| Goddessss a întrebat:

Am o întrebare la care n-am răspuns...
Poate o relație supraviețui fără conexiunea sau atracția aia ca la început sau aia is doar hormonii?
Eu is tare confuza...
O relație se bazează pe respect si sinceritate sau pe ce?
Trebuie sa existe ceva sentimente?
O relație ii mai mult decât aspectul fizic?
Adica când vad tipi ft faini fizic, nu îmi stârnesc nimic, ii normal asa ceva? Oare asa poate funcționa o relație?
Trebuie sa vad si interiorul persoanei nu doar exteriorul?
Oare is prea tânără si nu înțeleg sau cum e?
Trebuie sa simți ceva pentru persoana aia? nu știu...

Răspuns Apreciat de Editori
| Trustmotorcy a răspuns:

Da, o relație poate supraviețui fără atracție extraordinar de mare la început, dar șansele cred că sunt mai mici.

Poate exista atracție mare la început, iar partenerul să se schimbe pe parcurs, așteptările ridicate să coboare iar astfel relația dintre cei doi să nu mai funcționeze.
În același timp, există și varianta inversă. Atracția să fie moderată de la început iar pe tot parcursul relației partenerul să se schimbe în mai bine.

În primă fază, orice atracție este o opțiune și nu o relație sigură, deci poate începe datorită aspectului, tensiunii sexuale sau a hormonilor. Mai târziu eventual se câștigă respectul, sinceritatea și toate valorile morale ale omului, odată cu timpul.

Cu siguranță trebuie să existe și sentimente, altfel pentru scopuri materiale nu va rezista nimic.

Privesc termenul de relație mai mult decât pentru aspectul fizic, diferă de la persoană la persoană. O relație bazată pe sentimente adevărate consider că va modela chipul unei persoane mereu în forme frumoase, prin ochii celui care iubește.

Interiorul contează cel mai mult, evident. Un băiat simplu, o fată simplă va oferi de obicei cea mai multă dragoste.
Nu te obliga să simți ceva, nu considera anormal dacă nu ai o relație. De obicei încercând cu disperare să ajungi în sufletul cuiva nu se va sfârși în regulă.

Iubirea presupun că vine de la sine, te lovește fără să vrei, dacă faptele persoanei iubite te conving. Nu confunda sentimentul de iubire cu cel de a fi îndrăgostit, sunt două lucruri complet diferite.

Iubirea este cea care rămâne de cele mai multe ori în inima ta, atunci când persoana de care erai îndrăgostită a plecat.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Când dai de o persoană cu care ai conexiune de relație o să simți aproape imediat.

| RoCkKiD a răspuns:

O relatie nu va fi niciodata ca la inceput, e ca un drog..pe amsura ce tot bagi nu se mai simte la fel.

Ideea cu relatia de lunga durata e in mare parte axata pe o intrebare simpla. Simti ca in relatia curenta ai parte de ceea ce iti doresti iar daca nu, exista ale avantaje care compenseaza? Relatiile nu-s perfecte, dar daca in mare parte esti ok cu doar cateva neajunsuri care nu-s semnificative pentru tine esti pe drumul cel bun.

Sentimente exista mereu ca esti om, atata timp cat sunt pe partea pozitiva nu conteaza care sunt.

Aspectul fizic e mai complicat ca ala depinde de la om la om, mai exact in ce masura il consideram important, unii oameni chiar nu-l considera atat de important. happy

| RAY a răspuns:

Multa ipocrizie in raspunsurile primite,cand vezi un om pentru prima oara ce vezi de fapt exterioriul sau interioriul? de ce ai sta cu un om care nu il placi? e na pentru sufletul lui pe naiba, sa spunem ca il accepti si faceti sex dar nu iti vine sa faci sex cu el,nu se umezeste vaginul plus ca nu ai dorinta aia sexuala o faci din scarba,am cunoscut multe fete care au acceptat interioriul dar apoi mi-au spus ca le era scarba,greata sa faca sex cu el,sa fim seriosi nu stai cu un om de care nu iti place, asta e ipocrizie curata, sa pui pret pe ceea ce simti nu pe ipocrizile unor pers ipocrite virtuala in real life exteriorul conteaza pe net sunt vrajeli, am cunoscut si invers baieti care erau cu vrajeala asta sau vazut cu fata x si apoi cica a fugit de ea, e aiurea, cati stau pe net in relati, cand se vad in real life fug unu de altul, tu simti dorinta sexuala?

| Violleta2022 a răspuns:

Aia sunt hormonii...de la inceput, din perioada adolescentei.
Fara dragoste sincera si respect, nu rezista nici o relatie.
Tie nu are ce sa-ti starneasca cand vezi tipi faini pe strada, ca noua nu ni se scoala nimic cand ne uitam la baieti, la noi totul trece prin inima.
Nu-i vorba de varsta la tine, ca pari destul de matura ca sa intelegi corect ce se intampla de fapt in viata tinerilor.
Baietii au erectii spontane si doresc orice fata sau femeie, doar privind-o si inchipuindu-si orice sexual legata de ea.
Noi fetele, nu avem acest lucru, noua nu ni se scoala nimic, iar daca nu cunoastem acea persoana si nu o iubim, nu putem sa ne duce dupa oricine.

| Nemessys a răspuns:

In primul rand o relatie adevarata este formata din incredere, iubire, comunicare, fidelitate, respect, empatie si alte lucruri mai mici.
Din moment ce 2 persoane se intalnesc si la inceput exista o flacara nebuna care dupa aia se stinge, inseamna ca niciunul dintre ei,, nu a mai vrut sa puna alte lemne pe foc", intelegi? Chestia aia nu e relatie. Pur si simplu sunt doar niste oameni
grabiti, care vor ca totul sa se miste in fast forward, care nu stiu ce vor, sunt nehotarati sau instabili emotional (in sensul ca azi vor ceva, maine altceva) si care vor experiente scurte si fug de responsabilitati, ba chiar au si impresia ca odata intrati intr-o relatie libertatea lor este egala cu 0.

Nu confunda relatia cu atractia fizica. Evident ca o relatie e formata din mult mai multe lucruri. Nu am inteles niciodata oamenii aia care odata ce vad o persoana deja,, prind sentimente"
Normal ca trebuie sa existe ceva sentimente. Daca nu sunt sentimente, atunci aia e mai mult de,, stau cu tine numa asa de plictiseala" sau sunt prieteni cu beneficii.
Intr-o relatie, pentru cei care vor ceva stabil, pe ambii parteneri ii intereseaza mai mult CU CINE FAC decat CE FAC. In sensul ca pot sa stea si toata ziua in casa fara sa faca nimic din moment ce sunt doar ei 2.

Uite, nu stiu cum functioneaza la tine treaba asta, dar eu ma folosesc de aspectul fizic ba chiar si de voce, ca sa citesc o anumita persoana. Tu nu faci asa? Am vazut multe fete frumoase la viata mea dar care le citeam repede si am zis clar din prima ca nu ma inteleg bine cu ele. Si nu, nu le judeam, nu eram la modu ca le respingeam pe alea urate, dar pur si simplu fata si felul tau cum te prezinti ca om, te defineste. Nu imi poti spune tu mie ca o fata care arata cuminte e ultima scorpie, hai sa fim seriosi.
Deci daca tu vezi un baiat care da, arata bine, se imbraca bine si toata cele, e normal sa nu te atraga deoarece pur si simplu poate nu e ce cauti tu, poate nu-ti inspira incredere.

| Paul754880338 a răspuns:

Curioziatea de la inceput nu este nicidecum momentul maxim al relatiei. Dar, atentie la ce spui! Cand vezi un tip fain... Nu te atrage dar stii sa il etichetezi ca fain sau nu. Eu cred ca in relatie, felul in care arati si in care te ingrijesti arata o forma de respect fata de celalalt si evident intretine relatia. Asta desigur nu exclude frumusetea interioara, cum nici aceasta nu o exclude pe exterioara. Apoi, timpul iti va arata aspecte si mai frumoase ale dragostei

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Hmm buna intrebare... uite mama mi-a spus la un moment dat ca ei nu i-a placut de tata cand l a intalnit (ca un mic exemplu) doar ca umbla cu el desi cred ca o atragea fizic ( si cand zic fizic ma refer la corp ca mi mai zicea ca la fata era urat si pistruiat hahah ) si cel mai probabil o mai atragea si masculinitatea din el.
Aspectul fizic dupa parerea mea conteaza prima data si ma refer atunci cand interactionezi cu persoana respectiva dupa cum gandeste etc dupa in timp se instaleaza alte sentimente gen iubirea, atasamentul etc.
Si da o relatie e mai mult decat aspectul fizic pentru ca in timp se duce si cu ce mai ramai? Daca si in interior este gol sigur o sa te axezi spre o alta persoana
Asta este parerea mea.

| Bozgi200 a răspuns:

Hai sa iti spun povestea mea.
Eu nu eram in căutare chiar asa disperată după o iubita. Sunt un tip liniștit si foarte puțin introvertit (genul cuminte). Într-o zi am fost chemat în oraș de două fete. Actuala mea iubită si prietena ei cea mai bună.
Am ajuns într-un local, am vorbit una alta... La un moment dat m-am prins ce se petrecea. Una din ele avea sentimente pentru mine dar nu stia cum sa imi spuna. In fine, sparg eu gheața, nu am vrut sa se streseze, si chiar daca nu imi plăcea, nu simțeam mare lucru am acceptat sa ii fiu iubit.
In primele 3 zile era foarte greu pentru mine. Cum am mai spus nu simțeam nimic, tot băteam apropouri legate de o posibilă despărțire, ca nu ne tine mult si scuze d-astea.
Dupa o săptămână jumate, am apucat sa o cunosc mai bine si mi s-a aprins scanteia. Acum dupa 3 luni sunt înnebunit după ea.
In concluzie, totul vine de la sine, nu trebuie sa îți forțezi sentimentele, sa te minți singura ca il/o iubești.

| TPU2019 a răspuns:

"Adica când". etc.

Probabil orice raspuns la prezenta intrebare va fi irosit oricum.

| Goddessss explică (pentru TPU2019):

Nu înțeleg nimic ce ai zis acolo laughing
Poate am făcut eu o greșeală de exprimare, dar totusi...

| Turex21 a răspuns:

Nu contează aspectul fizic si sufletul acelei persoane