| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o părere, n-am mai avut un contact sexual din 2 septembrie, din 24 august iau anticonceptionale, dar un timp după 2 septembrie am luat antibiotic vreo 5 zile, sunt in a 5 a zi de pauză si menstruatia încă nu a aparut, oare e de la antibiotic si de la faptul că am fost racita la ovare? Ma gandesc ca sarcina nu are cum ca eram protejată de anticonceptionale si nu a ejaculat

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Deoarece in timpul tratamentului cu anticonceptionale sangerarea nu este o menstruatie propriu-zisa, ci una indusa, poate ca la inceput, in primele luni, unele femei sa nu experimenteze sangerari in timpul pauzelor, sa experimenteze sangerari de tip spotting in alte zile etc.
In primele 10 zile de tratament cu anticonceptionale, se recomanda sa se foloseasca protectie suplimentara, deoarece protectia oferita de pastila AC in acele 10 zile initiale, este una redusa. Abia ulterior esti protejata cu adevarat, asta daca AC ti-au fost prescrise in urma unor analize ce stabilesc profilul hormonal.
Daca ai dubii in ceea ce priveste o sarcina, se rezolva simpu cu un test.

Dar as sugera sa te informezi si sa intelegi ca tot ceea ce se intampla in corpul femeii atunci cand ia anticonceptionale este controlat de hormonii introdusi sistematic in organism si ca sangerarile nu sunt menstruatii propriu-zise, iar ciclurile nu sunt tocmai...cicluri...