| goodbyee a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru. Dupa multe crize de bulimie prin care am trecut, acum mi-am propus sa ma opresc.De fapt de mai multe ori mi-am propus, dar apoi ma repucam. Dar de aceasta data nu vreau sa ma mai apuc iar, am nevoie de ajutorul si sustinerea voastra. Vreau sa slabesc sanatos.Problema este ca atunci cand am nervi mananc si iar mananc, mancatul este ca o placere pentru mine, ma calmeaza.Ma ingras foarte repede, am un metabolism foarte incet.Inainte aveam o mare ambitie sa slabesc sanatos, am slabit 30 de kg mancand sanatos. Dar apoi am inceput sa am aceste crize de bulimie pe care mentionez ca inainte de a slabi 30 de kg nu le aveam.Acum parca nu mai am ambitia dinainte, acum ma simt ca un nimic care isi regaseste linistea in mancare. Mi-e dor de cum eram inainte, mi-e dor sa mananc sanatos.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi, ce sa fac sa ma linistesc? Ce sa fac sa nu mai fiu asa stresata si sa nu mai vad mancarea ca pe o "salvare", bineinteles doar pe moment o vad ca pe o salvare, ca dupa kg in plus se observa iar faptele mele devin un cosmar.Si cu toate astea nu ma pot abtine, nu stiu ce am.Va rog din suflet ajutati-ma si nu ma judecati! Totul la mine e pe fond psihic, mi-a spus-o si medicul.Cum sa ma controlez? As avea nevoie de un psiholog, nu? Acum am mai pus cateva kg si ma simt foarte rau fizic, ma simt vinovata pentru ce am facut, vreau sa ma indrept!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,intr-adevar ai avea nevoie de un psiholog.
Prin ce treci,insa,am trecut si am crezut si eu ca n-o sa slabesc niciodata,erau si kilograme rele,luate pe timpul sarcinii si a fost ingrozitor,deci inteleg.
Acum, trebuie sa stii ca asa cum exista dependenta de tigara, exista si dependenta de mancare.Si e mult mai greu sa scapi de ea, decat sa te lasi de fumat.Pentru ca fumatul cel putin,stii ca e un obicei rau,in timp ce sa mananci e una din cerintele primare ale omului!
Exista diete si diete,care de care mai promitatoare,dar cele mai multe te infometeaza, te ucid nervos, stiu asta.
Eu cred ca le-am incercat pe toate.Sau aproape.
A prins una singura si a tinut.Toate au prins,de fapt,dar ma ingrasam la loc,cunosti fenomenul.
Daca nu suferi de diabet, te rog sa comunici cu mine prin mesaj privat, iti voi spune tot ce e nevoie.Nu e grea,nu infometeaza,nu are efecte secundare, desi eu m-am trezit ca imi cade parul la un moment dat, dar asta fiindca nu-mi luasem vitaminele.In doua saptamani am rezolvat, dar ma speriasem.
Am slabit in 4 luni 25 de kg si apelez la dieta asta de cate ori vad un gram in plus, sunt cam 5 ani de cand ma mentin fara eforturi.
Frumusetea este ca...mananci! Nu-ti spun ce,ca te opresti in frigider,dar e eficienta.
Totul este sa intelegi psihologia (...) stomacului.
Nu e de ras, stomacul are si el o psihologie, desi e cel mai lenes si cel mai prost organ din organismul nostru.Intarzie sa inteleaga ca e plin si la cea mai mica micsorare a nivelului de umplere, tipa ca-i e foame!
Astept mesajul tau.Sa fii sigura ca totul e posibil!

| goodbyee explică (pentru greece12):

Buna! Vad ca Nu pot comunica prin mesaj privat, imi da o eroare, cred ca e de la faza aia ca nu sunt "utilizator senior". sad

| greece12 a răspuns (pentru goodbyee):

Ciudat,ar trebui sa poti,am setat ca pot primi mesaje de la TOTI utilizatorii TPU! Incearca iar, daca nu, incerc eu.

| goodbyee explică (pentru greece12):

Am incercat de mai multe ori.Nu merge. Daca vrei, lasa-mi un id de mess in privat.

| goodbyee explică (pentru greece12):

Ai primit ce am scris?

| greece12 a răspuns (pentru goodbyee):

Nu a ajuns nimic, inca!

6 răspunsuri:
| Originalone a răspuns:

Iti trebuie vointa si ambitie mare.
Incearca sa mai iesi cu bicicleta la padure, aer curat ceva.
Se poate slabi cu anumite retete pe baza de fibre.
Se poate incerca prin multe lichide si consum redus de grasimi.
Am si cunostinte in slabit si psihologie, daca vrei ceva sfaturi id mess never. lose0.
Mi lene sa mai scriu romane sa explic.