| Armangic_Camelia_1998 a întrebat:

Am o problema cu un baiat la liceu. Vreau sa precizez ca il cunosc de 9 luni de zile.(ne vedem doar la scoala, este coleg de clasa) La inceput in primele saptamani de scoala am fost cam prima fata cu care vorbea si la un moment dat am inceput sa cred ca ma place. De exemplu: ma tachina, ma imbrancea, avea ceva cu mana mea, imi tot dadea usor cu pumnul???? si venea si se punea adesea langa mine in banca, imi zambea si se baga in seama aiurea. Imi spunea ca daca nu plec de la ultima ora(desen, muzica, ore neimportante) ca nu mai vorbeste cu mine, iar daca eu nu plecam nu mai pleca nici el. In timpul unei ore eram la aceeasi masa intr-o incapere, fața in fața si se juca cu un pix pe banca, vorbea in timpul orei, il deranja pe prof, facea glume, si se uita foarte insistent la mine si, la fel, imi zambea. Cand ma uitam in alta parte simteam ca ma privea si mai mult iar cand ma uitam la el, pleca capul jos sau ma facea sa rad. In tot timpul asta...cam o luna de zile am crezut ca ma place, dar eu nu il placeam pe el la momentul respectiv. Urmatoarea luna, prin octombrie, se racise foarte mult, nu mai vorbeam si se distantase de mine. Lucru pe care eu nu-l realizasem neaparat la acel timp. In timpul acela el avea o alta colega in fața lui, pe care am aflat de pe grupul clasei ca o place. Stia toata clasa, si inclusiv el a spus pe grup ca o iubeste. Fata asta nu il placea pe el, pentru ca ea placea pe altul, iar el era foarte suparat si mereu dadea mesaje subintelese pe grup ce faceau referire la iubirea fața de ea. Ea era prietenoasa cu el si vorbeau chiar foarte mult. In excursii el o lua de mana, se jucau si chestiile astea m-au facut pe mine, sa zic, geloasa. Adica m-am simtit trădată, dar nu intelegeam de ce simt chestiile astea. Prin noiembrie el incepuse "sa renunte" la ea si sa vorbeasca din nou cu mine. Imi striga numele foarte tare in clasa, era zgomotos in preajma mea, se juca cu degetele de la mana mea, se uita la fiecare gest, miscare sau pas pe care il faceam eu(ma privea foarte des) si de vreo doua ori mi-a zis "Nu te prinzi." subtil, pe la ore. Imi rupsese foaia pe care scriam la o ora si impingea banca usor in mine, se aseza o buna bucata de timp in fața sau in spatele meu la ore. Ideea e ca el avea comportamentul asta doar cu mine, si l-a avut un pic si cu cealalta colega, dar ei mai mult se băteau si se injurau sa zic asa. In luna noiembrie, dupa toate semnele care mi le-a dat, m-a facut sa realizez ca imi place de el, sau ca de fapt mereu mi-a placut dar nu voiam sa recunosc. In momentul ala, eu m-am speriat pentru ca nu voiam asta. El incepuse sa ma ignore dupa toate fazele astea si cand l-am intrebat daca e suparat pe mine a spus ca nu e. am inceput sa il ignor si sa ma comport mai indiferent cu el si eu, si totul a ramas asa pana acum, in luna mai. El a mai incercat sa intre in vorba cu mine, subtil, dar eu nu l-am bagat in seama mai mult din orgoliu, si ca acum nu mai pot sa dau inapoi si sa ii arat ca sunt slaba de inger. Oricum, in tot timpul asta cat il ignoram sa uita urat la mine, ba chiar se ruga sa ia clasa 3 la unele lucrari???? dar stiam ca face referire la mine pentru ca in momentele acelea se uita la mine. de fiecare data cand treceam pe langa el ma facea curva mai incet sau mai indirect, sau zicea nu stiu ce proverbe despre curve colegilor, si atunci mi-am dat seama ca am luat teapa cu el...
Faza e ca eu il plac foarte mult si nu stiu ce sa fac, pentru ca nu pot sa ii spun. a zis ca o sa plece la alt liceu asa ca ma gandesc sa faptul e consumat. Eu l-am ignorat mai mult din ura ca a placut-o pe cealalta???? Lucrul pe care nu il pot intelege este pe cine a placut de fapt? sau poate am inteles eu totul gresit si nu m-a placut pe mine niciodata? Vreau sa imi spune ti parerea voastra...si ce vrea de fapt?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese cat se poate de clar si evident faptul ca acel coleg de clasa este reprezentantul tipic al baietilor care se supraevalueaza si conform convingeri lor doresc sa epateze prin tot ceea ce fac, doresc sa induca impresia ca fi niste ''teribilisti'' demni de a fi admirati de toate fetele usor de pacalit. Dar d.p.d.v. al dezvoltarii atat intelectuale cat mai ales a celei de natura psihologico-mintale sunt de fapt inca niste COPII IMATURI cu un comportament care in cel mai fericit caz, poate fi caracterizat ca fiind lamentabil, deplorabil adica intr-un cuvant : jalnic, intr-o exprimare mai... eleganta. Incearca sa nu simti nici cel mai mic regret ca nu te-ai ''cuplat'' cu un asemenea specimen. Succes in viata!

| HazelEyes77 a răspuns:

Parerea mea e ca ai facut bine ca nu te ai lasat pacalita si nu si ce dat usor unui tip neserios si mistocar care nu vroia nimic romantic cu tine sau cu cealalalta mai degraba o noapte doua. Isi incerca si el norocul cu vrajeala sa vada cine i pica in plasa. Din fericire nici tu nici colega ta nu v ati lasat impresionate ca daca se ieseai cu el sigur regretai. Acum te face usuratica de ciuda ca n ai fost cu el intocmai ca vulpea care neajungand la struguri spunea ca sunt acri. Nu are nici un rost sa te mai gandesti la el si sa ti face diverse idei gen cum ar fi fost daca...treci mai departe si incearca l sa uiti. Sunt destui baieti care sa merite atentia ta. Numai bine

| Armangic_Camelia_1998 explică (pentru HazelEyes77):

Nu este genul de tip doar pentru sexlaughing Nu cred ca i-a trecut asa ceva prin cap, pentru ca il cunosc. Dar mi-am dat seama ca a incercat cu amandoua. Mersi de sfat! :*

| anonim2533 a răspuns:

A vrut sa incerce cu tine, ai fost inabirdabila asa ca a trecut la alta. Simplu