| GeorgianaDragus a întrebat:

Am o problema cu comunicarea.Niciodata nu stiu ce sa spun, niciodata nu imi gasesc cuvintele si maschez aceasta retinere prin glume sau lucruri stupide care nu au nici un sens.Nu pot sa am nici macar o conversatie normala fata in fata, deoarece ma pierd usor si incep sa rad, iar cealalta persoana crede ca nu imi pasa, cand de fapt nu e asa.

Prieteni adevarati am putini, am doar o gasca formata din 3 baieti si o fata(eu) cu care cu mici eforturi comunic usor pentru ca ne petrecem mult timp impreuna.Dar cu alte persoane nu ma simt confortabil, iar cand cineva ma raneste am impresia ca absolut toata lumea ma uraste si ma cred oribila la personalitate.

Unde credeti ca este problema si cum as putea sa o elimin?

Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Heii. Te simți asa, si de aceea te si comporti asa deoarece nu te simți in largul tau cu restul. Si e putin cam rău ca nu te simți in largul tau cu majoritatea oamenilor.
Din moment ce esti fata, esti sensibilă si retrasă, ti.ar trebui o prietena de încredere, o buna prietena, înțeleapta si rabdatoare, care sa iti fie sincera si alaturi mereu.
Ai nevoie de ajutor. Orice ti.am spune noi pe TPU, tot nu vei reuși singura sa te schimbi.
Cand esti rănită de anumite persoane, si cand te simți urata de toti, stii prea bine ca nu e adevărat! Încearcă in astfel de momente sa te relaxezi, sa te gândești ca trebuie sa treci peste fara ca acel lucru sa te afecteze. Ptr ca nu iti face bine.
Comunicarea nu este un obstacol pentru nimeni. Nici pentru tine nu ar trebui sa fie! Gandind limpede, si fiind sigura ca nu ai ce greși atunci cand vorbești, nu ai de ce sa te temi.
Sunt sigura ca vorbești cu tine. Nu e asa? Atunci, asa cum iti vorbești tie, asa sa le vorbești si celorlalti. Indiferent de situație. Tu spune ce simți, si fii tu! Nu te lasa mai prejos decat ceilalți. Le lasi o impresie proasta. Nu te vor mânca atunci cand vei vorbi! Fii sigura.

6 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Sfatul meu e sa gasesti o prietena care sa iti fie alaturi -cel mai bine e o fata cu multi prieteni care a o gramada de cunoscuti si care sa intervina in conversatie cand vede ca te pierzi sau cand incepi sa razi aiurea.Sunt multi asa dar se poate rezolva -ideea e ca trebuie sa iesi in lume si ajungi la o relaxare cu tine cand esti in preajma ta.Ideal ar fi sa iti faci un iubit care sa inteleaga cum esti tu si sa te ajute sa iti formezi un vocabular si un comportamnet adecvat la oricare situatie care s-ar ivi. Funda?:-D?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata sa te abtii iar cand vrei sa dai un raspuns sau sa faci ceva gandeste-te inainte de 2-3 ori daca e bine sau nu. Chiar daca nu iesi in evidenta raspunzand prima daca raspunsul tau este eficient va fi luat in considerare ca mult mai bun decat al celui care sa pripit sa raspunda in tromba

| Raiiiisa a răspuns:

Problema ta o sa se rezolve usor daca si tu vrei asta.
Incepe sa citesti carti, vezi ce te atrage si ce te intereseaza mai mult si citeste cat poti de mult.O sa vezi ca te ajuta.
Cand porti o conversatie cu cineva nu trebuie neaparat sa fii concentrat, doar atunci cand inceti ceva pe de rost si trebuie sa tii un discurs, dar nu cand ai o conversatie libera.

| Keith a răspuns:

Nu ai incredere in tine si in persoanele de langa tine si esti complexata de situatie, asta este problema.Fii relaxata si vorbeste deschis si cu incredere cu persoanele cu care vrei sa porti o convorbire.Iar in legatura cu persoana care te raneste, gandeste-te ca e una singura nu e toata lumea, nu mai fii asa dura cu tine insuti. Daca nu esti tu optimista si nu ai tu incredere in tine cum poti avea in altii? Consulta un psiholog sau vorbeste cu parintii de treaba asta sa scapi de aceasta complexitate.Bafta!

| Diiisclosure a răspuns:

Câţi ani ai?
Nu cred că ai vreo problemă, eşti doar distrată şi nu poţi să te concentrezi. Te ruşinezi, nu mai ştii ce să spui şi începi să râzi. O să treacă de la sine. laughing

| GeorgianaDragus explică (pentru Diiisclosure):

16 ani..si da, cred ca si concentrarea lasa de dorit