| anonim_4396 a întrebat:

Am o relație la distanță cu iubitul meu de 9 luni, mai pe scurt aproape un an.Îl iubesc foarte mult dar în ultima perioadă nu mai avem despre ce să vorbim.Intrăm amândoi la liceu în septembrie si eu sunt stresata că o să ne distanțăm.
Nu ne putem vedea pentru că suntem la vreo 300 km distanță.
Vă rog,vreau subiecte de discuție, ceva...nu răspunsuri gen "așa se întâmplă cu toate relațiile la distanta"pentru că eu nu renunț la el.

20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| srs7866 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

15,de ce?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru srs7866):

Esti prea mică pentru o relatie, mai asteaptă sa faci 18 ani.

| srs7866 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Probabil sunt, dar avem aproape un an de când suntem împreună.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, asta nu-i decat o relatie de amicitie, ca nu se poate vorbi de iubiti, cand va despart 300km si nu v-ati intalnit niciodata pe real.
Asemenea relatii sunt efemere, adica pierdere de timp, fiindca nu sunt reale si nu fac sens.

| srs7866 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este adevărat! suntem împreună chiar dacă ne despart 300 de km.
Ne iubim iar la un moment dat vom fi împreună!

| Violleta2022 a răspuns (pentru srs7866):

O dumnezeule, nici macar nu stiti ce inseamna iubire. La 300km departare, nu va vedeti pe real, dar va iubiti prin corespondenta.
Frumos, la anisorii astia este doar o simpla amicitie, nu iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Într-o relație e nevoie de doi, 300 km nu e ceva imposibil. Sa fim seriosi acum, în ziua de azi parcurgem mii de km destul de usor. Ca relația sa meargă e nevoie de un compromis din partea unuia dintre voi sau din partea amândurora. Ori se muta el in zona ta, ori tu in a lui sau vă mutați amândoi undeva. E destul de frustrant si atunci când ai o relație de prietenie și te vezi rar cu omul ăla mai ales cand ai o relație de cuplu strict virtuală. Succes!

| srs7866 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îl iubesc foarte mult dar nu prea mai vorbim pentru ca el e mereu ocupat, ori se joaca pe calculator ori e pe afara ori e cu ai lui ori vorbește cu colegi si abia de răspunde, sau zice că nu avem despre ce să vorbim

| anonim_4396 explică (pentru srs7866):

Atunci e clar ca interesul lui nu este la fel de mare ca și al tău, poate ca pentru el nici nu e la fel de serios cum e si pentru tine. Nu iti crea așteptări, fii directă și spune-i ca vrei o relație serioasă și un compromis de ambele părți sau un compromis din partea ta sau a lui pentru a locui împreună sau in apropiere. Astfel spus relația nu e serioasă și nu are viitor. Succes!

| srs7866 a răspuns (pentru anonim_4396):

O să încerc, mulțumesc!

| Hollyg a răspuns:

V-ați cunoscut si face2face? Contează foarte mult. In general relațiile la distanță nu rezista. Posibil sa își găsească pe cineva la liceu, sau iti poti găsi tu. Daca tot nu vrei sa renunți la el, fa-i o vizita?

| srs7866 a răspuns (pentru Hollyg):

Ne-am văzut f2f doar pentru câteva minute si ne-am promis ca nu ne vom lăsa pentru altcineva

| Hollyg a răspuns (pentru srs7866):

Cu timpul vei realiza ca promisiunile făcute in momente nepotrivite nu sunt decât cuvinte si atat. Sunteți destul de tineri sa rostiți cuvinte atat de mari. Nu ați prea aveți experiența si probabil si Singurătatea v-a împins in aceasta relație si nu numai, faptul ca sunteți intr-o zona de confort in care va puteți exprima prin mesaje sau apeluri fără a avea parte de jena întâlnirilor. Încearcă sa te relaxezi pentru ca urmează un pas foarte important in realizarea ta ca si om. Nu te supăra 5 minute pentru ce nu va conta peste 5 ani!

| srs7866 a răspuns (pentru Hollyg):

Eu chiar vreau ceva serios cu el

| Hollyg a răspuns (pentru srs7866):

Pai tu vrei, dar nu si el. Din moment ce iti spune ca nu aveți despre ce sa vorbiți, si ca este din ce in ce mai ocupat, este clar ca nu are aceleași intenții ca tine. Ai spus ca nu renunți la el, dar daca el a renunțat deja la tine? Chiar crezi ca merita sa duci o lupta pentru 2? Poate deja a întâlnit pe cineva, sau are in vizor pe altcineva... nu acorda prea multă atenție cuiva care nu iti raspunde cu aceeași măsura.

| srs7866 a răspuns (pentru Hollyg):

Păi poate că, chiar este ocupat adică eu așa m-am gândit.dar zilnic? apoi m-am gândit că problema e la el dar vreau să repar lucrurile între noi.
Ai WhatsApp?
Aș vrea să vorbim mai multe în privat dacă ești de acord

| Haifaa a răspuns:

Părerea mea este ca ar trebui sa îți vezi de școala deocamdată și sa lași handralaii pe mai târziu pentru ca ai timp!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Haifaa):

Pentu cand va fi de vreo 60 de ani. laughing