| TeAjutOricumAiFii a întrebat:

Am o problema mama mea vrea sa-mi faca un fratior sau o surioara dar mie imi este cam frica de asta ca ar putea sa il iubeasca mai mult raspundeti-mi la asta din experienta... funda + vot :X P.S scuzati categoria dar e cea mai vizitata!

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Buna.

Vor exista mici probleme pentru ca deodata ce se va naste i se va acorda foarte multa atentie dar nici pe tine nu te vor neglija, va vor iubi in mod egal...
Trebuie sa stii ca este foarte bine ca vei avea un frate sau o surioara pentru ca el te va ajuta foarte mult, nu acum dar peste catziva ani va veti fi de ajutor unul altuia, momentan trebuie sa intelegi ca dupa ce se naste ii datorezi si tu cu multa iubire.
Va fi frumos.
pupici,
pa, pa

10 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

O sa te simti prost. O sa ai senzatia ca o va iubi mai mult pe ea si pe tine o sa te mai bage in seama sa nu te simti prost. Dar cand ai doi caini, doua jucarii, doi prieteni asa-i ca pe unul il favorizezi mai mult? Nu 70% - 30%, dar 50, 1% cu 49, 9% tot.

| TrustStyle a răspuns:

Sa stii ca va iubeste pe amandoi la un loc la fel de mult, dar va trebuii sa-si depuna atentia mai mult la surioara/fratele tau deoarece e mai mic, iar tu te poti descurca mai mult ca el, evidenthappy
funda?
tongue

| luniii a răspuns:

Nu e adevarat! O mama isi iubeste in mod egal copii, indiferent de diferenta de varsta dintre acestia. Poate o sa ti se para ca il iubeste mai mult pe fratiorul sau surioara ta mai mic/a pentru ca va fi obligata in primii 6, 7 ani sa ii acorde o mai mare atentie deoarece este mezinul familiei si este si in perioada in care o mama trebuie sa ii ofere copilului ei cei 7 ani de acasa.Stai linistit/a o sa vezi ca o sa iti placa si tie sa ai o surioara sau un fratior acum sau mai tarziu.Bafta:*

| BLeur a răspuns:

Nu, nu îl va iubi mai mult.vă va iubi pe fiecare în mod egal. Stai linştit/ă că nu va fi nici o problemă.

| Vibrations a răspuns:

Bucura-te ca ai parinti! altii nu au nici macar atat.

| Deyutza1039 a răspuns:

Povestea vietii mele...

| catosp a răspuns:

Daca nu vrei un fratior du-te la mama ta si spune-i : "Mami sa nu uiti sa-i pui lui tati un prezervativ pe ala micu', in caz ca uita el..nu de alta dar nu vreau un fratior-borac.", nu ca tati tau ar fi lunetist si ar nimeri direct baiat...

| Sim0 a răspuns:

puppy dog eyes. Nu te mai gandii la asta. O mama isi iubeste absolut in mod EGAL proprii copii :-s. Uneori noua celor mai mari ni se pare ca parintii ne iubesc fratii/surorile mai mici mai mult decat pe noi atunci cand vedem ca le da foarte multa atentie. dar nu este asa. Ei primesc mai multa atentie deoarece au nevoie de ea ca sa creasca sanatosi si sa fie feriti de pericole, pe noi crezandu-ne in stare sa ne purtam cat de cat singuri de grija. Dar intotdeauna mama iti va fi alaturi indiferent ca esti al 2, 3, 4, 5. n copil >big grin

| WhisperSsS a răspuns:

Draga mea te inteleg perfect... Si eu am fost in situatia ta... Asteptam o surioara mai mica cu nerbdare dar cand am aflat ca este pe cale sa vina m`am speriat putin.
Nu stiam cum sa procedez... Eram mai mult ca sigura ca ea va fi in centrul atentiei iar eu voi fi data uitari...
Sfatul meu : Nu iti face griji! Sunt sigura ca mama ta s-a gandit si la aceasta varianta. Eu zic sa nu te agiti atat. O sora mai mica = mai multa libertate...
Dar bineinteles trebuie sa vorbesti si cu mama ta... Sa ii explici ce simti si sa ii povestesti despre ceea ce crezi tu ca se va intampla...
SOLUTIA: Comunicarea... Daca devi sora cea mare trebui sa stii ca odata cu acest "titlu" vin si responsabilitati pe masura...
Oricum nu`ti face griji... Sunt sigura ca parintii vostri stiu sa`si imparta dragostea in mod egal, dar cu atentia este alta poveste...
Vei fii o surioara grozava!
Multa bafta! Ai grija de tine!

| TeAjutOricumAiFii explică:

Fratilor imi pare rau ca nu vam ales pe voi toti ati raspuns la fel in afara de ala cu prezervativu masii ma rog mi sa parut ca ea a raspuns cel mai sincer... vasi fii dat la toti dar mi se poate scuze si mersi mult!