| Ghost12344 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi!
Trec printr-o perioada destul de naspa pentru mine si poate niste sfaturi o sa ma ajute.
Am 19 ani si am avut o relatie cu o fata pentru o perioada de un an si 3 luni. Pot sa zic ca a fost prima mea relatie serioasa in care am fost implicat extrem de mult si am iubit foarte mult si am fost foarte fericit.
Timp de un an relatia a mers foarte bine, ne-am certat extrem de putin si ne-am inteles super bine, simteam ca sunt super fericit si ca ne iubit foarte mult.
Dupa un an de relatie din senin a inceput sa fie mai rece cu mine si sa se comporte diferit, am uitat sa mentionez ca ea este cu un an mai mica decat mine. Am discutat cu ea despre problema asta dar nu am rezolvat nimic, imi tot zicea ca nu stie ce e cu ea si ca simte ca ne-am indepartat destul de tare dar cu toate asta nu a zis sa ne despartim. Relatia a mai mers asa timp de o luna in care eu am fost extrem de ingrijorat si stresat si am avut mereu o frica in mine ca o sa o pierd si ca nu pot sa fac nimic. In cele din urma am decis sa vorbesc iar serios cu ea despre asta si pana la urma am decis sa ne despartim, ne-am despartit frumos. Ne-am trimis toate pozele cu noi si am zis ca ramanem prieteni. Eu am fost distrus efectiv am simtit ca nu mai sunt eu si ca sunt doborat la pamant. Ea a inceput sa imi reproseze ca ma comport super diferit acum si ca fac intentionat sa nu mai fim nici prieteni, dar eu efectiv nu stiam de ce am ajuns aici asa din senin si asa usor, nu intelegeam cum fata pe care o iubesc enorm nu mai e langa mine. A trecut o saptamana extrem de dificila in care nu am mai vorbit deloc si am plans foarte mult si m-am tot gandit cum sa fac sa ne impacam, dar din pacate mi-a zis cineva ca acum iese cu alt baiat si isi petrece timpul cu el. In mometul ala mi-a fost de 100 de ori mai rau am simtit ca intru in depresie ca nu mai vreau sa fac nimic decat sa intru in pamant si sa dispar, am simtit ca am murit pe interior complet si ca mi-a fost sfasiat sufletul in doua. Au trecut 4 luni de atunci in care nu am mai vorbit deloc si am suferit extrem de mult, iar acum cateva zile mi-a trimis mesaj sa vada ce mai fac si am aflat ca nu mai e cu baiatul ala de ceva timp, iar acum eu nu mai inteleg nimic si am nevoie de ajutor.
Apreciez orice sfat!

Răspuns Câştigător
| Anonim2136493 a răspuns:

Am trecut și eu prin asta la prima mea relație, a durat 1 an și jumatate. Eu îl iubeam enorm și el a renunțat la mine pentru alta. Îți spun eu continuarea poveștii: A fost împreuna cu acea fata, iar după ceva timp s-a întors la mine, eu ca fraiera l-am iertat și ne-am împăcat. Foarte mare greșeală! Doamne, dacă as putea da timpul inapoi nu m-as mai impaca cu el pentru ca nu m-a meritat. Totul era schimbat între noi, nici săruturile nu erau la fel, nici comportamentul nostru unul fata de celelalt, nimic. Nici măcar sentimentele nu mai erau atât de puternice. Nu a durat mult timp și ne-am despărțit de tot, definitiv. Sfatul meu pentru tine este sa te ții tare și sa nu te bagi intr-o suferința inutila! Au trecut 4 luni in care tu te-ai vindecat, nu o lua de la început! Lucrurile nu vor mai fi la fel, iar ea dacă te iubea așa cum o iubești tu nu te părăsea niciodată pentru altul! E cea mai mare prostie pe care o pot face oamenii plini de egoism, din păcate. Realitatea este ca Dumnezeu are o fata de 10 ori mai buna păstrată pentru tine, care va avea același valori morale cu ale tale și te va iubi la fel de mult sau chiar mai mult decât tu pe ea! Și eu credeam ca primul băiat pe care l-am iubit era cel fără de care nu puteam trai, dar timpul m-a ajutat sa ma vindec și Dumnezeu mi-a dat un băiat care e mai mult decât orice mi-as fi putut dori și cu care sunt și logodita. Așa ca, ai rabdare! Toată suferința asta va avea o rasplata frumoasa intr-o buna zi!

| Ghost12344 explică (pentru Anonim2136493):

Mi ai dat chiar raspunsul de care am nevoie si iti multumesc.
Problema la mine e ca inca nu am trecut peste despartire, o visez destul de des si imi super dord de ea si plang de multe ori chiar daca au trecut 4 luni.Dar cu toate astea nu i am trimis deloc mesaj ori sa o caut.

| Anonim2136493 a răspuns (pentru Ghost12344):

Cu mult drag! Și mie mi-a luat 6 luni sa trec peste despărțire. Încearcă sa îți ții gândurile ocupate cu altceva. Știu ca e greu, pentru ca este și carantina acum și tot, dar poți sa îți gasesti un joc, sa inveti, sa citești, sa faci sport, sa desenezi sau sa canti dacă ești pasionat. Vei trece in curând peste fosta relație și orice încercare ar avea ea sa revină in viața ta las-o sa plece! Odată ce a ales pe altcineva o va face și a doua oară pentru ca va sti ca tu ești iertător. Nu meriți asemenea gen de persoana lângă tine. Mai ai putina rabdare și vei întâlni o fata super pentru tine! Toate gândurile bune!

| Ghost12344 explică (pentru Anonim2136493):

O sa fac ce mi ai zis tu si sper sa treaca tot.
Multumesc mult

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai sanse de reusita cu ea, pare genul de panarama ieftina care prefera sa schimbe personalul la ocazie. In locul tau o blochez si ii las un mesaj: de cand m-am despartit de tine fwt o groaza de femei, iti multumesc ca m-ai lasat la timp scarba ordinara ce esti.

| Ghost12344 explică (pentru mgtow):

Multumesc pentru raspuns!
Nu o blochez dar o tratez cu indiferenta

| Ofiintă a răspuns:

Un mod de-a ne juca soarecele și pisica. Domnișoara respectivă te adună și te amână după bunul plac. Oscilezi între două variante:
1. Intri în jocul ei și de această dată vei juca pănă când te va elimina din nou
2. Ai așteptări în legătura cu propria ta persoană și nu cazi pradă unei iluzii. În sinea ta conștientizezi, probabil, faptul că acest drum conduce nicăieri.

| Ghost12344 explică (pentru Ofiintă):

Multumesc pentru raspuns!
Am ales a 2 a varianta

| Adry05 a răspuns:

Fata aia a trecut total peste relație și nu mai e interesată să fie cu tine, îți pierzi timpul inutil stând și punând-o în continuare pe prim plan. caută-ți și tu o persoană cu care să ieși

| Ghost12344 explică (pentru Adry05):

Multumesc pentru raspuns!
A trecut peste mine instat si a uitat complet de mine pentru momen dar nu inteleg de ce mi-a trimis mesaj dupa 4 luni

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să te întorci la ea. Și să îi pui condiția. Dacă mai pleci o dată de lângă mine, va fi o plecare definitivă. Așa o să învețe să nu se mai joace și să te respecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-ți o viață și un caracter puternic de care sa depinzi, niciunei tipe nu-i plac aia care depinde fericirea lor de ele.
Nu avea cum să meargă relație câtă vreme depinzi de ea, nici nu e sănătos așa ceva. A simțit că depinde fericirea ta de ea, atunci a început să fie rece. Nu în sens că nu ținea ta la tine, ci voia să te schimbe, sa te facă să-ți dai seama că nu e okey ce faci, când ea a depistat că devi slab din punct de vedere mental, a încercat să te facă să-ți revii la realitate.
Ce nu înțelegi? A mers să vadă cum e cu ăla, dar nu a vrut să fie cu ea sau era mai rău decât tine, probabil i-o tras-o o data, de doua ori și gata. Iar acum că nu are altă opțiune. Vrea să încerce din nou cu tine.
Acum depinde de tine, mai vrei ceva cu ea? Sau ai respect.de sine și îți găsești alta. Oricum ca înainte nu mai are cum sa fie. Doar te amăgești daca continui cu ea. Mai bine învață din experiență asta ca pe viitor sa nu mai faci greșeală să -ti pui viața în palmele ei, tipele nu suporta o responsabilitate așa mare pe capul lor, tu trebuie sa le protejezi, nu sa te sinucizi în lipsa lor.

| Ghost12344 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns!
Dupa despartire m-am schimbat super mult in bine si am iesit cu multe tipe dar simt ca nu mai pot sa ma indragostesc.

| Eugen80 a răspuns:

Cauta alta relatie!

| Ely1234567 a răspuns:

Dacă ai fost dat afara din viata ei o data pentru un alt băiat se va repeta și a doua oara mai bine uit-o.

| Ghost12344 explică (pentru Ely1234567):

Multumesc pentru raspuns!
Ai dreptate