| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, foarte importanta pentru mine. Am observat ca a mai fost discutata, dar vreau sa gasesc si eu o solutie. Am dureri foarte mari atunci cand incerc sa fac sex, si sangerari puternice. Imi este teama sa mai incerc, dar totusi vreau sa se termine odata. Ce as putea sa fac?

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce era mai IMPORTANT : dacă eşti virgină şi acum "încerci" să faci sex ( pentru prima oară ); sau ai mai făcut sex şi în trecut, iar acum a apărut această "problemă"!

Dacă eşti virgină şi "încerci" să-ţi începi viaţa sexuală, atunci sunt posibile dureri ( destul de mari ) şi, eventual, sângerări mai abundente la primele 1-3 ( maxim 5 ) acte sexuale happy

În rest, poate fi o altă problemă şi este necesar un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| leeleevelo a răspuns (pentru bursuc001):

Sunt virgina, si minora(17 ani). La ginecolog m-am interesat, dar nu pot merge fara parinte...

| bursuc001 a răspuns (pentru leeleevelo):

Nu ştiu unde "te-ai interesat" tu, dar, în TOATĂ România, se poate merge şi SINGURĂ la ginecolog ( dacă ai peste 14 ani )!

Este necesară prezenţa unui părinte/tutore legal DOAR în cazul în care e nevoie de o intervenţie chirurgicală ( sau avort )...
În acel caz, părintele TREBUIE să îşi dea consimţământul "scris" ( să semneze formularul )!

O seară frumoasă.

| neutrino a răspuns:

Spune-i mamei tale de dorinta si problema ta, si poate mergeti impreuna la medic.

| Alcyon a răspuns:

Mai incearca. Asa e la inceput, pana devine vaginul elastic. Unele fete trec mai usor peste momentul asta, altele mai greu. Si vaginul e un muschi ce trebuie "antrenat". Daca pana acum nu l-ai mai folosit, e normal sa te doara.

| hhhapciuuu a răspuns:

Du-te la medic

| ShakeRattleRoll a răspuns:

Nu se face sex in timp ce nasti.