| alexia_5003 a întrebat:

Am o relatie de un an si o luna, totul a inceput ca o joaca din partea mea si a lui, el mai era cu inca 2 fete, eu cu inca un baiat, dar nimeni nu ar fi crezut ca se va ajunge aici. El a pus un pariu cu baietii cu care o sa fiu eu, iar el a actionat primul.Pe parcurs am inceput sa tin la el, el la mine, ne-am schimbat foarte mult unul pe altul.Inainte eram o persoana care nu plangea.doar atunci cand se intampla ceva foarte grav, nu-mi pasa de nimic.Acum si la cea mai mica cearta plang, plang mereu.Noi tot timpul ne certam, erau perioade cand nu ne mai certam.Cand aveam vreo 7-8luni impreuna mi-a zis daca nu trecem si noi la urmatorul pas, nu am vrut! M-a asteptat, cand am facut 11 luni, m-am hotarat, dar tot nu s-a intamplat nimic, nici pana acum, si nu ca nu as fi vrut eu sau el, doar ca ba m-am simtit rau eu, ba nu am putut, ba nu a putu iesi el.Acum nu-mi mai doresc sa fac pasul acela si tot aman, ii zic ca sunt in zilele acelea de fete sau ca trebuie sa ma duc cu mama la doctor, el ma intelege, dar zic astea numai ca sa nu trecem la pasul urmator.De vreo 2 saptamani e foarte schimbat, am plans in fiecare zi, ne-am certat tot timpul, si da vina pe mine ca nu vorbesc eu frumos, dar vorbesc foarte frumos, sunt calma, nu mai am gura mare cum eram odata, las de la mine, dar.tot nu e bine! Acum 3 zile a iesit cu prietenii ca cica avea treaba, cu toate ca nu avea treaba cu ei.Ieri am trecut pe langa el, eu nu stiam ca iese ca a zis ca nu iese si cand ma vede se intoarce cu spatele, dau "buna", raspunde prietenul lui, el se face ca nu ma vede.Il sun imi inchide.Nu ii place de niciun prieten de al meu.am renuntat la aproape toti.nu mai am decat 2 prieteni din cati aveam.Inainte nu suporta sa plang, il durea sufeltul, acum imi zice ca nu suporta sa ma auda plangand si imi zice ca sa il sun cand termin de plans si inchide.Nu pot sa fac ceva fara stirea lui ca se supara, si la biserica daca ma duc trebuie sa ii cer voie pentru ca imi e frica ca se supara.In februarie s-a mai incurcat cu alta fata, pe aia a lasat-o pentru alta, dar in tot acest timp era cu mine, asta am aflat in iunie, era prea tarziu sa mai renunt la relatie.Aud tot felul de zvonuri, dar nu le cred.Nu stiu ce sa fac, sa fie bine.Nu stiu cu ce gresesc, cum ar vrea el sa fiu? ce sa fac? de cate ori ies ii zic lui ca sa ne vedem, nu ma duc sa stau cu fetele, el nu mi-a mai zis sa ne intalnim de nu stiu cand, numai eu am zis.Pe mine nu ma mai sunat de vreo saptamana, numai eu l-am sunat zi de zi, seara de seara.Si acum sa aflu ca nu are credit nici de beep, dar cu mine nu a vorbit nici o secunda. I-am povestit mamei despre faza aia in care nu m-a bagat in seama si mi-a zis ca nu merita, suntem abia de un an impreuna si imi pune conditii si nu mai zic ca din "fa"nu ma scoate, nu ma injura, nu da in mine, dar zice ca asa s-a obisnuit sa-mi zica"fa" sau"fa iubito". Nu stiu.Ma raneste foarte mult cu faptele si vorbele lui, de cate ori e trist simt ca a cazut cerul pe mine, ma doare sufletul sa il vad trist, dar el cand ma aude la tel ca plang zice ca imi place sa plang sau ca fac la caterinica.Stiu ca tine la mine, ca ma iubeste dar de ce face asa? Cel putin ma iubea..."Te iubesc"nu a mai zis, aa da! Am zis eu prima mereu ca il iubesc, si dupa zicea si el, dar sa zica el primul .NU! nu stiu de ce! Am doar 17 ani, nici pe aia impliniti si de acum sa fie asa? Va rog sa ma ajutati!

19 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, am trecut si eu prin ceva asemanator, la mine relatia a durat un an si ne-am despartitsad. L-am iubit foarte mult si el pe mine, dar relatia s-a racit pentru ca eu nu am vrut sa imi incep viata sexuala cu el, m-a inselat dar tot cu mine a ramas, a spus ca ma asteapta dar pana la urma mi-a dat papucii ca a zis ca nu mai poate sta la nesfarsit dupa mine ca a asteptat suficient un an si ca nu mai putem continua asa, el are 21 de ani iar eu 16, deci el isi dorea ca eu sa merg cu el noaptea prin diferite locuri, dar pe mine nu ma lasau sa stau pana tarziu afara, iar el nu ma intelegea, zicea ca nu imi pasa de el, ca m-a racit fata de el, dar era tocmai invers pentru ca el devenea tot mai enervant si insistent, desi a zis ca ma asteapta pana sunt pregatita sa fac sex cu el, s-a hotarat sa punem capat acestei relatii, pentru ca eu nu am vrut sa o fac inca, iar el nu era dispus sa astepte dupa mine, a zis ca e destul.Acum ne vedem pe str ca amici, cand ma vede nu ma baga in seama dar ma suna adesesa si vb frumos cu mine, nu stiu de ce, dar am impresia ca regreta ca ne-am desp si vrea impacare...eu zic ca cel mai bine ar fi sa iti deschizi sufletul, sa ii spui ce te doare, pentru ca si eu am patit cam asa ca tine, era cam distant de la un timp, nu ma prea suna, si era diferit de cum era inainte... daca el te iubeste, te va intelege si va ramane alaturi de tine si te va face sa te simti iubita.

| Betty18 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa il lasi pe acest baiat...chiar nu te merita.incearca sa il uiti.gasesteti pe altul si sa vada ce a pierdut sau trateaza-l cu INDIFERENTA...si vezi si tu cum reactioneaza.

| Dara a răspuns:

Mama ta are dreptate, lasa-l ca nu te merita. Iti vorbeste urat, iti pune conditii... Asta nu e dragoste! Vrea doar sa faceti pasul urmator pentru a castiga pariul pe care l-a facut. Daca tu suferi acum ca te ignora, gandeste-te cum va fi dupa. Nu merita atatea lacrimi din partea ta. Esti tanara si ai o viata inainte, nu suferi pentru cine nu merita. Sunt atatia baieti pe lumea asta! Printre ei il vei gasi pe cel care te va iubi, te va respecta si te va face sa zambesti de fericire. Trebuie doar sa ridici capul, sa-ti stergi lacrimile si sa privesti inainte. Succes!

| byenkutzyk a răspuns:

Asta nici nu se poate numi "prieten"winking... E un needucatwinkingNu-i frumos sa vorbeasca cu tine cu "fa". Asa imi interzicea si prietenul meu, trebuia sa fac intotdeauna asa cum vroia el ca sa nu ne certamstraight faceNu imi dadea voie sa plec nici cu mama de acasa, iar mama e "mama" la urma urmei.Pana cand i-am zis sa o lase mai moale cu conditiile astea stupide...In final m-am despartit de el si acum...Ma straduiesc sa il uit.Deci scumpo, deschide ochisorii, el nu te iubeste, a mai stat cu tine, te-a asteptat doar pentru a se culca cu tine si daca a vazut ca nu ai de gand sa faci asa ceva cu el, nu mai avea nevoie de tinehappyDesparte-te de el si gaseste-ti altul care sa te merite si care sa te respecte nu sa vorbeasca cu tine cu "fa".kiss

| annda a răspuns:

Bine ar fi sa il lasi ca nu-i de tine. Daca vorbesti si urat cu tine nu conteaza ce-ti spune atat timp cat tu te simti jignita nu-i bine si probabil e prea posesiv. Eu nu cred ca mai tine la tine si esti doar o obsesie. Probabil ca nu suporta sa te auda plangand sensibilizandu-se cand te aude. Cel mai bine e sa-l lasi ai doar 17 ani ai timp sa gasesti un baiat asa cum trebuie. big grin Succes! :*

Răspuns utilizator avertizat
| zuzushi a răspuns:

Serios acum, nu vreau sa fiu rea, dar, serios acum... daca iti zice "fa" si nu te baga in seama...si tot ce ai mai zis tu... cum ar putea sa te iubeasca cineva care iti face asta?
eu zic ca el doar isi bate joc de tine, adica nu stiu, poate a tinut la tine. dar acum cred ca vrea doar sa ti faca rau...
pe bune...nu te merita!

| happy.....withoutyou a răspuns:

Pasul 1:vorbeste serios calm si increzuta pe tine ce s-a intamplat cu voi?
pasul 2:daca nimic nu se primeste despartire
pasul 3:bucurate din plin de viata si de fiecare data cind te gindesti la el amintesteti si de durerea ce tia provocato!
stii, la virsta mea mica am inteles ca dragostea inseamna sa ii oferi partenerului libertate, sa il ajuti si sa il sustii sa avanseze pe plan personal, dar si financiar, sa ii oferi sansa sa isi traiasca viata fericit! la tine e totul invers, si partea opusa a dragostei nu e ura ci indiferenta! te astept sa termini plinsul? asta e inuman! in loc sa te calmeze, mai tare te raneste, stii poate el asteapta la fel de mult ca tine despartirea, asa ca incearca! la urma urmei pentru el a fost doar un pariu... te pup!

| kathessa a răspuns:

Ce cauti in relatia asta, ca nu am inteles?

| iuliana21 a răspuns:

La varsta de 17 ani am inceput si eu o relatie.care a durat 2 ani.asa multe mi-a facut baiatul ala de inca ma mai doare sufletul.cu o luna inainte sa facem 2 ani am cunoscut alt baiat.cu totul si cu totul diferit fata de fostul meu prieten...m-am despartit de fostul si am inceput sa vorbesc cu acel baiat.atunci am inceput sa imi dau seama cum se comporta un om care te iubeste... avem, imediat 2 ani imp dar nu mi-a gresit cu nimic in tot acest timp.nici o lacrima varsata. sfatul meu e sa te desparti si sa incerci sa cauti fericirea in alta parte...eu zic ca nu te iubeste.sau daca te iubeste nu sti sa iti arate...gandeste-te daca de p acum iti interzice anumite chesti peste cativa ani ce o sa faca. of nici nu vreau sa ma gandesc. te pup si sper sa iei decizia corecta.gandeste-te si la fericirea ta...nu te sacrifica asa usor si mai ales pentru cine nu merita...

| spin a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... e cam urat din partea lui. dar nu cred ca te merita pentru ca nu te pretuieste.parerea mea e ca ar sa te pretuiasca at cand ar sa te piarda de tot...incearca sa treci peste asta si sa-ti gasesti un baiat care sa fie intr-adevar pentru tine.
faza cu "fa" mi se pare mult prea aiurea...mai zic si eu "Fa" prietenei mele dar at cand mai glumim, cand mai facem misto.ba unu cu altu...ba unu de altulaughing... dar niciodata serios...si daca ma mai intrec cateodata cu gluma si mai scap un "fa" micut pe acolo imi cer scuze pentru ca e un cuv care lar spune numai un "badaran"...
km asa cand eu k baiat...acum tu fa ce crezi ca e mai bine pentru tine, dar nu iuta sa iei in considerare si sfaturile celor din jur.
te pup si ai grija de tine:*

| Luiza_4305 a răspuns:

Draga mea,
Nu crezi ca meriti mai mult decat o astfel de persoana? Nu crezi ca poate ai devenit dependenta de el?
Daca ar fi dupa mine, clar, ca l-as lasa balta indiferent cat de mult a-si tine la el; nu cred ca merita nicio persoana dinafara de parinti( familie) sa te umilesti.Nimeni nu are dreptul sa devina stapan pe viata ta, sa trebuiasca sa-i ceri voie sa mergi undeva s.am.d...revino-ti!
Totusi ma bucura faptul ca nu ai cedat tentatiilor; de ce?- pentru.ca acum sufereai si mai mult, iti dadea-i seama ca te folosea drept mijloc, pentru.satisfacerea placerilor lui... e bine ca ai fost constienta de acest fapt, bravo!happy
Sfatul meu ar fi sa-l ignori, sa devi indiferenta, sa cauti o persoana care sa te merite, sa te respecte si sa te iubeasca, nu merita sa suferi si sa pierzi anii tinereti cu astfel de persoane care nu fac altceva decat sa te umileasca.Fii tu insuti, fii puternica, revino-ti!
Nu te uita in urma, priveste viitorul si traieste prezentulwinking
Sper sa-ti fi fost de folos.
Cu drag,
Ruxandra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu mai simte nimic pentru tine si zau ca nu merita sa plangi, sa il suni prima mereu. Nu face asta, o sa te obisnuiesti asa si nu este bine. Lasa-i pe baieti sa te sune, lasa-i sa te cucereasca daca le place de tine. Ei sunt niste cuceritori si cand au castigat nu mai au interes prea mare. Depinde doar de voi fetele daca le mentineti interesul sau va relaxati ca sunteti iubite... Atunci pierdeti. Nu poate nimeni, nici un curtezan si nici macar un sot, sa te dirijeze ce sa faci, cum sa te imbraci, unde sa mergi. Toate astea se fac dupa cum simti tu, dar tinand cont si de ceea ce stii ca ii place si lui, dar in nici un caz, ascultare totala. La varsta asta baietii nu sunt fideli, sunt mereu "nelinistiti" si reactioneaza la stimuli noi. Faptul ca iti intoarce spatele, nu te saluta, iti spune "fa" este oribil si cred ca tu ai toate motivele sa ii intorci spatele. Baietii urasc lacrimile mai ales la finalul unei prietenii. Cu cat lupti tu pentru a-l recuceri, plangi, il rogi, ii dovedesti iubirea, cu atat il faci mai mandru de faptul ca este mare "macho" si, se va purta mai urat. Oricum va veti desparti, deci fii demna si nu il mai cauta, nu mai plange si lasa-l de voie. Daca mai are ceva pentru tine, va reveni dupa un timp, dar vei vedea ca nu va mai fi la fel. Daca nu va reveni inseamna ca nu te mai iubeste si atunci nu are rost sa mai insisti si sa te umilesti. Fii demna. Nu stiu de ce voi fetele, oferiti tot (sentimente, declaratii de dragoste, ascultare) fara sa vedeti daca ei au nevoie de ele sau daca ei au aceleasi sentimente. Lasati-i sa va declare ei dragoste, si raspundeti prin faptele voastre. Ei nu prea spun multe, dar daca simt ceva o dovedesc cu atitudinea lor si in final si cu cuvinte, de care noi femeile se pare ca depindem. Eu cred ca este mai importanta o fapta, o atitudine, decat doua vorbe pe care azi le spun, maine le-am uitat; dar faptele raman. Consoleaza-te si asteapta-l pe cel care te va merita, un baiat bine crescut si care stie cum poate rupe o relatie, elegant. Capul sus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As paria cu mine insumi asupra a cit poate sa tina o relatie plecata tot de la un pariu.Chestie de noroc.Pa pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se crede prea "buricul pamantului". Vrea sa le demonstreze probabil prietenilor cat de superior iti este tie, sau s`a plictisit de tine, se da mare. Da`i papucii si demonstreaza`i ca esti mult mai desteapta decat el, nu-l lasa sa te injoseasca! O sa iti gasesti un baiat pe care cu adevarat o sa-l iubesti si o sa fi dispusa sa treci la urmatorul pas, cu acesta chiar nu merita daca se comporta asa cu tine![-x

Sa ma ti la curent cu relatia, pe privat te rog frumos:*:*:*.
Sa`mi zici daca i`ai dat papucii, ca nu te merita!:*:*:*

| paperplane a răspuns:

happy sfatul meu este ca cel de mai jos!
am avut si eu o rel cu unul. dar m inselase daca ai stii cat am plans pentru ca mi a promis ca n o va face... dar acum st cu altul care nu mi a geshit niciodata.de 7 luni...si sincer iti zic ca nu ne am inceput inca vita sexuala si totul merge de minune. sper sa iei o decizie in avantajul tau!:*

| Alina_8541 a răspuns:

Probabil ca spunea "te iubesc"ca pe un "buna"... ceva de genu. Din ce ai explicat tu, acum, practic numai tu esti in relatzia asta, si nu e bine.intr-o relatzie este nevoie de doua persoane. Uita-l si gaseste-ti pe altul.

| alexia_5003 explică:

Multumesc iuliana21 si zuzshi pentru sfaturi, voi tine cont de ce ati zis... Vreau cat mai multe pareri chair daca coincid. Mintea mea stie ca nu e bine daca raman cu el, dar nu pot! Stiu ca nu voi fi fericita cu el si daca sunt, sunt o zi si 3 plang, dar nu stiu cum sa ma obisnuiesc fara el.Acum cateva luni tot asa ne certam si am incercat mai multe relatii dar nu au durat mai mult de 2 saptamani.Nu stiu ce sa fac.cum sa fac. Vorbeste atat de rece cu mine.ma raneste foarte mult.Va rog.cat mai multe opinii.

| alexia_5003 explică:

Daca ii zic de ce se poarta asa.va spune ca eu sunt de vina.Ca nu vorbesc cum trebuie, dar cand vorbesc zice ca il enervez ca nu stiu sa vorbesc, cand tac zice ca il enervez ca tac.Nu stiu ce sa zic si ce nu! Vorbesc foarte frumos cu el, nu mai tip nu ma mai enervez! Dar tot nu ii convine.Incerc sa ma gandesc cum ar fi fara el, si pe o parte mi-ar fi mult mai bine, dar pe alta parte.ingrozitor! Nu am permis nimanui sa vorbeasca asa cu mine, dar nu stiu de ce m-am schimbat atat de mult! Multumesc mult celor care mi-ai raspuns pana acum. mi-as dori cat mai multe pareri chiar daca ele coincid.Eu.mintea mea...stie ca nu e bine ca sunt cu el, dar nu pot!