| voicilas a întrebat:

Am o prietena care a nascut acum 6 saptamani si ceea ce ma intereseaza e sa stiu daca poate sa ramana acum din nou insarcinata. Exista aceasta posibilitate sau nu?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate sa ramana insarcinata imediat!
Daca nu are inca cilu, deoarece alapteaza, sa foloseasca intotdaeuna prezervativ!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza experientei si a statisticii medical, se apreciaza ca sansa de a se produce o noua ovulatie in primele 6 saptamani de la nastere este foarte scazuta. Reiese ca stabilirea perioadei exacte privind momentul in care reapare ovulatia este foarte greu de estimat, apreciat, fiindca procesul variaza de la o femeie la alta. Daca mama nu hraneste copilasul numai prin alaptare constanta, in acel caz menstruatia poate sa apara chiar si dupa trecerea a circa 6-8 saptamani de la nastere, iar in cazuri mai rare chiar si mai repede. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramana gravida.

| Teo29 a răspuns:

Daca doar alapteaza fara sa dea altceva copilului(lapte praf), si nu are menstruatie atunci sansele sunt mici in primele luni. Dar mai sigur sa foloseasca si clasicul prezervativ corect pentru o evitare a sarcinii perioada aceasta.

| Justme79 a răspuns:

Poate rămâne oricând dar știu că există perioada aceea în care nu trebuie sa existe contact sexual in timpul când alăptează și după vreo 2-3 luni parca rețin eu happy

| BAD17 a răspuns:

Da poate sa rămână deși nu e prea ok pentru ea adică na e cam repede