| Kadijia a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu fostul meu prieten. Sa va povestesc. Acum 2 ani l-am cunoscut pe acest baiat si am fost impreuna vreo 5 luni. In aceasta perioada s-au intamplat cam multe, adica i-am permis sa ma loveasca, dar intr-un final am luat masuri si ne-am despartit pentru ca l-am prins cu verisoara mea. I-am purtat ura pana acum 4 luni. Stiu ca o sa imi spuneti ca sunt fraiera si ca nu fac bine ce fac, dar imi este greu sa renunt. De cand ne-am despartit a tot incercat sa se bage in seama cu mine, iar eu nu ii acordam atentie pentru ca imi facuse mult rau. E pana cand am cedat si m-am intalnit cu el. Am vorbit despre noi si am fost de acord amandoi sa ne vedem desi el inca mai e cu verisoara mea. Mi-a zis ca s-a pus cu ea doar ca sa im faca mie rau ca nu poate sa mai scape de ea vorbe goale pe care eu nu prea le cred. Dar nu inteleg ceva si anume ca face niste sacrificii cum n-am mai intalnit pana acum laughing. Vine beat la geam la mine si striga " i love you " arunca cu pietre. si nu in ultimul rand aseara cand am ramas singura acasa, dar fara cheie laughing el s-a urcat in copac si a intrat in casa la etajul 1 stau dar totusi distanta e destul de mare. mi-a fost frica sa nu cada. laughing si a coborat cu cearceaful. Ne-am certat cu 2 zile inainte si nu ne-am mai cautat si el a facut asta... Eu ce pot sa inteleg? Ma iubeste? Sau? Sincer nici eu nu pot sa renunt, dar nu imi pica bine sa fiu pe locul 2. Stiu ca intre noi nu o sa mai fie nimic oficial pentru ca familia mea nu este de acord cu el. E sarac, era taximetrist cand l-am intalnit dar pentru mine nu banii au contat, pur si simplu ma inteleg perfect cu el sunt exact eu glumim radem plangem impreuna. si tot ce am visat eu sa fac cu un iubit le-am facut cu el ce pot sa fac in situatia asta? nici eu nu stiu oare il iubesc sau e vorba de o obisnuinta? Mereu cand ne vedem el trebuie sa ma intrebe de fosta mea relatie cu un baiat de 2 ani de care sincer imi e dor.

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Esti fraiera si nu e bine ce faci.
Chiar daca raspunsul asta il asteptai, sper ca va fi si raspunsul care sa te trezeasca.

| lolly a răspuns:

Cum poti sa intrebi daca te iubeste? Daca te iubea nu era cu verisoara ta.Pe scurt, nu te insela.Isi bate joc de amandoua.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

La fel de bine ma simteam si eu cu fostul meu prieten cu care eram desi era si cu alta. Imi arata ca ma iubeste, puteam sa stau cu el ore in sir si nu ma plictiseam, dar mereu ma punea pe locul 2, pentru ca el era intr-o relatie,ea era oficiala,si eu "amanta". Si sa stii ca nu e bine asa,el te cauta pentru ca inca tine la tine,ii e greu sa se desparta de tine, dupa atat de mult timp cat ati fost impreuna, dar doar atat. Tine mai mult la verisoara ta, pentru ca nu se desparte de ea. O sa te caute pana cand o sa dea de altele, doar.te foloseste.

| figure a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Atunci cand, rational, iti dai seama ca relatia nu prea are viitor si iti face rau...
Atunci cand omul a dovedit ca nu are caracter (un tip care loveste o femeie sau care isi paraseste prietena pentru verisoara ei, nu are prea mult caracter)...
Atunci cand este inconsecvent / incongruent in gesturi (ori te iubeste si renunta la orice alta fata, ori i se face doar doar cand bea mai mult sau e verisoara plecata din oras)...

Cand astfel de lucruri se intampla... ai o relatie toxica la care este bine sa renunti. Pierzi timp si lacrimi pentru o poveste care nu merita un nou capitol. Oricat de greu ar fi, invata o lectie din treaba asta si gaseste un tip alaturi de care sa fie sanse reale sa ai ceva frumos!

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru figure):

Desi eram constienta ca nu merita persoana, imi era greu sa renunt pentru m-am atasat foarte mult, simteam ca nu pot trai fara el, si de aceea am ramas in acea "relatie". Dar dupa ce m-am saturat si m-am distantat de el, am vazut ca imi e mult mai bine singura. Mi-a trebuit doar rabdare si timp pentru a-mi da seama de asta.

| figure a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Fiecare a trecut prin experiente dureroase. In general, in cel mai bun caz, inveti din experientele personale (astfel incat a doua oara, poate-poate vei fi mai destept/desteapta). Mai rar inveti din sfaturile altora.

Dar. daca faci un exercitiu de "ratiune" poti tu singur sa iti dai sfaturile corecte. Mai departe. e un act de vointa...

| stark47 a răspuns:

Esti foarte egoista si nu ai deloc respect fata de tine ca persoana si ca fata.esti egoista pentru ca nu te intereseaza decat ce simti tu pentru el si nimic altceva=doar tu contezi, asa ca pentru a te simti tu mai bine recurgi la aceste gesturi nebunesti.nu ai respect pentru ca daca cineva te inseala acela nu mai merita nici macar privit in ochii, iar tu nu te respecti destul de mult. daca tu nu faci asta, cu te astepti ca el sau cei din jur sa te respecte?! analizeaza-te mai bine si incearca o conduita morala mai buna decat cea pe care o ai acum

| ONElena11 a răspuns:

Eu zic sa cercetezi terenul. Eu personal nu m-as mai impaca cu el din motivele pe care le-ai enumerat mai sus, dar daca asta iti doresti poate ar mai trebui sa ii dai o sansa.

| secret093 a răspuns:

Ce norocoasa esti! Spune-i odata sa isi faca ordine in viata si sa va impacati! Se vede ca il iubesti si el pe tine.