| Masterzz a întrebat:

Am o mare problema, am nevoie de cat mai multe pareri, explicatii pentru ca sunt intr-o situatie pe care nu mi-am imaginat vre-odata ca o sa fiu. Eu sunt o fire care iubeste cu pasiune, urasc banii, sunt idealist, visator, asta nu inseamna ca sunt lenes si ca sunt falit, insa cand e vorba despre persoana iubita nu imi place sa ma gandesc la bani si nici ea sa se gandeasca.

Eu am o afacere in web-design, am investitii de sute de milioane la bursa etc. Ea a avut niste job-uri de scurta durata si platite destul de prost, la ultimul a renuntat din cauza ca era prost platita, acum nu are un job, lucreaza de acasa si face proiecte de diploma etc. Ambii avem 27 de ani, ne-am logodit in iunie.

Ea conform spuselor ei a trebuit sa minta un anumit cerc de prieteni ca s-a casatorit de multa vreme pentru a scapa de un fost si insistentele lui si de a se "razbuna" (sau ceva asemanator) prin faptul ca a trecut peste si ca ii merge bine.

Va jur ca tot ce scriu aici este adevarat, in mod normal lucruri atat de intime nu le-as fi spus daca in clipa asta nu ma gandeam sa renunt la tot.

Ea este o fire practica, cateodata atat de sincera ca devine cruda, alteori minte si este atat de convingatoare incat este imposibil sa iti dai seama. Este cateodata violenta. Alteori este foarte calda, pasionala, dulce, sincera, descurcareata, inteligenta, harnica, are umor etc etc. Este plina si de calitati, multe chiar.

E greu sa am incredere in ea, m-a mintit cu un mare talent cand a fost nevoie, s-a prefacut, mi-a dat palme, picioare chiar cand am avut certuri, m-a jignit, m-a amenintat sa nu mai zic de altele etc etc. I-am iertat totul si nu am ripostat asa cum este foarte posibil ca alt barbat nu ar fi stat sa nu faca nimic si sa suporte atatea. Eu nu am jignit-o NICIODATA, nu am lovit-o NICIODATA. In plus am fost fidel si nici macar nu am stat la chat pe net sau sa ma bag in seama cu alte tipe pe la sala, pe strada sau oriunde am fost, NICIODATA. Cu toate ca ne vedeam rar, cu toate ca imi lipsea des si imi lipseste, am asteptat-o, chiar si o luna intreaga nu am fost impreuna pentru ca ba se imbolnavise ba ca era suparata si nu vroia sa ma vada. Va spun sincer ca de multe ori plangeam de nervi ca sunt atat de prost ca nu renunt.

Cu alte ocazii cand se supara pe mine pe nedrept veneam la ea si o asteptam ore in sir sa o vad pentru ca imi era dor de ea.

Inafara de tot ce am povestit ar fi o GRAMADA de alte intamplari de povestit si va jur ca v-ati minuna cate am suportat, cat am suferit si tot nu am renuntat la ea. din dragoste.

Ok asta a fost introducerea, imi cer scuze de atat de mult text.
Problema este: eu stau cu chirie (nu am avut bani inca sa imi iau un apartament) intr-o garsoniera in Bucuresti, imi platesc tot singur etc. Ea vrea sa ne casatorim in Decembrie la fel si eu, dar ea nu vrea sa se mute cu mine aici si nici la ai mei care au o casa suficient de mare sa o impartim in doua si sa fim separati. Cel putin a spus ca pana nu o sa aiba un servici si nu mai devreme de vara 2014 nu o sa se mute cu mine. Ea mai are o sora, parintii lor vor sa le cumpere un apartament si sa stea ele doua acolo. Ea imi spune ca daca s-ar muta cu mine ar sta 5 zile din 7 cu mine si alte 2 zile acolo pentru ca "nu este bine pentru relatie sa stam permanent impreuna". Imi mai spune ca din moment ce nu sta permanent la mine, nu o sa plateasca la fel de mult ca mine. Nu vrea sa punem banii la comun, nu vrea sa platim 50-50%, ea vrea sa plateasca doar intretinerea si ce mai cheltuieste ea. Imi spune ca daca imi permit acum sa imi platesc totul singur si daca nu sunt materialist o sa accept sa platesc eu singur intretinerea (mai aduce si pretextul ca nu suporta sa dea banii pe chirie, mai bine ar plati o rata la propriul apartament). Imi da tot felul de exemple exagerate cand ii propun sa punem totul la comun, de exemplu ca daca ea ar avea nevoie sa mearga la dentist si sa plateasca 40 de milioane pe un implant, sa nu ma plang. I-am zis ca nu as avea nimic impotriva cand e vorba de sanatate (asta e un principiu al meu pe care l-am pus in practica si cu alte ocazii).
In legatura cu copii ea spune ca nu vrea un copil mai devreme de 33 de ani, pentru ca vrea sa isi traiasca viata pana atunci. Ea spune ca nu vrea o cariera acum pentru ca vrea sa isi traiasca viata acum.

Asadar concluzia mea cu toate ca nu pot fi sigur de toate acestea, este ca ea nu ma merita. Eu de cand ne-am intalnit, oriunde am fost, orice am facut, am fost un gentleman si am platit tot (de 6 luni), absolut tot, cu mici exceptii gen bilete de autobuz sau un taxi odata la cateva saptamani. Eu nu am jignit-o niciodata, NICIODATA, nu am fost violent, nu mi-am batut joc dea ea niciodata, am tratat-o mereu cu respect, am iertat-o de nenumarate ori, am inchis ochii, am suportat nedreptati grave, am suferit si am plans mai multe zile decat am putut zambi. Toate astea pentru ca am iubit-o si o iubesc enorm. Am ajuns cu nervii la pamant, ma apuca plansul cand ma uit pe strada la alte cupluri, ca si cum sunt convins ca orice ar fi ei, lor le merge mai bine si sunt convins ca mai rau decat ce mi se intampal mie nu se poate. I-am aratat atata pasiune, atata dragoste, tandrete cum iarasi sunt sigur ca nu a m-ai facut nimeni ca mine. De multe ori ma gandesc la viitor si sper ca o sa fie mai bine, dar tot ea ma aduce cu picioarele pe pamant deseori prin comportamentul ei, ma face sa regret ca am indurat totul pana acum, ma face sa renunt chiar daca o sa am inima sfasiata pentru ca o iubesc enorm, dar o viata cu o astfel de persoana este imposibila, nu pentru faptul ca are un astfel de comportament ci pentru ca eu FIZIC si PSIHIC nu as rezista mai mult de cativa ani. Sunt convins ca as muri de inima si suparare daca nimic nu s-ar schimba.

Eu sunt un barbat care niciodata nu am fost nevoit sa alerg dupa femei, intotdeauna ocaziile de a cunoaste pe cineva au venit singure. Nu sunt perfect, nu sunt cel mai frumos sau cel mai bun dar pana acum am avut mereu noroc sa ma placa sexul opus. Cu toate astea am ramas si sunt fidel, nu mi s-a urcat la cap, nu mi-am facut de cap.

Imi vine sa renunt, imi repet mereu in minte ca nu ma merita, incercand poate sa imi omor dragostea pentru ea. E trist ca trebuie sa gandesc asa pentru ca este o dragoste imensa. Ce sa fac? Ce se intampla? Care este adevarul despre ea si despre cum gandeste?

14 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Cred ca ti-ai dat singur raspunsul. Nu poti trai cu ea. Sunteti firi mult prea diferite.
Ai facut tot ce ti-a stat in puteri, deci ar trebui sa ai constinta impacata.
E absurd sa sa nu vrea sa aiba o cariera la anii astia, e absurd sa va casatoriti in decembrie si sa va mutati impreuna in vara viitoare, dar doar 5 zile din 7! E absurd sa nu puneti banii la comun, din moment ce va casatoriti.
Mai exact, are o gandire absurda.

| ForeverWarrior a răspuns:

Te inteleg destul de bine pentru ca si eu sunt foarte sufletist asa ca si tine.Nu toata lumea apreciaza oamenii sufletisti si romantici in ziua de azi.In fine tii foarte mult la ea, te-ai lasat si lovit de ea si fizic si psihic tu platesti aproape tot nici macar nu vrea sa locuiasca cu tine tot timpul dupa nunta.Eu zic ca poate doar poate are pe altcineva si s-a obisnuit cu bunatatea ta.E o decizie foarte grea sa renunti la ea din moment ce o iubesti asa de mult dar parerea mea e ca atunci cand termini de lucrat ce ai sau vii de la servici chiar daca ai avut toata ziua naspa stii ca ajungi acasa la femeia pe care o iubesti si care te iubeste si nu mai e asa rau.In cazul de fata nu cred ca o sa se intample asa.Nu stiu in ce masura crezi in Dumnezeu dar sa stii ca el o sa te ajute daca ii ceri. Daca te-ai desparti de ea o sa dureze un timp pana o sa se vindece ranile dar o sa se vindece daca mai iesi cu prietenii faci activitati ce iti plac etc...Varsta ta nu e nici exagerat de mare poti inca sa-ti gasesti iubirea vietii dar intr-un final decizia e in totalitate a ta.Eu iti urez succes si fa ce crezi ca e mai bine si pentru tine nu doar pentru altii!

| Rebecca009 a răspuns:

Logodnica ta ar merita sa faci cu ea cum a facut Cioaca cu Elodia.

| iubesc a răspuns:

Scuze ca iti zic dar profita de tine, trezeste-te.

| Classy a răspuns:

Din romanul pe care l-ai scris aici, am inteles cam cum ar sta problema.Am inteles ca esti un om cu o situatie financiara buna, si am inteles un lucru foarte important: ca iti iubesti foarte mult logodnica... Felul cum gandeste ea? Iti spun eubig grinin moment ce ea a avut job-uri prost platite, te-a intalnit pe tine, un gentleman, care timp de 6 luni i-ai oferit absolut orice din punct de vedere material, a prins "smenul" ca sa zic asa:Te-ai indragostit de ea, si ea ti-a prins slabiciunea asta..Cum adica sa iti spuna ea tie ca a fost o razbunare pentru fostul asa zisa "iubire"dintre voi? Firea ei vulcanica se datoreaza faptului ca se si preface foarte mult, cateodata uita sa fie "draguta, iubitoare" cum probabil si-a propus sa fie, si isi arata si latura adevarata.Nu zic ca nu te iubeste, habar nu am ce sentimente reciproce aveti voi doi, dar atata timp cat nu vrea sa te vada pentru ca ai suparat-o (ciudat, tot TU) e ceva la mijloc.Nu te-ai gandit niciodata ca s-ar putea intalni cu fostul? Stii ce ar fi cel mai bine pentru tine? Sa o ignori o vreme, sa incerci sa ii arati ca nu iti mai pasa atata de mult (STIU CA E A DRACULUI DE GREU, DAR TE ROG SA AI AMBITIA ASTA! ) si eu zic sa nu te casatoresti cu ea. Nu acum.Las-o mai moale cu ea, nu o mai suna, ignoranta si indiferenta enerveaza cel mai tare o femeie.Iti garantez! Daca vrei mai multe detalii, poti sa imi lasi mesaj.Pa,pa!

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru Classy):

Cel mai bun raspuns tu l-ai dat, ai dreptate cu tot.

| neutrino a răspuns:

Ne-ai spus unele lucruri frumoase si altele mai putin frumoase, dar eu nu inteleg un lucru: voi ati planificat sa va casatoriti ( de e oare?) in decembrie, dar ea sa se mute la tine in 2014 ( pe la sfarsitul anului?). Omule, ai 27 de ani, trezeste-te, o femeie se foloseste de tine si tu chiar nu realizezi?

| Oana92 a răspuns:

Tipa e smintita rau! Cum adica sa fiti casatoriti si sa nu locuiti impreuna? Si cum sa se puna asa problema banilor intr-un cuplu ce are planuri de casatorie in cateva luni? Parerea mea: pune punct, asta nu stie ce vrea si isi bate joc de tine!

| Danysan a răspuns:

Cand am citit ce ai scris m-a luat asa o fior pe sira spinarii-Amice tu probabil ca o iubesti asa de mult incat nu observi ca asta te joaca pe degete mai ceva cum fac aia la circ cu animalele-Astfel de femei nu merita nici cat e Negru sub Unghie-Sincer aveam o parere asa de marfa ca e fff tare sa te casatoresti dar acum m-am razgandit-daca dai de una din asta mai bine pleci in padure si stai Cu Blinduben pe acolo ca tot mai bine elaughing.Nu credeam ca o sa spun asta dar DESPRTA-TE de ea nu merita -pai la cate zici ca ai facut tu pentru ea asa vrea sa stiu si eu cu ce te-a rasplatit...co o partida de sex si aia cand o apuca pe ea mancarimile, ca simtea nevoia si ia mai zi ca striga si numele fostilor ca sa fie tot pachetu.Pai una din aia iti da cu lingura in cap daca ai si tu chef de Tavaleala si ea nu are gandeste-te mai tarziu.Pai atunci incepe adevaraul cosmar.Asta la 35-40 de ani nu o sa mai vrea sa se culce cu tine ca isi distruge pasarica.Pai cum ma nene daca ea zice ca 5 zile sta la tine si 2 la ai ei am si eu o intrebare -Daca ai chef sa zic de tavaleala ce faci o suni gen :sti iubi poti sa vi sa facem sex ca am chef hai ca trimt un taxi -aiurea frate foarte.Te-a Exploatat la maxim si trebuie sa intelegi ca mai exista femei -Nu vreau sa distrug o viitoare casatoarie dar femeia asta o sa iti distruga viata amice mai tarziu.Asa ca las-o.Gaseste pe alta, spune-ai ca esti un tip ok, lumea e mare -O sa gasesti o fata sa te pretuiasca pentru persoana care esti sa-ti impartaseasca iubire -Succesx-Fundita.:-D?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scurt si la obiect, pasi pe covoras sau te pup pa pa! nu mai sta nici o secunda cu ea, este genul de persoana foarte egoista si posesiva care are tendinta de a imbolnavii orice intalneste in jurul ei, nu merita a doua sansa frate dar daca esti slab nu ai decat sa-ti inrautatesti situatia, sa fi iubit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot ce ai zis aici e adevarat atunci tipa asta isi cam bate joc de tine si nu te merita. Are prea multe fite, iti doreste mult prea multe lucruri, e prea aiurea. Parca ma cuprinde si pe mine frustrarea cand citesc, ce sa mai zic de tine care traiesti alaturi de ea. Sincer, eu zic sa o pui sa citeasca ceea ce ai scris tu aici si apoi asteapta-i raspunsul. Discutati si daca nu ajungeti la un consens spune-i adio.
Parerea mea.

| Assy99 a răspuns:

:/ Nu noi ar trebui sa iti dam acest raspuns, dar ca o idee ar fi sa o parasesti acum cat nu va fi prea tarziu. O data ce nu vrea sa se mute cu tine si te minte foarte bine nu este un mod de a trai cu persoana iubita alaturi. Si din cate am inteles ea te foloseste doar ca sa scape de avansurile acelui prieten. Daca ea te minte si nu isi doreste sa se mute cu tine acum ce va urma?
Daca ea te minte in continu' ce veti face cand veti avea copii? Desigur daca veti avea.
Decizia cea buna ar fi sa te desparti de ea, pana nu va fi prea tarziu.
O sa primesti acelasi sfat din nou si din nou si din nou. Sa-ti dau un exemplu adevarat.
Matusa mea este casatorita cu un tip de 10 ani, in tot acest timp ei nu au avut casa lor(in Romania), nu au avut copii. Ei au locuit 5-6 ani in Italia, el este in puscarie in Italia, iar ea este in Romania incercand sa isi "castige existenta". In Italia a avut grija de el, i-a facut totul pe plac. El nu isi dorea sa munceasca, nu vrea sa faca nimic, doar petreceri in fiecare zi, asta e doar o introducere din viata lor, si acest lucru s-a intamplat cam prin 2012(cred).
I-a aceasta decizie in acest moment, o sa suferi dar gandeste-te ca va fi mult mai bine. O sa iti refaci viata foarte repede. Dar decizia este a ta...

| ahmet6 a răspuns:

Si eu am patit la fel,exact in aceeasi situatie am fost,statea langa mine pentru ca aveam o situatie financiara destul de buna,pe atunci lucram ca ospatar la un hotel,si castigam f bine,faceam ciubucuri multe,serveam oamenii importanti din orasul meu,sau oamenii din senat,ii faceam toate capricile,nu ma lasa sa aduc pe nimeni in casa mea,unde eu plateam chiria,mereu imi spunea ca ma iubeste,dar cand o spunea se uita in alte parti,si imi da de-am seama ca totul este o minciuna,infine ma jicnea,ma facea in toate felurile,si eu taceam imi era oare cum sa o jignesc,si plangeam dupa ea,dupa fiecare cearta etc, cand ii spune-am sa isi iei un job spunea ca nu ii prieste in acel loc, sau spune-a ca nu poate acum, adica mai pe romaneste nu-i placea de loc munca, acum are 26 de ani, am fost in aceeasi banca la liceu la seral, dupa care am cunoscut la acel moment o fata frumoasa, cu 2 facultati,dintre care una la medicina,si evident m-am luat dupa acea fata,si mi-am dat seama ca pentru colega de banca era doar o opsesie,doar o aventura,nu era iubire, dupa aia am vazut cum este cu adevarat sa fi iubit, si sa iubesti, te sfatuiesc sa o lasi, nu te merita.

| Anomisusususususus a răspuns:

Da-i pace, cel mai bine pentru tine