| AlAlexia a întrebat:

Am o problema și simt ca nu mai pot singura iar puțin ajutor cred ca ar fi benefic.
Va rog sa îmi citiți povestea și voi aprecia orice sfat. Am 17 ani, sunt împreuna cu un băiat (cred) de 8 luni... in total avem 2 ani doar ca aproape 3 luni am fost despărțiți
Ideea e ca el este baiatul cu care am făcut-o prima data acum vreo 4 luni, de atunci am devenit foarte posesiva și geloasa, l-am sufocat prea tare și am realizat asta
Mi-a spus de mai multe ori însă nu mi-a ieșit schimbarea.
Este cu un an mai mare decât mine iar in clasa lui este o fata care îl place foarte mult de ceva timp, am văzut ca a vorbit cu ea prin mesaje, strict ca prieteni, însă m-am enervat și am devenit și mai rău. Tot la nervi mi-a spus niște cuvinte foarte dure, cum ar fi ca a vorbit cu ea pentru ca ea i-a fost alaturi atunci când eu nu am făcut-o...
M-au durut foarte tare aceste cuvinte, am pus ceva la story referitor la persoanele care îmi vor iubitul iar acesta s-a enervat foarte rău.
Acum câteva zile mi-a cerut sa ne desp ca nu mai poate. A zis ca nu crede ca ma mai iubește dar încă tine la mine și dacă as păți ceva ar fi acolo sa ma ridice și sa ma ajute sa merg mai departe...
I-am cerut sa ne impacam și nu a vrut. Așa ca după am vorbit despre o pauza in relația noastră. Am hotărât împreuna sa luam o pauza de o săptămâna, aceasta a început acum 3 zile, însă se întâmpla lucruri foarte ciudate. Scopul pauzei a fost pentru a-i demonstra ca m-am schimbat iar după o sapt. îmi va spune ceea ce se întâmpla mai departe (despărțire sau împăcare).
Ideea e ca avem același drum spre casa, cât și spre liceu și stam amândoi unul lângă altul in autobuz, iar problema care ma frământa este ca se tot da pe lângă mine, ma ia mereu in brațe, ma saruta pe frunte, ma tachinează... și nu știu ce sa cred despre asta sau mai ales cum sa reactionez ca sa fie bine. Aseară când am ajuns aproape de casa (stam cam la 2 străzi unul de altul), m-a întrebat dacă mai stau cu el la o tigara, am stat iar după ce a terminat-o pe prima m-a ținut strâns in brațe și am vorbit in același timp mai bine de 10 minute,
când sa plec l-am întrebat dacă pana la urma e pauza sau despărțire și mi-a zis sa aleg eu in locul lui.
Nu am zis nimic, iar peste puțin timp l-am mai întrebat dacă ii lipsesc puțin iar el a zis "ba... puțin tot îmi lipsești".
După am plecat, in seara aia nu a dat deloc mesaj cum a făcut restul zilelor in perioada de pauza, însă de dimineata am primit mai multe mesaje pe care le scrisese in acea seara cu netul oprit in care mi-a zis "bai. noapte buna❤️ știu ca primește mesajele de dimineata când deschid netul... dar nu vreau sa crezi ca am uitat de tine", iar după și-a șters poza cu noi de la profil pe care tot așa, a păstrat-o in celelalte 2 zile de pauza.
Ideea e ca eu l-am respins când ma lua in brațe sau așa și am încercat sa plec cu alt autobuz
Nu știu ce se întâmpla, ieri când m-a văzut in stație a ezitat sa vina la mine (eu m-am prefăcut ca nu l-am văzut dar nu și-a dat seama), însă peste câteva minute a venit și m-a luat intr-un fel in brațe spunându-mi "niciodată nu scap de tine".
Mi-a mai zis tot ieri ca nu știe dacă ma voi schimba vreodată, ideea e ca eu m-am schimbat și am realizat cât am greșit.
Stau prost cu încrederea in mine și nu înțeleg cum sa fac sa o am... oricat as citi despre asta... mi-e foarte greu.
Mi-a mai zis de multe ori ca am devenit plictisitoare ca spun mereu aceleași chestii despre înșelat și despre fata aia. Acum... am niște întrebări.
De ce credeți ca încă se da pe lângă mine și mai ales cea mai importantă întrebare... CUM SA REACTIONEZ LA ASTEA și cum as putea sa ma vindec definitiv de posesivitate și gelozie?
Va rog foarte mult sa ma ajutați ca am nevoie de niște sfaturi, îl iubesc foarte mult și va multumesc mult dacă ați citit tot...
Va multumesc!

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Îl iubești dar îl respingi...interesant.

| Andreeush a răspuns:

E evident că nimeni nu îi place să fie stresat de către partener cu crize de gelozie.
Părerea mea e că nu trebuia să îl eviți, ar fi trebuit să discutați și să luați o decizie.
După comportamentul lui se vede că încă ține la tine.

| MPersephone a răspuns:

Eu cred ca tine la tine, si nu vrea sa se termine relatia voastra, dar gelozia ta il indeparteaza. Poate va lupta pentru tine pentru o perioada, dar pana la urma se va da batut daca nu vei lucra la gelozia ta.
Personal, as renunta la asa gen de persoana, eu nefiind geloasa de fire.
Daca te iubeste, atunci nu il va atrage nimeni altcineva, oricat de frumoasa sau inteligenta ar putea fi persoana aia.

| Willis a răspuns:

Lași și tu de la tine, te dai și după el, dar nu ignori anumite semne de înșelare. Trebuie să îți pui și tu mintea să gândească în folosul acestei relații pe care spui că vrei să o păstrezi...

| MiNaToN4M1K4Z3 a răspuns:

Pt ca esti proasta si gelozia nu e o solutie