| LorenaMaria55676 a întrebat:

Am nevoie de ajutor va rog Am o problema, am menstruatie nereguata si am fost la endocrinolog care mi-a cerut sa fac niste analize de hormoni si mi-au iesit toate in regula in afara de progesteron care a iesit 0, 20. Menstruatie am de 2 ani si cand mi-a venit prima data a fost bine dupa am avut hemoragie si mi-a dat medicul anticonceptionale oprindu mi cm 6 luni (dupa am fost la endocrinolog) problema e ca am luat si duphaston dar dupa nu mi-a mai venit menstruatia o luna, dupa luna aia mi-a venit si dupa a mai venit dupa 2 luni fara sa iau nimic si a fost normal, am 15 ani si faza e ca daca nu o sa mai iau niciun hormon o sa mi se regleze?(deoarece pastilele m-au dereglat)

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu rezultatele analizelor hormonale obtinute, trebuie sa te prezinti la un medic ginecolog fiindca fara un tratament adecvat si corect stabilit ciclul tau menstrual nu se va regla niciodata. Acel nivel al valorii progesteronului intr-adevar este foarte mic fiind la jumatatea valorii minim acceptabile. Multa sanatate!

| LorenaMaria55676 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de raspuns! da o sa merg la medic daca o sa am probleme in continuare dar eu zic ca la varsta asta nu ar trebui sa iau atatia hormoni sau nu stiu sa nu fac mai rau happy