| TeckTonik997 a întrebat:

Am o mare problema! Va rog sa ma ajutati! Am 17 ani si sunt intr-o relatie de 2 ani. Totul bine pana cand ieri am descoperit ca si-a schimbar parola de facebook, dupa ce am reusit sa intru prin resetarea acesteia am vazut discutii cu un tip, foarte aiurea discutiile in care se plangea ea de cum arata si ca nu are incredere in ea. Foarte suspect si chiar nu e genul ei sa faca asa ceva. I-am spus din pacate seara tot pe facebook deoarece nu am avut rabdare pana ne vedem a doua zi si a facut preinfarct, nu glumesc. Toata noaptea a fost la spital si la telefon inainte sa mearga parea terminata, de dimineata a iesit pe semnatura si am fost la ea. Oribil: era supta la fata, abia respira, ii tremurau ochii, plangea etc. Pana la urma si-a revenit si a devenit vesela dupa ore de discutii banale fara nimic emotional de ex. cea mai rentabila cartela. In legatura cu discutia a jurat ca nu a scris ea si ca i se intampla des sa fie iesita de pe fb desi avea bifat log in permanent si sa apara mesajele mele "seen" desi nu le-a vazut. Eu o cred oricum sunt convins 99.9% ca nu s-a vazut niciodata cu ala si nu au vorbit niciodata fata in fata. Pe langa asta, daca chiar ar fi facut-o si l-ar vrea pe ala nu are face preinfarct sa i se sparga ceva vase de sange pentru mine. Acum a mers iar la spital la rugamintea mea deoarece cei de acolo nu au vrut sa o lase acasa. Ce sa fac? Chiar sunt disperat... nu am pe nimeni altcineva si nici nu vreau pe nimeni. Nu pot sa traiesc fara ea si nici nu vreau. Azi noapte nu am dormit decat 2ore dupa un mesaj de-al ei de la ora 5-6 dimineata si am avut aceleasi probleme specifice: dureri cardiace, amortirea maini stangi aproape completa, mai ales a degetelor, greturi etc. Nu stiu daca e o intrebare nu stiu ce e. Pur si simplu sunt disperat si va cer ajutorul in mod serios nu in bataie de joc.

6 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

1. Sa te certi din cauza de facebook e cam dobitoceala curata. Vezi mai jos.
2. Contul de pe facebook de care vorbesti (daca am inteles bine) e al ei si al nimanui altcuiva.
Asta inseamna ca poate sa-si schimbe parola si sa discute cu cine vrea ea.
3. Daca iti pindesti iubita o reduci la conditia de gaina outoare din poiata ta.
In plus, cu timpul o vei presa sa-ti ascunda lucruri.
4. Chiar daca aveti un climat de sinceritate reciproca, intotdeauna trebuie ca fiecare sa aiba si zona lui intima pe care o tine pentru el.

In concluzie, concentreaza-te pe o relatie armonioasa si frumoasa fara pindeala, paza si struneala.
Poate cindva, chiar si in situatia asta, in pofida faptului ca lucrurile merg "bine", unul din voi va spune ca nu mai vrea sa continue si chiar daca asta e un lucru negociabil, in principiu, nu trebuie dat socoteala "de ce".

Pe moment ai facut-o lata. Inainte de a te intreba ce atitudine trebuie sa adopti cu ea, trebuie sa-ti faci curatenie in propriile obiceiuri si conceptii.

Bafta!
P.S. Ma indoiesc ca a facut "preinfarct" dar reactia ei a fost un raspuns.

| TeckTonik997 explică (pentru ALGator):

Daca esti prost mai bine taci.

| ALGator a răspuns:

P.S. Nu cred nici ca tu ai ceva ceva cu sanatatea. O sa-ti treaca, si tie si ea.
Nu mai escalada situatia ci asteapta sa se linisteasca.
De fapt, tot ce s-a intimplat e, la perspectiva unor adulti (adica nu bebelusi) un fleac. Mergeti inainte.

Si nu uita: fii cu adevarat gentleman. Nu-ti baga nasul prin posete, sertare, facebookuri si altele la fel. Stii cum e, daca bagi nasul prin toate ungerele s-ar putea sa constati ca pute. Da-i incredere totala si cere-i aceeasi incredere si pentru tine.
Energia pe care o consumi pentru asta ai putea folosi-o ca sa construiesti relatia.
Uita-te in jurul tau. Traim in anul 2014. Partenerii unui cuplu si cuplul in sine nu sint buricul pamintului. Cind nu te astepti, unul din ei poate veni cu vestea ca vrea sa termine. Si atunci nu conteaza motivul. Tot ce poti face este sa inveti sa previi oferind tu ceva mai bun.

| TeckTonik997 explică (pentru ALGator):

Ok, bine apreciez ca ai tastat atata si ca poate ai incercat sa ajuti dar chiar nu iti impartasesc deloc opinia.

| clickclicksnap a răspuns:

Sa fi alaturi de ea cum s.a intamplat pana acum. Discutati cu alta ocazie de problema de pe facebook. Acum va trebui sa afle ce este in neregula cu ea si ce solutii de insanatosire are. Tine.o in siguranta fata de vestile rele si situatiile complicate. Misiunea ta e simpla, iubeste.o cum ai facut.o si pana acum, nu e complicat. In timp iti cei primii si tu raspunsurile. Numai bine, sanatate

| Waffen18 a răspuns:

Stai cu ea, ai grija de ea si lasa timpul sa treaca