| AnonimaaaaG a întrebat:

Am o mică problemă.
Pot zice că pe 31 mai am făcut dragoste cu fostul meu iubit, neprotejat. atunci eram împreună dar ne am despărțit, nu contează asta. Iar în luna iunie și iulie mi-a venit menstruația, acum în august, sunt deja 16 zile întârziere. O prietenă îmi spune să fac un test de sarcină, dar nu cred că asta ar fi problema. Mi a venit doua luni la rând totuși. Și n am mai făcut nimic cu nimeni de atunci. M aș duce la ginecolog, dar sunt prea proști ăștia de la mine din oraș. Care ar fi problema? Menționez și faptul că menstruația mea nu e deloc regulată.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau problema cu care te confrunti se numeste CICLU MENSTRUAL NEREGULAT exact asa cum ai si.....precizat. Conform datelor cunoscute, de obicei in astfel de situatii exista toate premizele ca de ovarele tale sa fie afectate de sindromul ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC). Din acest motiv cele 2 ovare nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul la timp, adica dupa un anumit timp precis stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT, cu lungimea imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine.
Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Fiindca dupa actulsexual amintit au existat/s-au produs 2 menstruatii, se poate aprecia fara teama de a gresi ca in acest caz se poate exclude existenta unei sarcini chiar si ipotetice, fiindca existenta sarcinii devine cu totul IMPOSIBILA. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

In orice caz, medicii, chiar si cei din orasul tau, sunt totusi putin mai destepti decat tine in ale acestei meserii si fata de multi de pe acest site.

| Alicezzz a răspuns:

Problema este simpla!
Sarcina este exclusa din pct meu de vedere!
Iar intazierea poate fi datorata stresului, deraglare hormonala, raceala, alimentatia, schimbare de aer, glanda tiroida si multi alti factori.
Eu zic sa astepti ca o sa iti vina cm.

| AnonimaaaaG explică (pentru Alicezzz):

Mai sunt 2 zile si se termina luna iar mie tot nu mi vinee, si este o luna intreaga totusi. Niciodata nu mi-a intarziat atat. Am 18 ani, mi-a mai intarziat, dar niciodata atat de mult. O sa mai astept...nu stiu ce altceva sa fac.