trebui sa te inteleaga si sa puteti vorbi deschis despre acest subiect. Te-am pupat. kiss

| Betty18 a răspuns:

Mai bine spune-i mamei tale ca apoi se va simti si ea prost in fata medicului acolo
incearca sa o iei si tu pe ocolite... zi de o colega de la scoala de varsta ta care nu mai este virgina.intreab-o ce parere are si apoi zii si ei.eu zic ca nu va avea un impact in felul asta ca va banui si ea ceva unde vrei tu sa batibig grinwinking

succes

| alessyca a răspuns:

Deci
consultatia la ginecolog este o chestie intima, adica ginecologul nu are voie sa dea detalii fara acordul tau mai ales daca esti minora.
eu stiu pe cineva care s-a dus si era minora si medicul era prietena cu mama ei si nu i'a zis cu toate ca tipa nu mai era.
eu din cate stiu nu are voie sa zicahappy

| alessyca a răspuns:

Nu o mai speriati fratilorstraight face
daca vrei ii zice daca nu nuhappy
oricum rezultatul la ginecolog e strict confidential, medicul nu are voie sa zica si daca te duce tu o sa intri singura acolo si ii zici medicului sa nu ii zicahappy

| Mixed a răspuns:

Hmm... vorbeste cu mama ta...stiu ca o sa ii sune aiurea...si o sa te certe sau o sa se supere. dar ii va trece ...si va aprecia ...ca i-ai spus ...fiti prietene! mama ta e cea mai buna prietena a ta!
Din cate stiu eu .se poate vorbi cu ginecologul... dar trebuie sa ai si noroc...sa gasesti pers potrivita...

| antonelk a răspuns:

Si eu am fost in pielea ta.si pe mine ma ameninta mama ca ma duce la ginecolog laughing) si si eu proasta de mine i-am spus mamei ca nu mai sunt viorgina si mai bine nu`i spuneam ca nu ma ducea. i-am spus si m-am ales fara telefon, fara net, fara iubitu meu sad si cu o pedeapsa de 3 saptamani angry dar ma intalneam pe ascuns dupa aia cu prietenul meu da mno vezi u acum :*

| Candyman a răspuns:

Sfatul meu este sa o pregatesti si sa ii spui adevarul

"Minciuna are picioare scurte" este adevarat

| georgy_7464 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-i spui mamei tale adevarul, in legatura cu intratul singura in cabinetul medicului nu poti fiind minora, iar medicul te poate examina doar prin semnatura mamei, deci spune-i adevarul.Succes

| danutzsan a răspuns:

Alina vorbeste cu mama ta sincer, fiti prietene, spune-i adevarul.Nu incerca sa repari o greseala cu o alta greseala, nu acoperi o minciuna cu o alta si capul sus alta data. Mult noroc

| al3xxxx_1544 a răspuns:

Cel mai bine e sai sp de acum chiar dc n-ai facut-o de la incepoot ca sa nu iti ingreunezi situatia mai tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu înțeleg de ce trebuie să te ducă mama ta la ginecolog?
Ai probleme ale aparatului genital sau ai lăsat indicii care să te demaște de acest aspect (virgină sau nevirgină)?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu iti cunosti cel mai bine mama si daca te poti astepta la orice din partea ei. sfatul meu este sa nu ii spui, sa incerci sa vorbesti cu medicul sau sa te straduiesti cat poti sa nu afle. Stiu din experienta ca speranta ca sinceritatea e cea mai potrivita e desarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ii spui adevarul mamei tale, asta e parerea mea.

| annelie a răspuns:

Pai spune-i adevarul
asa am facut si eu o boacana destul de mare si dupa aceea mama si-a pierdut increderea in mine...

| crizantema_4289 a răspuns:

Sti...multa lume cand aude de ginecolog se gandeste la fapul ca trebuie sa se dezbrace si sa se puna pe traditionala capra...si ca doctorul trebui sa dea cu papagalul tot ORI el are dreptul sa dezvaluie astfel de detalii confidentiale doar in cazul in care fata are sub 16 ani, iar capra si dezbracatul au fost inlocuite de asa numitele radiografi, in care iti pune o crema pe abdomen si cu un aparat micut verifica daca e totul in regula, iar la radiografie nu se vede daca mai esti sau nu virgina.Si ce daca nu mai esti? Ce poate ea sa mai faca? Sa te desparta de el, nu castiga nimic. Sa te bata? 1palma maxim 2, oare chiar se merita sa fi stresata in halul asta?