| Viviluka a întrebat:

Am nevoie de sfaturi. Vreau sa fiti atenti pentru ca este ceva mai complicat. O sa imi povestesc un pic pe scurt viata. Cine vrea sa ma asculte si sa imi dea un sfat necesar mie in cazul asta primeste funda.

Acum 9 luni de zile m-am combinat cu prietenul meu cel mai bun. Nu ne cunoasteam doar de o luna cu toate ca stateam in acelasi oras. El a fost primul meu iubit la varsta de 11 ani jumate si el avea 15. Faza este ca el ma placea pe mine de mai mult timp dar eu eram cu gandu la desene papusii si chestii. De la ziua cand ne-am combinat au trecut 4 zile iar eu ma simteam un pic ciudat atunci cand il sarutam. Nu stiam ce simt. Aveam acei fluturii in stomac pe care ii ai la prima intalnire. Eu nu stiam de asa zisi fluturasi si credeam ca nu imi place compania lui iar in a 4 zi i-am dat papucii.Trist pentru ca el a suferit dupa mine mult timp si faptul ca ne-am despartit la schimbat complet. La facut mai rau mai nepasator mai indiferent mai ciudat in sens raw foarte rau. Dupa 2 luni tot simteam acei fluturi si ma intrebam " bay numai sunt cu el nu ma mai atinge numai stau cu el atunci dc simt asta?" si am intrebat-o pe mama mea. Ea mi-a explicat totul si in clipa aceea m-am impacat cu prietenul meu. Dar ce era rau in asta? Eu nu stiam de aceasta schimbare pe care eu i-am facut-o. Asa ca de atunci relatia noastra nu a mers prea bine. Pur si simplu am devenit foarte geloasa iar el foarte nepasator si enervant deoarece sa uita cam mult dupa fete. Cu toate astea am trecut prin certuri si iimpacari de nenumarate ori. Ma lasat de vreo 2 ori pentru alte mici avenuri apoi a observat ca tot langa mine e bine. Apoi m-a lasat pentru cea mai buna pr a mea verisoara si vecina mea fata pe care o strigam sora. Dupa toate astea el a observat ca tot la mine se intoarce asa ca l-am iertat iar dupa tot ce imi facuse si credeti-ma foarte multe va imaginati : certuri cu varamea, certuri cu mine si mama, certuri cu matusa si unchiul meu etc. Dupa ce l-am iertat si de la faza asta se intampla ca intr-o zi in timp ce eram majoreta la meciul meu din scoala il vad trantit pe iarba cu o fata ca sa nu o numesc altfel si se sarutau. Logic ca in clipa aceea mi-am luat inima in dinti si i-am dat papucii dar faza e ca imi era scarba deoarece fata aia nu e intocmai asa curata si asa cuminte la 13 ani. El a incercat sa ma impace iar cu vrajelii si minciuni de a le lui dar am zis nu. A trecut si faza asta si l-am iertat cu chin cu vai. Imediat a doua zi dupa impacare el imi ia telefonul la controlat ( facea si el pe gelosul) dar din pacate pentru el nu gasit nimic. Apoi i-am luat si eu telu si tot din pacate pentru el am gasit o poza cu varamea la el in tel. Atunci normal iar m-am enervat si i-am zis iar ca intre noi s-a terminat si am plecat. In urmatoarele zile tot a incercat sa ma impace. Si intr-o zi el pleca la mare cu toate clasele de a 8 era banchetul lor. Bay sincer doar ca s-a urcat in masina si deja imi era dor de el. Apoi trece prima zi vorbesc cu el asa doar buna cf nu stiu ce. In ziua aia era zi in care trebuia sa merg la biserica pentru ca eu sunt penticostala. Asa sa continuam. Imi era o sila ingrozitoare iar apoi vine bunica mea si imi spune " du-te mama la biserica ca stiu ca ai ceva sa il rogi pe domnul " si asa ca m-am dus.Intre adevar trebuia sa ma rog pentru el ca cine stie ce i se putea intampla asa ca am fost. A doua zi aveam iar biserica si inainte sa intru ma suna el. Vorbesc cu el si imi zice ca mi-a luat un cadou si chestii, apoii imi zice ca dabea asteapta sa vina acasa ca i e dor de mine, apoi o gramada abureri din astea. Si apoi imi zice ca parca noi eram certati si eu i-am zis " parca" si cred ca l-am iertat iar. Apoi ma intreaba daca ieri am fost la biserica ca daca da se vede ca m-am rugat pentru el ca a avut nuami noroc. Si i-am zi ca da am fost si ca si acum sunt in drum spre. Dupa ziua asta vine ziua bachetului. Vorbesc iar cu el si imi spune ca mai mi-a luat ceva dar nu imi spune dar sunt 2 inimiori.In fine nu mi-a pasat. Apoi incepe iar ca ma iubeste si ca nu stiu ce dar deodata spune " e o fata aici care ma invita sa ma duc cu ea la biliar " si i-am zis bravo ce mai stai si apoi imi zice " hai fa o criza de gelozie ca mi-e dor sa te aud" si i-am zis ca nu am dc. Apoi vorbesc cu niste colege d a le lui si prietenele mele. Imi spune ca dupa banchet la 3 de dimineata au venit la ele in camera sa le arate ce mi-a cumparat.Si fetele incepuse " a ca nu te despartii de el ca te iubeste ca a fost asa cuminte la nicio fata nu s-a dat ca suntem noi cu ochii pe el ". Apoi vine ultima zi fara el. Seara ma duc acasa ma pregatesc ca maine era ziua cea mare. Dupa ce ma pregatesc eu sa imi caut hainele lui pref si sa ma fac creata cum ii place lui il sun. Si ghiciti ce? Imi raspunde o fata lume la tel. Si ma intreaba ca cine sunt si ca dc il sun pe el cu privat ( il sunam cu privat ca nu era dupa telu meu ). Si i-am zis ca sunt prietena lui si ca vreau sa vb cu el. Si face " nu ma intereseaza". Si apoi asa zisul meu prieten se baga intre asa frumoasa noastra convorbire si face" ce faci iubita" si i-am zis " iubita? cine e aia care ma ia pe mine laa intrebari cum te sun si cine sunt " si face " a nimeni iubita o fata asculta muzica pe telu meu" si i-am zis "asa bun si daca asculta muzica dc imi raspunde la tel MIE si dc ma ia si la intrebari " Si face" nu stiu " si apoi o aud pe aia ca i zice" da ma mie ca ii zic eu daca nu o faci tu " si i-am zis " sti ceva esti un nimeni sti de ce te-am sunat? sa vd ce faci ma ca maine vi acasa si te astept ca proasta incontinuu de 4 zile si u ce faci asa esti tu cuminte " si apoi am aruncat telu si s-a spart. Apoi am luat cartela si am bagat-o in alt tel si ma suna un numar. I raspund si era el si face " auzi vrei adevarul da bun ea e prietena mea " si i-am zis " cum sa fie prietena ta adica? si mi-a zis clar ca numai vrea sa fie cu mine ca a gasit-o pe ea. Plangand logic pentru ca sincer ma ofticam ca am avut iar incredere in el pentru a mia oara si l-am iertat iar si iar si el face acelasi lucuruu. I-am zis " bine dar nu uita cu ea stai doar noapte asta cu mine vei sta toata viata si o sa regreti enorm ceea ce faci in seara asta " si i-am inchis. Dupa aia ma suna parasuta aia si imi zice " te rog frumos sa nu il mai cauti da ca eu sunt prietena lui de acum " si i-am zis" fai fata tu esti proasta la fel ca toate. Esti doar o aventura mama intelegete" si nu a vrut a zis ca nu ca o iubeste si i-am zis " ce sa te iubeasca in cateva zile. Apoi am inceput sa plang sa strig iar " ce am facut sa merit asta?" sincer numai stiu ce sa fac. De atunci au trecut 2 ore.Este ora 1 jumate si eu nu pot dormii. Sincer nu stiu de ce iar mi s-a intamplat asta. Credeam in Dumnezeu ca imi asculta rugaciunile si ca totul va fi bine cand va veni si eram asa nerabdatoare sa il vad si am asteptat atatea zile si de fiecare data am fost la biserica si tot timpul am facut ceea ce i-a placut lui Dumnezeu si el ce face? Pur si simplu am zis aceste cuvinte " Mai bine ramaneam cu taieturile mele pe maini decat sa ma strofoc atat degeaba macar alea ma faceau sa ma simt mai bine ". Da eu inainte sa fiu pocaita am avut o viata ingrozitoare. M-am taiat de multe ori pe maini si eram sincer nu mai vreau sa imi aduc aminte.In clipa aceea un vechii prieten de al meu care il cunosc de mica si ne jucam cu papuselele impreuna ma suna pentru ca vazuse statusul meu si si-a dat seama si m-a sunat si mi-a zis acelasi lucruri ca nu l-am ascultat si este adevarat ca mi-a dat atatea sfaturi si mi-a intrat pe o ureche mi-a iesit pe cealalta ca el tot timpul ma invatat de bine si eu am facut tot ca mine. Si sincer la 12 jum el a iesit afara cu mine si m-a facut sa rada, m-a linistit a mia oara mi-a dat sfaturi a mia oaraa a fost singurul cand l-am chemat si a venit.Acum prietenul meu o sa vina inapoi acasa. Si exista 2 variante : 1 ori se va duce la aia zilnic ( ea e cu un oras mai invecinat cu al nostru ) si ma va uita pe mine ceea ce nu cred ca va putea ori 2 va face ca de obicei si va observa ca a fost o aventura. Tot ce va cer voua este sa ma ajutati sa numai fac aceeasi greseala.Il iubesc sincer enorm de mult dar mi-a ajuns sunt si eu o copila pana la urma si-a batut joc de sufletul meu si a facut ce a vrut din mine. Ma oftic cel mai mult ca mai bine lasam lucrurile asa si nu ma incredeam in vorbele lui. Nu stiu ce sa fac. Ajutati-ma. Stiu ce vreti sa spuneti " uita-l ori lasa-l " incer sincer incer dar imi este greu sa il vad cu alta fata nu uitati ca a fost primul prieten, a fost baiatul care ma invatat sa sarut a fost totul pentru mine. Nu stiu ce ma voi face cand va veni acasa. Ceea ce este peste cateva ore

Răspuns Câştigător
| OpenMyEyes a răspuns:

Wow si eu credeam ca daca am stat de 3 ori cu baiatul pe care il iubesc e mult si mi-a ajuns dar tu ai un adevarat roman aici.stiu ca e extrem de greu dar chiar tr sa il uiti pentru ca nu merita!
il iubesti si suferi prea mult ca sa il mai ierti.
parerea mea, si eu asa as face...e sa gasesti un alt baiat care sa il placi cat de cat si o sa vezi ca o sa il uiti cat de cat...
dar mai intai tr sa stai singura o lunga perioada...defapt pana consideri u ca e de ajuns si ai intalnit un alt baiat care te-ar face fericitawinking

21 răspunsuri:
| Viviluka explică:

Va mulumesc mult pentru sfaturile voastre chiar imi este greu sa aleg un raspuns castigator si daca as putea ati fi castigat totii. Chiar m-ati ajutat mult.

| AdinaCrissa a răspuns:

Buna
Si de ce ma rog a primit @emi29 atatia de stupid? Pentru ca va oftica adevarul?winking
Sincer la 11 ani jumate sau 12 cat ai tu, eu ma jucam cu papusile cu surioara mea de 7 anibatting eyelashes.Iar primul meu sarut a fost la 14 ani jumate, nu 11. Pe bune acumstraight face Ia-o ca pe un sfat prietenesc.Esti prea mica pentru astfel de relatii, de asta ti s-a intamplat asa. Inca nu ai mintea destul de matura ca sa iei decizii mai bune si aici ma refer la faptul ca l-ai iertat de 1000 de ori. Daca aveai 14, 15 ani, iti dadeai seama de la inceput:" Bai asta isi bate joc de sentimentele mele, sau ce pana mea? Mai sunt 100 care se tin dupa mine si eu il iert pe asta care nu stie sa ma aprecieze?"
El e mai mare, e si normal sa se dea la alte fete. Tu esti destul de mica, iar la varsta lui ii trebuie pipaieli chestii, treburi...intelegi tu.
Deci repet, nu esti destul de dezvoltata psihic ca sa iti dai seama ca el nu e ultimul baiat de pe pamant si ca nu te merita.
De ce sa suferi de la o varsta asa frageda? Esti inca un copil, ai toata viata inainte pentru relatii si batai de cap cu baietii, crede-ma. Sfatul meu este sa-l lasi naibii de idiot, nu te merita. El vede ca tu esti un copil si ii place sa se joace cu sentimentele tale.
Bucura-te de copilarie cat mai ai timp, ca acusi ajungi la 20 de ani si vei regreta ca nu ai apreciat mai mult perioada asta.
Este destul timp pentru toate!
Ai grija ce faci, asculta-ma pe mine, ca nu te invat de rau, iti vreau binele.
Poate o sa zici ca sunt comunista sau mai stiu eu celaughing Dar am diploma de psiholog. Am facut 2 ani de cursuri si chiar nu te invat de rau.
Daca mai ai nevoie de sfaturi, nu ezita sa ma contactezi pe privat.
P.S. Cam asta a vrut sa zica si @emi29 dar a fost prea dur si s-a exprimat prea putin.
Ai grija. Te-am pupatkiss

| AdinaCrissa a răspuns:

Mda, multumesc pentru "stupid". Am incercat sa iti dau un sfat care pe viitor ar fi putut sa te ajute...Si iti vei da seama de asta singura, cand vei mai creste, ca ceea ce am spus, este adevaratwinking
Ce pot sa mai spun...: Lasa-i in continuare sa isi bata joc de naivitatea tawinking Succes

| Anname a răspuns:

Dragutahappy, incearca sa te porti cu indiferenta cum face el. Pana la urma tot se intoarce roata. Te cred ca il iubesti...dar iubirea adevarata este intre doua persoane nici decum una. Cu timpul il vei uita crede.ma happy dar pana trece acel timp tu trebuie sa te porti cu el cu indiferenta sa il bagi in seama cu fiecare ocazie dar cu un ton gen" ce mai faci?smug te dai la fete?:devil)" daca il tachinezi clar iti va da atentie si va incerca sa.ti raspunda asa ca trebuie sa cauti replici care sa.i inchida gura, insa nu exagerate.Sa nu.i arati cant de ranita esti, asta il va asigura ca a castigat" jocul". Deci, pur si simplu arata.i ca nu.ti mai pasa de persoana lui si el va face tot posibilul sa.ti peselaughing pentru ca asa sunt baietii.vor toate fetele pentru ei si se oftica cand nu am o fata

| anonimul a răspuns:

Daca te suna il injuri si ii inchizi sau nu-i raspunzi deloc iar daca vine la tine, ii spui vreo 2 si pleci.trebuie sal lasi. uite u il iubesti dar pentru el ai fost mereu o joaca.deci nu are rost.lasal

| emi29 a răspuns:

11 ani? pana la 25 vei avea 3 divorturi si 5 copii?, ce dumnezeu s-a relaxat programa scolara? ti se pare important acum, dar vorbim peste 10 ani sa vedem daca iti mai amintesti ceva.
-atat pot sa mai spun ai avut un feeling de la bun inceput era o presimtire rea, sa crezi in instinctele tale data viitoare. inca esti un copil.

| mellyy a răspuns:

Nimeni nu merita lacrimile tale...iar cine le merita nu te va face niciodata sa plangi! esti de acord cu mine?! Sunt convinsa ca iti este foarte greu si ca el face parte din tine,dar gandindu-te la un viitor cu el impreuna peste ani si ani,cum crezi ca va fi relatia voastra? Consideri ca el va fi cel care va fi alaturi de tine la bine si la rau? Nu vreau sa te dezamagesti de ceea ce iti scriu,dar decizia iti apartine tie,tu stii ce e mai bine pentru sufletul tau si pentru binele tau, dar trebuie sa te gandesti la un singur lucru, daca lucrurile intre voi merg asa in momentul asta si dureaza totusi de ceva timp.cum va fi mai tarziu?! Eu iti doresc tot binele din lume,dar alaturi de persoana care te merita cu adevarat si cel care te va intelege,te asculta, te ajuta, tine la tine si cel mai important : cel care TE RESPECTA!

| Joker1958 a răspuns:

U ai "gresit" de la inceput pentru ca i'ai aratat ca il iubesti prea mult si l'ai ierta oricand...sincer asa am patit si eu(sunt baiat), mi-a dovedit ca ma iubeste si dupa parca nu mai avea farmecul ala al dragostei si eaa patit la fel ca tine ne'am despartit pentru altele dupa o saptamana ne impacam, eainca mai tine la mine si ciar daca nu mai suntem impreuna inca ne sarutam si toate cele... oricum cel mai bine ar fi sa mai iesi cu prietenul tau care iti da sfaturi bune poate el e alesul, si fii indiferenta cu celalalt, nu incerca sa'l uiti si el a avut un rol in viata ta schimba'te devino mai indiferenta mai destinsa nu mai pune atata suflet, u esti inca mica baftawinking

| Vladuthz a răspuns:

Draga mea, cel mai bine faci asa: ramai in casa azi, incearca sa te agati de familia ta, sa petreci mai mult timp cu mama ta sau cu tatal tau, in caz de te suna baiatul ala si te cheama afara, nu accepta chiar daca insista, spune ca ai treaba si nu poti iesi, si in caz de te mai intalnesti cu el ai puterea sa-l refuzi politicos, sa nu mai ai de a face cu el, asa sunt toti la inceput, par baieti de gasca dupa care isi bat joc de tine, nu uita ca mai sunt baieti pe lumea asta iar tu esti la o varsta in care ai toata viata ta in fata, deci nu dispera fa ceea ce ti-am zis

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Delectează-te cu niște cărți.Scrie poezii.Descarcă-te scriind sau desenând.
După toate acestea dacă plângi excesiv.Ia o compresă de apă rece și pune-o pe frunte și ochi.
Cheamă-l pe prietenul tău (ăla vechi) la tine acasă să te consoleze.
Încearcă să-l uiți...alină-ți tristețea cu niște noi prieteni(doar prieteni,nu mai mult).
Spune-ți în gând"E un prost,nu m-a meritat,s-a dus la alta și a plecat, prin plâns nu am îndreptat".Poate te va ajuta. Dacă dorești adaugă și de la tine.
Conștientizează că el e de domeniul trecutului... începe o nouă viață, noi prieteni.
Dă-o în ea de fată...Lasă-i în pace. Dacă el vrea acolo să stea acolo.
Să nu-l mai ierți în caz dacă îți mai cere...nu mai fi așa moale...el profită de tine, de sentimentele tale, răbdarea și fidelitatea ta.

| BeByTzZa a răspuns:

Pfff.asa am patit si eu cu un baiat `Alex`...il adoram asa multoh go on dar pentru el nu konta asta zicea ca ma iubeste etc. Poate ca m`a iubit candvastraight face ceea ce nu prea credoh go on...dar ma rog inca nu l`am uitat desi au trecut vreo 5 luni de cand nu mai sunt cu elsaddar viata merge inainte` si trebuie sa uiiitam totusi`big grin Asa ca uita`l ca tot el v-a suferiwinking Fa`ti alt iubit si iti va trece mai repede:*Ai sa vezi:*te pup! ai grija ce faci cu el`.

| BeByTzZa a răspuns:

Aaa era sa uit` si eu m`am taiat pe maini pentru elwinking ma rog daca vedeai ce era p mainile melewinking m`am certat pana si cu mama din cauza ca m`am taiat pe mainiwinking

| Deyutzica a răspuns:

Baiatu`` asta nu merita nici macar o sansa, SinCeR```

| izaaa a răspuns:

Timpul le va rexolva pe toate ai sa vezi! eu iti sugerez sa'l tratezi cu indiferenta:Indiferenta doare cel mai tare! Iar faza cu mersul la biserica... Dumnezeu nu ti'a ascultat rugamintea deoarece el stie ce e bine pentru tine si a considerat ca baiatul acesta e un fustangiu, un nimic! Ai fost prea iertatoare cu un om care nu merita nimic! Ai rabdare sh totul va fi bine. iti sugerez sa stergi numarul sau si tot ce tine de el, deoarece iti face rau. Acum a venit vara si trebuie sa te bucuri din plin de ea: distreaza'te ca doar o viata ai si trebuie sa ti'o traiesti la macsiiim~! Nu iti pun sa'l uiti, e frumos sa iti aduci aminte de prima iubire! Dar un final e un nou inceput, iar timpul pe care l'ai petrecut cu el nu o sa se stearga cu buretele!

| 123948 a răspuns:

Pffff.baiathu` asta nu te meritha.sicer.winking eu zk sa iti cauti althu` ca o sa il uiti my repede daca ai o companie plaqtawinking...sh trateaza.l cu indiferenta cand vine aksa.o sa il vezi km o sa apara ca un catelushi la picioarele tale.(sthi indif doare cel my tarewinking )sh at cand o sa vina din nou cu vrajeala ieftina.fi aroganta.nici macar nu t uita la el. spune-i ca numy exista pentru tinewinking...te pup. ai grija d tine sh ai grija cfwinking. bafta! sh fi tarewinkingwinking

| ByByEly a răspuns:

Uau tu chiar il iubeai dar nu te merita si faza cu taiatul pe maini am incercat-o si eu tot din cauza unui baiat dar apoi mi am dat seama ca nu merita sa te sacrifici pentru oricine care nu te apreciaza

| gusky a răspuns:

Te-a tratat ca o c*rva

| Criistinutsaaa a răspuns:

Ma bucur ca esti constienta de unele raspunsuri gen "uita-l sj lasa-l" asa cum ai zis tu.
E un nesimtsiit. Ti-a observat veriga slaba, aceea de a venii la tine stiind ca il primesti inapoi, tu ai avut greseala de al ierta sj a 2 oara.
Daca tinea la tine, si te iubea precum a spus, nu se intamplau toate astea, eu iti dau un simplu sfat, dar cel mai bine sti tu ce sa faci cu viata ta, eu as zice sa vorbesti cu el, chiar daca nu este bine la cate tsia facut, sa vezii ce este in capul lui. Nu ii spune ce simti cat suferii dupa el, fi indiferenta cum a fost sj el cu tine, incearca sa il lovestii acolo unde il doare mai tare, sa treaca prin ce trecii tu acum. Ce pot spune? mult noroc, daca mai ai nevoie de ceva imi poti lasa un mesaj. Take care :*. sper sa fie totul asa cum iti doresti. O seara buna in continuare!

| Inteligence a răspuns:

Tu la 11 ani traiesti o telenovela
nu te supara, dar ce erai asa frustrata sa te tai la 10 ani?! fite de buftea, dupa parerea mea. ceea ce ai scris aici 3 sfert e minciuna.ti se bat lucrurile cap in cap

| ghita_6120 a răspuns:

Stiu ca ti-e fff greu dar singurul sfat care ti-l pot da e sa te gandesti si la cat suferi tu nu numai ca iubesti.E adevarat ca prima iubire nu se uita niciodata dar cu timpul vei reusi sa nu il mai iubesti, ceea ce e fff greu de facut.Doar o alta relatie te va face sa il uiti.Asta e parerea mea si sper sa te ajute.

| madaxdtpu a răspuns:

La 11 ani esti prea mik... asta nu e dragoste e doar o joak... incearca sa-l uiti daca ti-aa fc atateawinking