| CristianaMaria a întrebat:

Am nevoie de un sfat va rog... O relație de 2 luni și jumatate cu un băiat la care țin enorm și bănuiesc ca și el la mine. Un lucru însă strica tot și nu știu cum sa îl depășesc sau sa abordez situația. E foarte zgârcit. E an terminal la politehnica, lucrează în paralel de vreo 2 ani și are salariul lui de 1500 de lei. A câștigat la pariuri 1500 de lei întrun weekend și am mers cu el sa își ia haine fără ca măcar sa îmi ia o ciocolata pentru ca a câștigat. Mi-am făcut ochelari și mi-a zis ca firma lui decontează 600 de lei anual pentru asta și mi-a cerut bonul sa le spună lor ca sunt ochelarii lui și evident ca a păstrat el banii. Mi-a plătit la supermarket ce mi-am luat în valoare de 10 lei ca a zis ca are bonuri de masa și nu are ce face cu ei și eu ca idioata am zis ca nu trebuie ca ma simt prost și a zis ca o sa fac eu cinste când mâncăm în oraș. Și când am mers sa mâncăm, era in valoare de 80 de lei și zice "na, faci tu cinste?" și efectiv aveam 50 de lei la mine și a zis ca bine face el ca nu îmi ia ultimii mei bani. A făcut și el cinste dar de prea puține ori și aia în ziua când ii întra salariul. Nu vreau sa mai spuneți ca sunt materialista. Nu banii ma deranjează atât de tare pe cât o fac gesturile lui. El dacă ar tine la mine, de drag s-ar oferi, e zgârcit... Când m-a prezentat bunicilor, bunicul lui mi-a zis ca asta e defectul lui dar pe mine ma deranjează rău. Se bucura de tot ce e gratis și încearcă sa scoată bani din orice și are o situație financiara super bună și familia etc. Cum sa abordez situația? Ma afectează de prea multe ori câte o chestie pe tema asta și stau și plâng uneori cand ma gandesc

24 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai mai pus aceeași întrebare și la fel ți-am răspuns: dacă te deranjează așa mult, iar el nu face nimic să se schimbe... vă despărțiți. Mai bine acum, decât peste ani și cu scandal.

| Freya1 a răspuns:

Poate ca este inca devreme ca sa fie darnic, dar daca e pe asa faceti jumi juma la orice.Ia-ti tu haine pentru tine, platesteti tu mancarea sau sucul tau si el pe ale lui pana va mai apropiati.
Cine stie poate asa a fost invatat de acasa sa fie cumpatat, vorbeste cu el si spune-i ce te deranjaza si poate poate.

| Hammurabi a răspuns:

N-ai ce să vorbești cu el. Nu poți schimba nimic. Ăsta e el, ăsta e felul lui și așa va fi mereu.
Ai 2 variante. Să-l accepți exact așa cum e sau să te desparți de el.
După reacțiile tale, cred că e mai indicat să alegi a doua variantă.
Dacă acum, după două luni, te deranjează atât de mult lucrul ăsta, nu ai nici o șansă să-l suporți pe termen lung, indiferent cât de băiat bun ar fi el din alte puncte de vedere.
Privind situația din alt unghi, poate ar trebui să-ți dea de gândit faptul că el iubește banii mai mult decât pe tine.
Te tentează să trăiești toată viața cu Mr. Scrooge?

| Emma30555 a răspuns:

Dăruiește i tu prima, o ciocolata ceva mic, da i un exemplu și poate va face la fel. Dacă nu se simte rezulta ca e egoist, puteți și sa discutați pe tema asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca ma oftic si eu ca nu ti-a facut parte la combinatia aia cu ochelarii, ca sa nu mai zic ca si la biletul ala norocos trebuia sa iti dea macar vreo 5 milioane.Nu-i bine.
Acum serios vorbind ca sa traga pe tine si când iesiti la un restaurant, chiar ca e cam nesimtit.Si nu ma refer ca iti paseaza tie nota de plata, dar la cum incep eu sa-l cunosc sunt sigur ca s-a inteles cu ospatarii sa ti-o umfle si face cu ei juma-juma...
Curat coate-goale!

| ibaal a răspuns:

Spune-i franc daca te deranjeaza si gata!
Daca nu, treci peste si taci pe vecilaughing
mie unul nu mi se pare normallaughing
si eu sunt zgarcitlaughing
cu altii ..nu cu sotia mea sau chiar si cand ieseam cu o fata (inainte de ea), fie ca era mai serios sau nu. ..nu aveam cum sa fiu vita asa ca asta cu care esti tulaughing
cum sa deconteze ochelarii si sa tina el banii?! laughing
gandeste-te pe viitor...te mariti cu el...ce viata vei avea?! Tu stii mai binewinking

| OrdanKarris a răspuns:

Si eu sunt zgarcit, dar stii ce: nu m-am nascut sa-ti platesc facturile, sa-ti completez garderoba sau sa-ti satisfac mofturile. Daca lady vrea cosmetice, lady sa-si cumpere cosmetice. Daca lady vrea lux, lady sa miste curul si sa produca bani. Eu nu as sta o secunda cu una care considera ca banii ei sunt ai ei, iar banii mei sunt "ai nostri". Repet, sunt zgarcit si privesc asta ca o calitate. Cum spunea cineva mai sus, Mr. Scrooge. Si da, esti o materialista. Consideri ca barbatul din viata ta trebuie sa-si deschida portofelul pentru tine. Ghinion duduie. Ramane decizia ta, ramai sau pleci. Oricum el cheltuie pe ce are chef si bine face, si eu as face identic la fel. Daca esti o lady, produ bani si fi o lady pe musteria ta.

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Banii sunt doar bani, depinde dacă ii ai. Eu sunt femeie și nu sunt zgârcita. Dacă am avut am cheltuit eu dacă a avut el a cheltuit el. De fapt tine de bun simt și când dai ceva și când primești ceva. E un simt care îți spune ce e ok și ce nu Când ții la cineva nu ți pasa de chestia asta, dar asa am fost și cu prietene, cunoștințe când am simțit, și sa ști ca am primit și eu înapoi fără sa aștept asta, nu m-am simțit niciodată fraierita când am făcut ceva pentru cineva. Tu ai dreptate teoretic dar practic zgârcenia nu e o calitate mie îmi pare egoism. Nu se pune problema de a întreține pe cineva, asta e chiar urat, eu nu as accepta cadouri care ar părea un fel de a te cumpăra. Este chiar urat sa faci și sa accepti asta dar asta e alta poveste. Dar daruitul când e vorba de lucruri mici tine de felul tău de a fii de cât poți sa împărți cu ceilalți. Probabil ca trebuie sa îți dai seama cine merita și cine nu dar eu nu as numi materialism dacă ii oferi o ciocolata cuiva. Dar nu e nici o problema nici cum ești tu. Am făcut comentariul de mai sus ca să îți spun că a da ceva cuiva nu înseamnă să pierzi nimic pentru ca te face sa te simți bine și ca de fapt contează persoana. Nu trebuie sa întreții pe nimeni niciodată fiecare trebuie sa muncească. În legătură cu întrebarea pusa, ea nu ar trebui sa aștepte nimic, sa îl cunoască și sa îl vadă cum e mai în profunzime. Probabil băiatul nu prea are și asta ar putea fi un motiv. Sau sa înceapă ea prima sa dăruiască și în felul asta dandu i un exemplu ar putea sa l facă și pe el sa vadă altfel treaba asta cu daruitul

| CristianaMaria explică (pentru OrdanKarris):

De unde și pana unde am ajuns ca băiatul trebuie sa îmi plătească mie facturile? Aici e vorba de GESTRURI în primul rand și nu de bani. Ceea ce voiam eu sa vad, era o ciocolata de 2 lei, orice ca să vad ca tine la mine. Atunci când oferi orice chestie măruntă, de fapt oferi afecțiune. Eu trăiesc cu bunicii și ma țin în facultate din pensie. Am luat și eu o amarata de bursa sociala de 500 de lei și primul meu gând și marea mea bucurie a fost ca ii pot lua lui un cadou. Și m-am dus și i am luat un cadou destul de scump pentru mine la care eu am tânjit de multe ori și nu mi l am permis. I am luat și mamei lui un cos plin cu produse cosmetice scumpute de la o anumita firma și le am luat cu drag din singurii mei bani, le am luat pentru ca țin la el. Eu am primit înapoi de la el o pereche de botosei luați de la lidl în graba pentru ca nu era pregătit sa îmi facă vreun cadou dar a aflat ca eu vreau sa ii iau ceva, iar mama lui mi-a dat niște cercei din plastic. Da, recunosc ca m-a deranjat oarecum. Pt ca eu din bursa sociala am cheltuit jumatate din ea cu drag pentru ei, iar ei cu o situație financiara mult mai buna (mama fiind profesoara universitara) nu și au bătut capul absolut deloc. Dacă eu nu i as fi făcut poza ca ii cumpăr ceva de Crăciun, nici nu mi ar fi dat nimic. Aici e vorba de gest. Când iubești /placi pe cineva simți nevoia sa dăruiești orice. Tu dacă inviti o fata la masa ii spui "faci tu cinste?" ce bărbat ești tu sa pretinzi sa îți plătească o fata? Mai ales ca eu chiar sunt vai de capul meu și el cu familia au venituri mult mai mari. Nu am pretenția sa ma întrețină el, dar în nici un caz sa plătesc eu pentru un băiat sau sa plătesc benzina ca am mers pana nu știu unde de revelion. Eu înțeleg ca ești zgârcit, e super sa fii dar nu cu familia ta, nu cu soția ta, nu cu prietena ta. E bine sa fii asa cu restul ca să aveți bani în familie. Dacă tu îți dorești doar banii pentru tine mult noroc în a găsi o proasta care sa fie sclava și eventual sa îți dea și ție din banii ei pentru ca vai dragă ea fiind femeia pe care o iubești nu îți dorești să o rasfeti sau sa o ți în lux. Tu nu ai idee cât de mult apreciază femeia gesturile mărunte, cadourile și tot. Ele nu vad banii prin asta, ele vad dragostea ta fata de ele. Nimeni nu zice sa le iei de milioane dar crede ma ca dacă dăruiești o floare sau o ciocolata câștigi imediat o fata

| OrdanKarris a răspuns (pentru CristianaMaria):

Pai te contrazici singura. Intai zici ca, cu o ciocolata de 2 lei inmoi inima oricarei fete, apoi spui ca ala ti-a facut cadou niste botosei din lidl si cadoul a fost facut la graba. Asteptai sa se prosterneze in fata ta ca si cum ii faci lui un favor ca-i accepti cadoul, si ma gandesc ca acei botosei valorau mai mult de 2 lei ca tot mentionai ca iti pasa de valoarea cadoului. Este strict vina ta ca te arunci la cadouri scumpe si astepti ceva similar inapoi. E ca si cu pampalaul care ofera cina romantica la restaurant scump si spera la sex dar primeste doar un pupic pe obraz si noapte buna. E vina lui ca o scoate la cina la un restaurant scump in masura in care nu stie ca aia a iesit cu el doar pentru o masa gratuita si pentru ca vrea sa-l exploateze pentru ca-i orbit de dragoste. Nu zic ca e cazul tau, a fost doar o analogie, nu-mi sari in cap aiurea. Faci cadouri scumpe pentru ca vrei sa faci acel cadou fara asteptarea reciprocitatii. Daca te afecteaza lipsa reciprocitatii, nu fa cadouri sau nu te astepta la ceva la schimp. Poti primi, sau nu.

Apropo, se vede narcisismul pe tine cand zici "cand scoti fata in oras" Te pui singura pe pedestal aiurea ca si cum ai fi vreo creatura angelica care trebuie sa i se aduca ofrande. In primul rand nu as juca ritualul imperecherii cu tine, adica sa te scot in oras ca si cum imi faci tu mie un favor. Nu mersi. Sunt suficiente femei proapat divortate care abia astepta ceva actiune in pat, nu au nevoie nici de cina, nici de flori, si nu se considera niste dive pe tocuri la care trebuie sa platesti. Esti o materialista, fara material. laughing

| CristianaMaria explică (pentru OrdanKarris):

Doamne. Sunt uimita de ce citesc. Fie ca îți convine sau nu, de când e lumea asta femeia a fost și va fi mereu pe piedestal pentru ca e mai firava, e sexul frumos și mereu dar mereu bărbații vor face lucruri pentru femei. Dacă tu preferi sa stai singur cu banii tai nu ai decât. Îți găsești o proasta pe măsură. Proasta și ea ca se lasă batjocorita de tine. Auzi la el, o divorțată care vrea acțiune în pat. Doar asta e în capul tău? Doar sex ca animalul și atât? Într o familie exista și alte lucruri importante sau în viata în general. Sincer ești dezgustător și femeile care îți pica ție în plasa sunt femei ușoare și slabe de îngeri care atâta au și ele în cap ca tine, doar instinct animalic.
Dacă tu nu ai învățat în viata asta stând pe lângă alți bărbați sau auzind din familie ca bărbații respecta femeia, fac cadouri, sunt atenți etc ei bine ai trăit degeaba. O femeie stilata si educata are pretenții de la bărbatul ei, în primul rand ca el sa aiba maniere. Tu nu vei avea niciodată o femeie stilata și îmi pare rău pentru tinehappy. Succes în împlinirile tale animalice care durează doar 10 minute și după ramai gol pe dinăuntru. Sau eventual te alegi cu o divorțata.Frumos, frumos. Chiar ai pretenții pentru persoana ta, numai femei divorțate sa ai atunci dacă astfel de standarde ailaughing

| OrdanKarris a răspuns (pentru CristianaMaria):

Esti uimita, o sa-ti treaca. Fie ca-ti convin sau nu, sportul cu "femeia pe pedestal" incepe sa se schimbe drastic. Nu stiu daca ai observat dar exista din ce in ce mai multi barbati in ziua de astazi care nu mai tolereaza chiar orice din partea femeilor, ba chiar punem durerea responsabilitatii propriilor asteptari si fapte in spinarea voastra, a femeilor, acolo unde ar trebui sa fie. N-ai decat sa crezi ca esti pe un pedestal. Avand in vedere ca omul tau nu-ti cumpara ce astepti sa-ti cumpere, clar ca nu te pune pe pedestal, SI BINE ITI FACE! Faptul ca te plangi noua aici nu va schimba situatia. "o femeie stilata si educata " e o femeie insuportabila si din ce in ce mai singurica in ziua de azi in caz ca nu ai observat. Cu cat mai pretentioasa femeia, cu atat mai acra si mai singura. Daca vrei sa fi o lady, o vei face pe spinarea ta. Din ce in ce mai putini barbati in ziua de azi vor tolera ce propui tu acolo. Pe mine nu ma deranjeaza femeia proaspat divortata, e si ea o femeie, are si ea nevoi si este pe lungimea mea de unda, adica nu-i trebuie cine romantice, plimbari, lumanari, ii trebuie sex dur, rapid si cu transpiratii, exact pe gustul meu. Ce motiv as avea eu ca barbat sa las femeia divortata care imi ofera exact ce am eu nevoie si sa aleg una ca tine care nu are nimic sa-mi ofere? Ia zi femeie, ce oferi tu unui barbat? Ce oferi? Ce am eu de castigat de una ca tine " stilata si cu pretentii. Apropo, am cunoscut materialiste de-a lungul timpului, toate absolut toate cantau placa aia cu "stilata, educata, cu pretentii cu caracter" si toate duceau lipsa de cele mentionate mai sus.

Da, doar asta e in capul meu, sex si atat. Nu-s muiere sa am nevoie de x numar de chestii. In caz ca ai uitat, nu port vagin si sexul e mai mult decat suficient sa ma multumeasca. Nu inteleg legatura intre "standarde" si nevoia de sex, chiar nu inteleg ce legatura are. Si cum ar putea o femeie cu standarde sa fie mai nimfomana pentru mine decat una aparent fara dupa spusele tale? Esti tu mai nimfomana in pat pentru mine, DOAR PENTRU CA PRETINZI STANDARDE, STIL SI PRETENTII? Iti imbunatatesc aceste calitati performanta in pat? happy

| OrdanKarris a răspuns (pentru CristianaMaria):

Special pentru tine, duduie:
https://www.youtube.com/watch?v=klLtrwDIP9k

| OrdanKarris a răspuns (pentru CristianaMaria):

Ia auzi cum vorbesti tu in realitate: https://www.youtube.com/watch?v=lE4BrIQL9Qo
:)))))))))

| CristianaMaria explică (pentru OrdanKarris):

Ce am eu de oferit? O gramada. Eu sunt o fata super sufletista și dacă ma conving ca un om tine la mine, eu ii dau de 10 ori mai mult. Da, sunt studenta acum și nu am posibilități dar în 2 ani voi deveni medic dentist și nu o sa am nevoie de nimic de la nimeni. Sunt o fata super din toate punctele de vedere și calculata. Eu nu îmi doresc nici plătită un bărbat ca tine. Îmi doresc familie și un soț care sa ma iubească și sa îl iubesc și eu pe el. Pe mine mai presus de faptul ca nu îmi oferă el chestii materiale, ma doare faptul ca am impresia ca probabil nu tine la mine. Dar de ce ma chinui sa explic eu asta unui om ca tine? Sunt viitor medic și sunt foarte mandra de mine și mai ales de statutul meu când voi termina. Tu continua, ajungi bătrân și singur și o sa regreti toate porcăriile pe care le faci acum. Diferența de caracter dintre noi doi s-a văzut deja, care e ca de la cer la pământ

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Daca stiam ca esti medic stomatolog in devenire iti spuneam sa-l pastrezi pe iubit si sa astepti vreo 2-3 ani pana il prinzi pe la cabinetul tau.Dar nici acum nu-i tarziu sa-ti dau ideea asta, ba mai mult - ai putea sa incepi de pe acum sa iti faci o lista cu viitorii pacienti.
Ii notezi dupa nick-urile de pe TPU, ai inteles, desigur...

| OrdanKarris a răspuns (pentru CristianaMaria):

Nu, nu esti absolut deloc sufletista. Toata focaliza ta este cati bani este dispus un barbat sa cheltuie pe fundul tau. Daca te crezi atat de sufletista, du-te fata la AJOFM si incepe o relatie cu un somer sau unul sarac lipit pamantului. Barbatii accepta femei mai sarace decat ei, cum e si actualul tau prieten. Tu ca femeie ai accepta un barbat mai sarac decat tine? Iti garantez eu ca nu. Nu accepta o femeie care nu-i materialista un barbat mai sarac decat ea. Ce sa mai zici de una materialista ca tine. Presupunand ca vei avea o cariera ca dintoloaga, nu cariera ta va atrage barbati. Cariera ta nu inseamna mare lucru pentru atractia unui barbat. Conteaza cum arati, cat de tanaram cat de fertila, cat de placuta si cat de neafectata sunt sanii si fundul tau de gravitatia pamantului laughing)), lucruri care se vor schimba in timp laughing si nici o cariera nu iti va inbunatatii sansele de a atrage un barbat. Iar la cat de materialista, pretentioasa si insuportabila esti crede-ma tu vei fi aia care va regreta toate porcariile pe care le faci acum. De fapt penultima ta fraza e pentru tine. Proiectezi asupra mea ce deja crezi despre tine. Eu nu am ce sa regret. Nu-s femeie. Si vei avea nevoie de cariera aia de dintoloaga, intrucat nimeni nu-ti va plati mofturile tale de printesa neinteleasa si vei avea nevoie pentru proviziile de hrana de pisici laughing

| CristianaMaria explică (pentru OrdanKarris):

Ok laughing

| Șurubelniță a răspuns:

Și ce pretenții ai mai exact de la el? Să te scoată în oraș? Să îți facă cadouri?

| MGEORGESCU a răspuns:

Uite cum sta treaba...eu chiar nu vreau sa fiu rautacioasa sau ceva de genul, dar e usor prematur sa afirmi cu atata ardoare ca dupa 2 luni de relatie va iubiti de nu se mai poate, e multicel sa afirmi asta. In fine, revenind la problema ta:
-In primul rand tu ar trebui sa te gandesti ce om vrei sa ai langa tine, este el apropiat tiparului tau de partener? este el persoana langa care vrei sa imparti si bune si rele? este el? Si daca este el atunci trebuie sa iti asumi ca vei avea multe lipsuri daca vei fi cu el din simplul fapt ca este zgarcit.
-In al doilea rand este foarte posibil ca el sa testeze adevaratul motiv pentru care esti cu el, practic vrea sa-si confirme sau infirme daca esti materialista sau nu.
-In al treilea rand ai putea incerca sa discuti cu el despre acest aspect sa vezi incotro se indreapta prioritatile lui si ulterior vei putea lua o decizie.
Eu in locul tau m-as gandi asa: suntem la inceput de relatie e normal sa nu am treaba cu banii lui in vreun fel, e totusi de bun simt ca el sa plateasca ceea ce s-a consumat, imi pun intrebarea ce se va intampla pe viitor? pentru ca exista posibilitatea ca intr-un viitor comun sa ajung sa nu am treaba nici cu banii mei, iar atunci e grav, sa ajung sa nu-mi permit sau sa mi se limiteze orice placere. Deci eu as vorbi super deschis cu el pe acest aspect, daca intelege bine, daca nu la fel, cu un asemenea individ nu traiesti. Succes!
PS:iarta-ma daca am fost rautacioasa, dar crede-ma ca stiu ce spun.

| CristianaMaria explică (pentru MGEORGESCU):

Eu asta îmi doresc, sa vorbesc cu el dar nu știu cum. Îmi e asa rușine. Pot vb despre orice dar despre bani îmi e tare greu. Nu vreau sa creadă ca sunt materialista. Vreau sa își dea seama ca gesturile nu sunt ok nu faptul ca nu arunca cu banii în mine

| MGEORGESCU a răspuns (pentru CristianaMaria):

Pai cu toata rusinea ar trebui sa te gandesti sa-i spui fie mai direct, fie mai subtil, pentru ca intr-o relatie nu e normal sa fii asa chitros indiferent de cat de cumpatat ai fost invatat sa fii. Cu atat mai mult cu cat intentionezi sa continui aceasta relatie, priveste in perspectiva si gandeste-te la viitor. In plus nu are avea de ce sa-ti fie rusine din moment ce nici lui nu-i este rusine sa faca unele gesturi de mai mare poezia, fa-l si pe el macar o data sa se simta cum faci tu, vreau sa cred ca mai are unele simturi si poate i se reactiveaza bunul simt si buna crestere raportata la o fata/femeie/domnisoara/doamna.

| Pelican05 a răspuns:

Sa ii faci o faza nasoală. Sa fiti la cumpărături si sa vă luati fiecare cate ceva. La sfârsit, ii dai exact suma de bani pe care ar trebui sa o plătești. (Doar produsele tale) Sa vadă cum e. Apoi, bați niste apropouri si faci cinste la masa.

| hammercondio a răspuns:

Mai bine ai o discutie cu el pe tema asta si ajunge-ti la o rezolvare daca el continua sa fie asa mai bine o termini cu el baieti sunt destui, si eu sunt de felul meu zgarcit dar cand e vorba de o relatie totusi e bine sa fi atent cu persoana de langa tine sa nu se simta prost ce face el se numeste fala sa se de-a mare ca are banii nu stiu ce si nu e frumos.
Nu merita sa plangi dupa asa ceva incearca sa vorbesti cu el sa ii spui ce te deranjeaza.
Succes.