| Adesim a întrebat:

Am o problemă care mă macină foarte tare....eticheta de curvă. Este chiar așa de rau dacă o femeie își ascultă corpul și se culcă cu o persoană de care este atrasă? Mulți mi-au zis că dacă te lași mai greu te va lua sigur, adică vei fi într-o relație cu el, dar dacă o faci la o săptămână după ce-l cunoști gata ești curvă și nu meriți o relație serioasă. Chiar așa să fie? Eram la un pas să fac și eu asta dar am pus stop tocmai din cauza principiilor care mi-au fost implementate...nu te culca prea repede cu el. Îmi puteți da și voi o părere cu acest subiect? Este un principiu sănătos? E ok să merg în continuare pe drumul ăsta doar ca să nu-mi stric reputația în ciuda a ceea ce simt?

Răspuns Câştigător
| Lamar a răspuns:

Banuiesc ca te referi la parerea baiatului.
Nu vad cu ce ai deranja pe cineva daca iesi cu un baiat azi si peste o saptamana faceti sex.
Sa stii, ca a fi curva e o stare de spirit.
Poti sa fii o fata foarte eleganta, dupa o saptamana sa-i dai pantalonii jos, si sa fie totul normal.
In schimb, daca esti intr-adevar curva poti sa-l faci sa astepte si 3 luni, tot curva o sa fii.
Daca baiatul te defineste asa dupa chestia asta, ar trebui sa-ti faci doua intrebari despre baiatul respectiv.
Daca voia el sa astepte ti-o spunea, nu te definea curva.

| Adesim explică (pentru Lamar):

Un foarte bun punct de vedere! Nu m-am gândit la asta!

39 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Curvă este aia care se culca mai multi. Te simti asa?

| Adesim explică (pentru darrio2007):

Nu, în niciun caz!

| darrio2007 a răspuns (pentru Adesim):

Bravo!

| Adry05 a răspuns:

Cred că depinde, există și situații în care și dacă te culci repede cu cineva nu o să te considere așa, contează mai mult cum se desfășoară procesu, ce impresie generală îi lași și de mentalitatea lui

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Cunosc o fata de care mi-a plăcut, s-a dus la un pocăit sau măritat ala ia făcut 3 copii și o manipulează cum vrea, nici măcar la moartea lui masa nu a lăsat-o, asa și tu vei păți, bărbați ăștia vor sclave atât, trist ca în secolul 21 niște gunoaie masculine se cred a fii superiori de parca nu femeile lea făcut

| DeyCj a răspuns:

Astea-s prostii ce datează de pe vremea lui Ceauşescu, şi încă nu s-au șters din mentalitatea românului.
Una e să fi curvă, şi alta e să fi liberă şi fără prejudecăţi.
În cazul tău, cred că e a doua veriantă, şi nu mi se pare greşit că dacă te simți atrasă sexual de un tip, să te culci cu el după o săptămână. Evident, recomand să vă protejați, asta până vei avea un partener stabil, asta pentru a evita să te alegi cu boli și aici nu mă refer la cele venerice, ci de candidoze sau similare pe care el le poate transmite ție de la o altă femeie cu care a avut contact sexual.

| Adesim explică (pentru DeyCj):

Asta-i clar...îmi voi schimba mentalitatea

| DeyCj a răspuns (pentru Adesim):

Eu nu am obervsat, din ce ai scris că e vorba de mentalitatea ta, ci mai degrabă am observat că te raportezi la mentalitatea societății nu la modul tău de gândire.
Și eu sunt open minde, dar am învățat din propria experienţă că viața privată nu trebuie discutată, tocmai din cauza mentalității încuiate a românului, și din păcate perpetuată până în prezent.

| RAY a răspuns:

Gandire primitivă, tu vrei sa fii pe placul unor primitivi? E viata ta, simți nevoia fa sex cu toți și asta e, experimentează sexualitatea la maxim, rahaturi de astea le aud și eu insoarate sa ai o familia nevasta copii nu suntem obligați

| RAY a răspuns:

Religile sunt inventate de frustrați sexuali care nu avea succes la femei, povestea cu geneza e ridicola, foarte multa misogine se vede ma ca unde e femeia la putere au drepturi e o tara bogata și civilizată, suntem ultima tara din Europa, cea mai păcătoasă dar suntem creștini

| Violleta2022 a răspuns:

Cand te culci cu o persoana nu esti curva, doar cand te culci cu mai multe, da.
Daca te interseaza sa ai reputatie imaculata, atunci eviti sa te culci cu oricine, pana te mariti oficial.

| mihai69 a răspuns:

Mai depinde și de felul cum a fost educat și cum gândește iubitul tău.
Dacă e "old style"... nu ai ce-i face; chiar dacă nu o va spune cu subiect și predicat, e posibil s-o gândească, iar asta va submina relația voastră.
Dacă e open minded, va face și el ceea ce simte și va fi fericit să-și fi găsit perechea.
În rest, subscriu celor de mai sus.

| Freya1 a răspuns:

Termenul de curva in percepria mea inseamna sa te culci cu un numar mai mare de barbati pentru a ieși în evidență în fața lor, pentru a atrage mai mulți, pentru a primi bani sau bunuri nu ca te-ai îndrăgostit si iti formezi o relație.
Într-adevăr, trebuie sa ai grija sa nu fi folosită sau de batjocură, asa ca va fi nevoie de un pic mai mult timp până sa ajungi in pat.

| lpavel a răspuns:

Esti curva numai daca te culci cu toti, adica azi cu unul maine cu altul si nu vrei sa alegi un iubit cu care sa ramai! Ca te culci cu el a 2-a zi asta nu te face curva daca stii ca vei ramane cu el un timp. dar sa fi sigura ca el vrea o relatie cu tine si nu e cu tine doar pentru a 2-a sau a 5-a zi. Ca daca asta se repeta cam des intri in categoria: curva cu cat ca tu nu asa ai vrut dar din exterior asa pare! Deci atentie cu cine te culci chiar daca iti place de el! Sper ca m-am facut inteles!

| Nemessys a răspuns:

Hai sa-ti zic un mic secret.
Persoanele care te fac curva ori sunt virgine, ori au viata sexuala la pamant. Nu ai cum sa arati cu degetul spre cineva care face acelasi lucru pe care l-ai facut, il faci sau pe care o sa-l faci si tu in viata asta.
Este ca si cum ti-as spune eu acum : ce proasta esti ca citesti.
Cand de fapt, uite ca si eu am citit, citesc si o sa mai cintesc in continuare (nu conteaza ce).

Traieste-ti viata cum vrei tu si detaseaza-te de persoanele care te insulta. Exista block pe toate retelele si in viata reala poti alege sa nu te mai intalnesti cu ele, iar daca esti mai zdravana, n-ar strica si o palma peste ochiwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca, daca iti doresti cu adevarat o persoana in viata ta, si ai ganduri serioase cu acela, atunci e bine, dar si el trebuie sa simta la fel, nu doar tu.
Si daca va iubiti cu adevarat, atunci nimic nu poate interveni in relatia voastra, nici familia, nici lumea, nici religia, nici actul de casatorie.
Dar prin acest act va dovediti unul altuia incredere si un juramant solemn pana la adanci batranete.
De ce nu ati face un juramant in fata cerului?
Va e frica de urmari?
Atunci nu aveti incredere in voi.
Povestea voastra, sau mai bine zis, viata voastra, trebuie sa se incheie cu un final fericit, cu voi doi si increderea, altfel se numeste doar aventura fricoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Am o problemă care mă macină foarte tare....eticheta de curvă. " rolling on the floor Ar trebui sa de doara undeva.
" Este chiar așa de rau dacă o femeie își ascultă corpul și se culcă cu o persoană de care este atrasă? " Nu, e mai rau ca-ti pasa tie ce cred ceilalti si ca ceri parerea unor necunoscuti.Culca-te cu cine vrei, nu-i pasa nimanui.
"Principiile" alea nu-ti imbunatatesc cu nimic tie viata.E doar o discriminare tampita la adresa femeilor.
Nu exista niciun motiv bun (in afara de cele de natura religioasa, dar tu nu ai adus vorba de ele) pentru care ar trebui sa astepti ca sa faci sex doar de dragul de a pastra niste aparente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tuturor ne pasa mai mult sau mai puțin de părerea celorlalți. Degeaba o zici numai sa para șmecher.
Tu ce părere ai avea despre un tip care îi place să și-o i-a de la femei/bărbați din prima. Că e o curwwa. poate nici din prima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne pasa tuturor.Iti pasa tie, tipei care a pus intrebarea si majoritatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"și majorității" nu, de fapt majoritatea gândesc așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi pasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e atât vorba de reputație, cât este vorba de sufletul tău. Sexul are implicații pe toate nivelurile noastre ca oameni, nu este doar sport. happy Și dacă azi te culci cu unul care mâine se face că nu te-a văzut în viața lui, o să suferi.
Ai grijă de sufletul tău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Săracă își bate joc de suflet.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică sa stea cu unu ca o sclava, asta promovează religia, femeia sa facă copii sa facă curățenie și atât nu cumva sa aibă alte gânduri, e păcat ca tu ca femeie iti negi nevoile pentru ca e păcat de parca de ala se uita la tine cum te masturbezi dar la copii din Africa bolnavi, nu, aceste religi primitive sunt cancerul umanități și al femeilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e rău dacă îți asculți corpul și faci ceea ce simți. Numai că e rău dacă te iei numai după instinctele animalice și nu incluși și rațiunea in chestia asta.
E de judecat mai aspru o femeie pentru că face sex usor deoarece ea are vagin, ea poate rămâne însărcinată. Într-o săptămână nu ai cum să cunoști persoana aia, nu poți să cunoști un om nici într-o viață întreagă dapoi într-o săptămână.
Pentru mine daca e sa iau după ce simt, da e okey sa te lași ușor, doar primesc și eu sex. De ce n-ar fi dar dacă gândești.si.cu creierul, nu e, eu daca as fi femeie, nu m-aș lăsa atât de ușor știind că am vagin, pot sa rămân însărcinată la fiecare contact sexual. Ar trebui sa cunoști bine înșine persoana aia, înainte sa faci sex. Dar nu te judec, fiecare face ce vrea cu viața lui.

| Catalin77945 a răspuns:

Curva,teoretic inseamna daca te culci azi cu unul,maine cu altul si tot asa,ce legatura are daca azi te culci cu pers de care iti place si maine o faci tot cu aceeasi pers? asta nu te face curva,si in + e alegerea ta in viata,sa zicem ca daca altii te fac curva dupa ce te-ai culcat cu ala de exemplu, ce iti pasa tie, lasa-i sa vorbeasca, daca altceva n-au ce face cu viata lor, atata pot ei, sa comenteze de altii

| mdc98 a răspuns:

Sunt doar niste clisee ale societatii. Serios, fa ce iti place, cand iti place si cu cine iti place. Nu iti da lumea sa mananci.
Barbatii de ce sa nu fie numiti c*rvari daca se culca din prima cu ele si cu cat mai multe? Un barbat nu vrea una ce s-a culcat cu multi, deparca noua ne-ar trebui un barbat ce le-a f*** pe toate. Really, de ce a lasat Dumnezeu atat femeia cat si barbatul sa aiba pofte sexuale? laughing nu l-a lasat doar pe el.

| Adesim explică:

Nu o fac cu oricine și oriude, nu sunt genul

| freeboy180 a răspuns:

Nu este asa.
Întrebarea mea este tu vrei sa trăiești pentru cei din exterior sau pentru tine?
Dacă vrei sa trăiești pentru tine atunci fa exact ce simți, încearcă sa fi în armonie cu tine.
Etichetele din exterior pot sa vina oricum si ori ce faci, dar încearcă sa nu ti pese, încearcă sa fi tu asa cum esti.

| Adesim explică (pentru freeboy180):

Asta mă stresează prea mult. Cred că din cauza asta nu mă pot bucura cu adevărat de viață.

| freeboy180 a răspuns (pentru Adesim):

Cu cât o sa te stresezi mai mult pentru asta cu atat o sa auzi mai mult cuvântul,, curva,,. Si pe lângă asta mai apare și frustrarea. Tu în loc sa ti trăiești viata preferi sa te chinui pe tine pentru fericirea celorlalți.
Eu zic ca ar trebui sa trăiești pentru tine mai mult.

| Adesim explică (pentru freeboy180):

Voi face o schimbare în legătura cu asta! Mersi mult?

| freeboy180 a răspuns (pentru Adesim):

Ma bucur ca te au ajutat răspunsurile mele.
Tine minte ca întotdeauna schimbarea vine din noi!

| DeyCj a răspuns (pentru Adesim):

Nu trebuie să știe lumea ce faci. Faci ceea ce simți.De exemplu, public poți zice că nu ai o relație, şi real să ai de fapt. Oricum nu e problema altora ceea ce faci tu în viața privată, şi nici nu trebuie să ştie.
Eu de exemplu nu-mi discut viața personală cu nimeni, nici măcar cu cel mai bun prieten al meu, deși sunt logodit, şi în 23 Ianuarie mă căsătoresc.
Aşa că nu te mai stresa de prejudecăți fi liberă şi fă ceea ce simţi.

| Adesim explică (pentru DeyCj):

Mulțumesc mult de sfat

| DeyCj a răspuns (pentru Adesim):

Cu drag, Adesim.

| RAY a răspuns (pentru Adesim):

Cat de des ai vrea sa o faci?

| Roxana00568 a răspuns:

Aici depinde de perspectiva fiecăruia. Dacă prezinți o atracție fizica intensa fata de un bărbat și simți sa faci asta ținând cont de principiile moralității, în condițiile în care el nu are sotie/iubita atunci asta e alegerea ta. Însă dacă ai simțit asta fata de mai mulți bărbați pana acum încearcă sa spui stop. Eticheta de "curva" in ziua de azi se folosește cam prea des și nefondat, dar totuși dacă te regăsești în cea de-a doua situație gândește te la stima ta de sine, ce simți fata de tine după