| Cristi536162 a întrebat:

Am o întrebare, am o problema cu penisul, pot decalota in stare flască, iar în stare erecta pot puțin mai mult de jumătate, nu știu dacă e fimoză, dar nu asta contează, vreau sa știu dacă pot să îmi decalotez penisul in stare flască și să îl las așa și să încerc să îl duc/trec în stare erecta fiind decalotat. Vreau sa știu dacă are ceva dacă fac asta. Pentru că așa cred că s-ar și putea întinde puțin acel inel care nu permite decalotarea. Am 13 ani.
Mulțumesc de ajutor.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In niciun caz NU este indicat sa procedezi asa, fiindca apare posibilitatea ca TU de unul singur sa creezi starea de PARAFIMOZA, prin blocarea preputiului in spatele glandului mult umflat. Starea de parafimoza trebuie evitata fiindca de regula trebuie intervenit chirurgical, pentru a fi sectionat inelul fibros si astfel sangele sa reinceapa sa circule prin penis.
Acceseaza, citeste si te informeaza :
https://doc.ro/sanatate/fimoza-si-parafimoza-tratament-si-complicatii
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/parafimoza_4454
Multa sanatate!