| Mariaaassa a întrebat:

Am nevoie de un răspuns in luna Martie am luat o pastila de a doua zi in data de 13. De pe 23 pana pe 27 am avut menstruație (cu o săptămâna mai devreme decât trebuia si ca niciodata foarte putina fără dureri prea multe) iar acum in Aprilie trebuia sa îmi vina menstruația pe data de 17 dar nu a venit și pentru ca sunt foarte stresată cu treaba asta mi-am calculat menstruația dacă nu luam pastila (am o aplicație care pana acum mi-a venit exact când arata acolo) și dacă nu luam pastila trebuia sa îmi vina pe data de 23 Aprilie. Acum întrebarea mea este acea pastila a decalat menstruația și in următoarea luna sau sunt șanse sa fiu însărcinată? MENȚIONEZ CA (după fiecare data când se intampla ceva verific dacă e spart sau nu, atunci nu și-a dat drumul in mine)

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii existenti in continutul pastilelor contraceptive, dupa ce ajung in organismul femeilor : de regula DEREGLEAZA activitatea hormonala intr-o masura mai mica sau mai mare si din acest motiv lungimea ciclului menstrual se poate modifica atat in minus cu cateva zile, dar de cele mai multe ori lungimea ca numar de zile intre 2 menstruatii a urmatoarelor 3-4 cicluri se modifica in plus cu 1-2 saptamani, iar in cazul dereglarilor hormonale grave/severe ciclul se poate prelungi chiar si cu o luna.
Fiindca sangerarea menstruala care s-a produs dupa folosirea pastilei de a 2-a zi, a reprezentat o menstruatie normala dupa afirmatia ta : ""De pe 23 pana pe 27 am avut menstruație (cu o săptămâna mai devreme decât trebuia si ca nici o data foarte putina fără dureri prea multe )"" si de asemenea ai afirmat ca : ""MENȚIONEZ CA (după fiecare data când se intampla ceva verific dacă e spart sau nu, atunci nu și-a dat drumul in mine )"" reiese ca este cu totul imposibil sa fi putut macara sa ramai insarcinata in conditiile descrise si pe baza celor intamplate ulterior.
Multa sanatate!

| Mariaaassa explică (pentru corbulalbrosu):

Deci e normal, și sa nu mai ma stresez mulțumesc mult de tot

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Folosiți prezervativul data viitoare, corect, și de fiecare data!