| WildLatte a întrebat:

Am o problema legata de sex pe care nu știu cum să o rezolv și nici nu o înțeleg.

Sunt virgina, am o relație de lungă durată cu actualul partener, acesta fiind și singurul iubit din viața mea. Problema este că nu mă excit puțin și nu tot timpul. Iar asta devine frustrat atât pentru mine cât și pentru el. Am încercat și preludiu mai lung in care sa ne sărutăm, sa ne atingem, să mă mângâie, mi-a făcut chiar și sex oral, însă sunt dați în care nu simt nimic, iar daca simt e de scurta durata, mă umezesc cat de cat, dar nu simt dorința aia sexuala, care sa ma determine să vreau sa fac sex.

Nu îmi displace sa mă atinga și nici nu mă simt inconfortabil, îmi place când o face, dar parca nu e în același sentiment cu mine și partea de jos, iar mintea nu mi-o pot focusa in prezent.

Îmi doresc să fac sex cu el, dar din moment ce nu simt excitarea aia despre care vorbește toată lumea nu prea vad cum.

E normal sa fie așa din moment ce sunt virgina? Am eu o problema? Sau am eu așteptări prea mari având în vedere că nu am făcut sex niciodată?

Țin să precizez că o singura data am obținut acea stare de excitare cat de cat profunda și asta singura prin masturbare, înainte să îl cunosc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Totul este in capusorul tau! Esti mult prea inhibata si tematoare, ca sa te relaxezi si sa te simti bine.
Citindu-te, initial am crezut ca este ceva fiziologic si ca esti frigida, dar ajungand la ultima fraza, am vazut ca ai obtinut ceva excitare, prin masturbare probabil pe clitoris, ceea ce denota ca nu-i nimic rau cu organele tale reproducatoare, ci o probleme psihica care te blocheaza si probabil baiatul nu este indemanatic sa-ti faca un preludiu bun.
Poate iti este teama sa nu dea parintii peste voi, poate iti este rusine de baiat, poate nu te focusezi pe sex si nu vrei sa lasi controlul ca sa te simti brelaxata si bine.
Impune-ti sa te relaxezi, poti consuma un pic de alcool daca vrei, ajuta in multe cazuri...si apoi, gandeste-te numai la placere. Pentru tine, este clar ca ai nevoie de un preludiu foarte-foarte bine facut, asadar, incepeti cu asta ca ai nevoie de 10-15 minute inainte sa ajungeti la penetrare.
Cat priveste sexul vaginal si orgasmul final, acela se obtine doar de un barbat destuld e dotat fizic, adica cu un falus gros si cel putin de marime medie, care stie sa-l foloseasc macar 10 minute, ca sa simti si tu ceva (asta fara timpul acordat preludiului).

| Freya1 a răspuns:

Înainte de toate intrebare daca e ceia ce vrei si ceia ce iti doresti, daca raspunsul e da nu poate fi vorba de altceva decât de inhibarea si de faptul că nu prea stiti cum iti functioneaza corpul.
Masturbarea nu este un lucru rau, iar având în vedere problemele pe care le întâmpină ar fi ok dacă ai face mai des ca sa iti cunosti punctele erogene si sa ii poti spune si lui ce iti place.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

"E normal sa fie așa din moment ce sunt virgina? Am eu o problema? Sau am eu așteptări prea mari având în vedere că nu am făcut sex niciodată?"
Da, ai asteptari prea mari, si atunci demult, cand ai reusit prin masturbare, erai solo si relaxata, nu depindeai de partener, deci un stress in minus.
Pe de alta parte, mai poate fi vorba si de calitatea tesutului tau intim, sa fie mai slab dotat cu senzori specifici pentru placere, dar nu dispera, practica si focusarea, relaxarea pe care o poti obtine si cu un pahar de vin si sex oral inainte, te pot ajuta sa te simti bine!
Optimism si success!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu va luati dupa Ioneasca, e obsedata de mega marimi, poate e foarte larga ea, caci daca ar avea dreptate, ar fi o lume de femei triste si frigide.
Oamenii se atrag si apreciaza in primul rand prin caracter si maniere, finete, cultura generala si atasament fata de partenera, nu prin dimensiunea organului genital, care e ca o loterie, dar ea nu stie ca dimensiunile sunt destul de multe si diferite, si preludiul si schimbarea pozitiior si relaxarea, asigura de fapt succesul, si nu marimea, multe sunt speriate de marimi mari si de dureri, ca nu toate sunt ca ea!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Si nu uitati ca, mai ales, "Pofta vine mancand" -durata preludiului necesar difera de la femeie la femeie, in functie de cata exprienta pozitiva sau negativa are, cat de mult tine la partener, cat de mult vrea sex, cat de relaxata este, si cata incredere are in el, calitatea ambientului, igiena, lumina, temperatura si mirosurile!

| Adry05 a răspuns:

Da și eu cred că pui presiune pe tine și de aia nu te exciți, totu pornește de la psihic la fel cum băieților când sunt stresați sau își fac sute de milioane de griji nu li se scoală. relax and live the moment!