| Marius925990 a întrebat:

Am o problema cu prietena mea.De fiecare data cand ii spun ca imi place ceva la ea(fizic), mereu spune ca e urat rau.Cu alte cuvinte se victimizeaza in fata mea. Eu ii spun din suflet si chiar imi place totul la ea dar ea nu stie sa accepte un compliment si imi raspunde de genul: cum sa iti placa nu vezi ce naspa arata(curul, nasul etc)
Problema este ca ma simt foarte prost cand face asa si nu intelege sa inceteze cu asta. Nu stiu ce sa ii mai zic

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai si ce ai vrea sa se laude singura, sa spuna "da ai dreptate sunt perfecta"? Normal ca vrea sa ii faci complimente si se simte bine sa i le spui, dar daca ea nu se vede atat de frumoasa pe cum o vezi tu nu e o tragedie. Daca ii faci tu complimente poate in timp se va simti bine in pilea ei. Daca nu, se va zbate sa fie mai bine si mai bine si tu nu vei avea decat de castigat.

| OldSoul a răspuns:

Te-ai gandit ca poate ii place sa o auda atat de des, si de asta face pe "urata"?

Recomandarea mea e ca urmatoare data cand iti zice ca "sunt urata" sa-i spui "daca zici tu, asa e, esti urata, dar esti urata mea" e un raspuns mai bun, plus ca dupa ce ii zici asta, e posibil sa renunte sa se mai victimizeze.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

S-a obisnuit sa fii papitoiul ei. Cel mai bine fii de acord cu ea cand zice ca-i urata. Daca nici asa nu-i convine, e doar o ipocrita si mai bine o lasi.

| XBlackBloodx a răspuns:

Încearcă să nu o mai bombardezi cu complimente, se va enerva la un moment dat. Are încrederea de sine scăzută si de aceea ii este greu sa accepte un compliment. Cu timpul, va fi mai ușor. Înțeleg că pentru tine nu este plăcut dar cel mai probabil nici ea nu se simte prea bine.

| Marius925990 explică (pentru XBlackBloodx):

Cam ce inseamna sa nu o bombardez.la cat timp e ok sa ii fac un compliment?