| cori_6572 a întrebat:

Am o problema cu prietenul meu.Il iubesc foarte mult insa contrar acestor sentimente am facut niste greseli f urate care imi sunt inexpicabile chiar si mie. Dupa ce am aflat de moartea tatalui lui, pentru ca ma tot rugase un amic sa ii trimit niste poze cu mine pentru ca aveam nevoie de poze de la fani pentru promovarea unui site, m-am hotart, pentru a nu mi se intampla sa in cat timp eram la iubitul meu(am hotart sa stau un timp la el pentru a-i alina suferinta) sa ii trimit pozele promise(ulterior, dandu-mi seama ca am gresit l am rugat sa nu le publice si i am dat ignore insa ar fi trebuit sa fac asta dinainte,,). Am trimis doua poze, una in care eram imbracata intr-o fusta si aveam o camasa legata si pe spate scrisesem numele trupei lui, alta in care eram imbracata normal, aveam niste casti si parea ca ascult muzica trupei respective.Precizez ca faptul este cu atat mai grav cu cat am trimis pozele a doua zi dupa ce am aflat ca tatal lui a murit,,, nu gasesc nicio explicatie pentru ca de suferit am suferit cum nici nu m-as fi asteptat vreodata, martori imi sunt si parintii mei,, Dupa aproximativ doua saptamani, am intrat pe un site noi2.ro insa nu cu gandul de a-mi insela prietenul, lucru pe care nu l-as face niciodata, ci doar pentru a trece timpul(oricum stiu ca este un gest urat,,). Am vorbit cu un singur tip si cand a venit vorba sa ii dau id-ul de mess am refuzat.Am stat pe acel site cateva ore, lucru pe care mi-l propusesem dinainte sa intru.Repet ca gravitatea este constituita de timpul in care s-au petrecut lucrurile si anume in perioada in care prietenul meu era indurerat. A aflat acum, intamplator, cam la un an dupa ce s-au intamplat. a vrut sa ne despartim insa am insistat sa nu o faca,, pana la urma suparat fiind a inceput sa ma bata lucru pe care l-am acceptat deoarece ma simteam si ma simt vinovata (stiu ca nu am scuze insa nu pot sa nu insisit pe faptul ca, in ciuda actiunilor mele, eu chiar am suferit pentru el si cand i-am fost alaturi am facut-o nu din obligatie ci pentru ca asa simteam,, mi se rupea sufletul cand il vedeam cum sufera,,). Dupa ce m-a batut mi-a zis ca nu se mai desparte de mine insa desi il iubesc si sunt fericita ca inca suntem impreuna mi-e tare teama de el,, Din cand in cand incepe iar sa isi aminteasca greselile mele si ma intreaba de ce am facut-o pentru ca lui ii e iposibil sa ma inteleaga,, asa cum imi este si mie,, a fost un comportamnet ciudat, ingrozitor dar pe care nu am cum sa il mai schimb. El mereu s-a purtat frumos cu mine si cu atat mai mult nu merita asa ceva,, insa si eu m-am purtat frumos cu el si i-am aratat mereu cat de mult il iubesc,, Acum m-a sunat de la serviciu sa ma intrebe daca nu am facut ceva mai grav decat lucrurile pe care le stie el.Nu, nu am facut.Nu l-as insela niciodata, nu m0as intalni niciodata cu altcineva,, aveam cativa amici cu care am rupt legatura pentru ca stiam ca desi se poarte frumos cu mine aveau si alte lucruri in gand,, Deci nu am facut nimic mai grav.Insa mi-a zis ca daca am facut ceva ce considera el ca fiind mai grav, de exemplu sa imi faca vreun tip de pe site compliment ca sunt draguta si eu sa ii multumesc (nu cred ca am raspuns asa ceva dar nici nu pot sa bag mana in foc ca nu s-a intamplat vreodata,, i-am mai zis si lui, am avut in primele luni de cand incepusem relatia niste poze pe un site insa doar de curiozitate sa vad ce mesaje primesc, nu imi amintesc daca nu cumva am raspuns la vreunul multumind pentru complimentele primite.), sau sa ii spun cuiva ca e dragut (asta sigur nu am facut) ma va omori,, Oricum nu cred sa fie cazula de asa ceva, dar ma simt ingrozitor, cand ma uit la el ma simt vinovata, il iubesc mult dar simt si o frica enorma, nu stiu cum sa comport, mi-e teama sa nu zic ceva care sa il supere,, nu stiu cum sa il fac sa treaca peste ceea ce i-am facut,,
Va rog mult de tot, ajutati-ma cu cateva pareri,,

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu cred ca ai facut ceva atat de grav, de fapt nici nu cred ca ai facut ceva cat de cat grav. El era indurerat ca ii murise tatal, dar asta nu insemna ca tu trebuia sa te calugaresti sau sa nu mai intri pe net. Viata merge mai departe si orice om normal ar fi inteles asta.
Nu inteleg cum a putut sa te bata (pentru niste chestii care, repet, nu sunt greseli grave) si cum ai putut tu sa accepti. Este evident ca nu numai ca nu te iubeste, nici macar nu te respecta. Te trateaza ca pe o fiinta inferioara, ca pe un fel de animal domestic pe care il bati sau il mangai dupa cum ai chef si, la o adica, il vinzi sau il omori. Nu ai tu cum sa te comporti, el nu te va ierta niciodata, fiindca nu de iertare e vorba. Poti ierta numai un om, nu si un animal. Adica nu poti ierta pe cineva pe care il consideri si il tratezi ca pe un animal. Aici nu incape iertare. Ci dimpotriva, iti amintesti de imaginarele greseli ori de cate ori esti nervos si n-ai pe cine sa-ti versi furia. Sincer, daca faci greseala si ramai alaturi de acest barbat, te va astepta o viata de calvar, plina numai de batai si umilinte. Asta pana intr-o zi, cand te va bate atat de tare incat te va omori. Fugi cat mai poti. Lasa-l balta si cauta-ti un barbat normal, care sa te iubeasca, care sa te respecte, care sa nici nu conceapa ideea ca te-ar putea bate ca pe un animal de povara, ci sa te considere egala lui.

| Zenithf a răspuns:

Ce varsta aveti voi? Presupun ca ceea ce ai facut tu ai facut dintr-o copilarie, nici vorba sa-l fi inselat. Si numai pentru atata te "rasplateste" cu pumnii? In loc sa vada ce fel de fata esti tu, ca ai fost alaturi de el prin suferinta prin care a trecut.
Este momentul sa uiti de ce s-a intamplat si sa mergi inainte. CU SAU FARA EL! Daca el nu poate sa uite ceea ce ai facut, care pentru mine nu inseamna nimic, atunci ce viitor ai tu cu el?

| NickiMinaj a răspuns:

Ce inteleg eu este ca tu ii permiti sa te bata si atat. Orice ai fi facut, nu meritai sa se poarte asa cu tine. Nu cred ca mai are rost sa fiti impreuna...

| Aly359 a răspuns:

Asculta sfatul meu. nu merita sa iei bataie de la un nesimtit sigur ii inteleg suferinta dar cine era el asa in masura sa te bata. tatal tau cumva ( nici tatal tau nu ar faceo dar aminte el ) trebuia sa precizezi si varsta dar ma rog nu trebuie sa ai mila pentru un nenorocit care iti distruge viata. treci mai departe, asa cum a spus si Zenithf, cu sau FARA EL! te pup draguta si sper sa nu se mai repete greseala facuta de el ( nu ai gresit uh mai mult ca el ) kiss love struck

| cori_6572 explică:

Zenithf eu am 22 ani si el 26. Da, a fost o copilarie, in niciun caz nu m-am gandit sa il insel,, Pe el il doare faptul ca am facut-o in perioada cand murise tatal lui,, stiu ca nu am o scuza dar la suparare poti face lucruri pe care nu le gandesti corect,, eu rcunosc ca am gresit insa nu stiu cum sa fac sa il determin sa uite,,, il iubesc tare mult si mi se pare ca ne potrivim din atatea puncte de vedere,, in niciun caz nu as vrea sa ne despartim,,
inginer, stiu asta,,, insa a fost si intelegere si respect.Eu am fost cea care l-a dezamagit pe el, nu el pe mine.Ma simt oricum vinovata dar speram ca bataia sa il faca sa uite dar se pare ca nu a fost asa,, in plus, eu am fost cea care a inceput sa il intrebe cu cine vorbeste la telefon etc,, el mereu mi-a zis ca nu o sa stea sa ma controloze,, a dat peste acel mesaj de pe noi2.ro pentru ca intrasem sa joc whist(pe doizece.ro care e inrudit cu noi2, de asta am si contul.si m-am hotart sa imi pun 2-3 ore pozele,, nu stiu ce am gandit atunci in afara de a face sa treaca putin timp) si am lasat pagina deschisa iar seara cand m-am dus la culcare i-am lasat calculatorul meu.
Multumesc mult pentru raspunsuri!

| cori_6572 explică:

Tin sa precizez ca nu ma intereseaza daca ma veti invinovati in raspunsurile date, stiu ca aveti de ce sa o faceti,,, imi doresc doar o parere sincere, un sfat,,, cum sa fac sa il determin sa treaca este pb aparute? Cum sa ma comport ca sa nu mai simt ca mi se rupe sufletul la gandul ca am gresit si i-am reinviat acele amintiri atat de dureroase?

| cori_6572 explică:

Intrebarea era totusi ce sa fac pentru a-i alina suferinta,,,
Raspunsul la intrebarea voastra este: stau cu el pentru ca il iubesc si stiu ca ma iubeste, sunt sigura ca e prima si ultima data cand ma va bate.Nu cred ca el eu sunt victima,, repet, s-a purtat mereu frumos cu mine, nu aveam de ce sa fac acele greseli,, eu sunt cea vinovata.
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri!

| cori_6572 explică:

Nu stiu cum am forumulat eu toata povestea de a parut ca eu as fi victima,,, in ziua in care a aflat de mesaje eram acasa la mine, a venit sa imi spuna insa nu a facut scandal ca sa auda si parintii mei deci deja mi se pare ca avut mult bun simt. Apoi la rugamintea mea a acceptat sa ramanem impreuna si sa incerce sa ma ierte. A doua zi era foarte suparat, cand am ajuns la el mi-a spus ca nu poate sa treaca peste, ca l-am dezamagit si nu vede nicio cale de impacare si ca cel mai bine e sa plec si sa lasam lucrurile asa.Eu am inceput sa il rog sa imi mai dea o sansa si el fiind foarte suparat a insistat sa plec, eu am inceput sa ii spun ca daca o solutie ar fi asta, sa ma bata pentru a ma pedepsi si a putea trece peste. Voua vi se pare asa grav gestul lui pentru ca nu il cunoasteti, e greu de crezut poate insa este o persoana f sensibila care mereu s-a purtat frumos cu mine.Sa iti pierzi tatal la 26 de ani nu e un lucru pe care sa il depasesti usor mai ales ca nimeni nu se astepta la asta.Eu trebuia sa il sprijin mult timp nu doar cateva zile iar apoi sa fac lucruri care arata ca nu imi pasa deloc,,, Nu sunt eu persoana care sa nu reevalueze lucrurile si care daca in trecut o persoana i s-a parut ok sa accepte asta ca pe axioma si sa o ia atare mereu. Iar dezamagirea e cu atat mai mare cu cat tot eu eram cea care ma suparam cand imi spunea ca nu poate sa imi acorde incredere 100%, ca e pe undeva pe acolo si ca refuza sa imi acorde incredere totala pentru a se scuti de o mare deamagire in caz ca ii fac ceva rau,, eu eram cea care ma bateam cu pumnul in piept ca atunci cand voi gresi ma voi simti vinovata si ii voi spune greseala cu riscul de a-l pierde. Mi-am incalcat ambele principii (sau ce or fi,,), voua nu vi s-ar parea urat?

| inginer a răspuns:

Numai iubirea nu tine o relatie. Trebuie si intelegere, si respect pentru libertatea celuilalt, si incredere. Eu as innebuni sa stau cu cineva care sa imi scoata ochii pentru un nimic, cum a fost vizita ta pe site-ul ala. Si mai mult sa ma bata. Sau sa faca urat daca primesc complimente si raspund ploiticos. Un bartbat trebuie sa fie mandru sa fie langa tine, nu sa iti taie toate caile de comuncare si toate libertatile. Nu trebuie sa faca din tantar armasar iar tu sa-i sufli in fund ca sa treaca peste. Ia-ti altul. Repert, nu numai iubirea e cea care face o relatie sa functioneze.

| lollipop92_5210 a răspuns:

Incearca sa nu iti mai cauti atat vina... A fost extrem de urat gestul lui de a te lovi. O fata nu trebuie lovita nici macar cu o floare. Nu stiu cum zici tu ca se comporta frumos cand a intraznit sa te bata.
In ultima vreme am tot auzit atatea fete care accepta bataia primita de la iubitii lor ca pe ceva firesc. Pentru ce? Daca acum ca nu sunteti casatoriti face asa, inseamna ca daca se ajunge la casnicie, isi va lua si dreptul sa te omoare...sau mai stiu eu ce. Mi se pare absurda o astfel de relatie, dar pana la urma, fiecare stie unde ii e fericirea.

Pa-pa! Ai grija de tine!:*

Răspuns utilizator avertizat
| TheBlueButterfly a răspuns:

Din moment ce te bate pentru ce mai stai cu el?
Nu trebuie sa accepti asa ceva... vorbeste cu cineva sa te ajute, chiar daca il iubesti nu meriti sa fi tratata asa, indiferent in ce fel ai gresit

| Zuppy05 a răspuns:

Fara suparare dar eu cred ca esti un pic masochista in toata povestea asta. Iti spun sincer ca stiu ce inseamna sa iti moara un membru din familie si recunosc ca esti foarte afectat de o astfel de pierdere, dar cand iubesti pe cineva cu adevarat faci tot posibilul sa iti fie aproape in momente grele nu sa te superi pe o chestie minora, tu nu ai omorat pe nimeni, nu ai fost sa te intalnesti cu vre-unu fara ca el sa stie, a fost o postare de poze din motive copilaresti. In concluzie tu nu esti vinovata cu nimic si el a suprareactionat poate datorita situatiei, ar fi cazul sa te gandesti serios la faptul ca nu esti vinovata cu nimic si daca chiar vrei sa salvezi relatia asta, sa porti o discutie civilizata cu el in care sa ii explici ca nu ai facut nimic rau si ca nu ar fi trbuit sa raspunda la suparare cu bataie chiar daca tu ai acceptat.