| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgent de un sfat va rog, nu faceti misto.Prietenul meu m-a dezvirginat pe data de 8 luna asta, mentionez ca nu ne-am protejat, el fiind experimentat a zis ca nu se intampla nimic. Apoi am facut-o iar pe data de 13, iar pe 14 a inceput sa ma doara burta jos si mi-a fost si un pic greată dar menţionez că nu mi-a venit ciclul luna asta si am ciclu neregulat iar trebuie sa astept doua saptamani pentru a-mi face un test de sarcina.Nu ştiu, credeţi că durerea de burtă jos se datorează faptului că aş fi însărcinată? Alte simptome nu am, nu am vomitat, mă gandesc că ar fi datorită faptului ca nu mi-a venit ciclul, dar nu ştiu sunt neliniştită.Un sfat vă rog.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod absolut sigur, durerea pe care ai mentionat-o ca ti-a aparut in partea de jos a abdomenului, NU este provocata de sarcina din 3 motive si anume :
-- in perioada primelelor 4-5 saptamani de dupa actul sexual in care sperma a fost ejacularea spermei in vagin si S-A FORMAT o sarcina si s-a implantat in uter prin procesul de NIDATIE, niciodata NU se produc simptome de sarcina fiindca aceste pot sa apara numai dupa momentul in care sarcina a depasit varsta de 6-7 saptamani.
-- Fiindca intre ziua de dezvirginare care a avut loc in data de 8 Noiembrie si pana in data de 13 Noiembrie cand s-a produs al 2-lea act sexual sunt doar 5 zile, rezulta ca NU se putea produce procesul de nidatie fiindca implantarea se produce de regula doar dupa ce au trecut 8-11 zile de la data OVULATIEI iar in acest caz au trecut doar 5 zile (cu totul insuficiente)
-- Fiindca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT, in astfel de situatii este imposibil de apreciat daca ai fost in PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual si daca actele sexuale au fost intretinute in zilele fertile singurele in care se poate forma sarcina, bineinteles ca numai daca sperma ajunge in vagin ceea ce se pare ca NU s-a intamplat fiindca ai afirmat ca : ''nu ne-am protejat el fiind experimentat a zis ca nu se intampla nimic''
Rezulta ca este destul de putin probabil sa fi ramas insarcinata in conditiile mentionate.
NELINISTEA si INGRIJORAREA ta ca pana in prezent NU a pornit menstruatia este lipsita se sens si de orice logica din moment ce ai ciclul menstrual NEREGULAT. Este imposibil de stabilit in ce moment urmeaza sa porneasca sangerarea menstruala care poate incepe maine, fiindca se pare ca au aparut simptomele premenstruale (iar pe 14 a inceput sa ma doara burta jos si mi-a fost si un pic greată), sau peste o saptamana sau chiar si o luna fara sa fii insarcinata.
Doar daca sangerarea nu va porni pana in data de 4 Decembrie numai din acea data este indicat sa fie efectuat testul de sarcina fiindca rezultatul va fi in proportie de pste 99% VALID, VALABIL si CORECT. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Nici un test nu poate confirma o sarcina, dupa 1-2 saptamani, cu dupa 3 saptamani, adica DUPA 21 zile.

| Sofer a răspuns:

Unde si-a dat drumul?

| danutzu96 a răspuns:

Orice e posibil. Asta e... asteapta 2 saptamani si ai sa vezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta se întâmplă când va trebuie măciucă încă din băncile liceului.

| Nshbsjwjihcwu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis fara raspunsuri la misto.Eu am 19 ani nu tea obligat nimeni sa razpunzi doar asa ca nu ai ce face?

| anonim_4396 explică (pentru Nshbsjwjihcwu):

Chil. Ca dacă nu și-a dat drumul în tine, nu ești însărcinată.

Răspuns utilizator avertizat
| Cannibal a răspuns:

Așteaptă să vezi ce se va întâmpla pe parcurs.
Orice meserie are riscul ei, nu? Dacă vei avea o surpriză cred că o să fi mult mai atentă pe viitor și o să te informezi mai mult despre tot ce ține de sexualitate și o să-ți dai seama că a te proteja e mult mai important decât vorbele unui tânăr care se crede "experimentat".
În concluzie orice rău merge spre bine din punctul meu de vedere zic să îți păstrezi calmul poate fi vorba doar despre niște simple dureri care o să dispară în câteva zile.
Baftă!

| Marbella188 a răspuns:

Depinde cand ai perioada fertila si ovulaţia... Si simptomele unei sarcini nu se observa dupa 2-3 zilehee hee

| PopaCristian a răspuns:

Oricat de experimentat e partenerul macul, daca nu va protejati, riscul producerii unei sarcini e foarte mare.