| Amalia1234567 a întrebat:

Am o urgenta. Am facut sex neprotejat cu iubitul meu in urma cu o saptamana, dar nu a ejaculat in interior, a ejaculat imediat dupa ce a scos-o. Pentru ca m-am speriat, am luat Escapelle la aproximativ 12 ore de la actul sexual. Tin sa menționez ca abia imi trecuse menstruația, eram in prima zi dupa menstruație si din cate stiu eu e perioada cea mai infertila. La cateva zile dupa ce am administrat pastila, am avut niste scurgeri maronii, apoi au devenit mai rosii si chiar însoțite de cheaguri si iritații in jurul zonei genitale. Exista vreo sansa sa fiu însărcinată? Va rog sa tratati cu seriozitate aceasta intrebare ca sunt foarte speriata.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in urma unui sex terminat cu ejacularea spermei IN VAGIN, care este intretinut in prima zi de dupa ce s-a termnat menstruatia este EXTREM de mica de maxim 2-3%, deci NU si IMPOSIBILA, insa cu condita expresa ca sperma sa fie ejaculata in vagin.
Se poate aprecia ca ai dat dovada de o IRESPONSABILITATE crasa in acea situatie, fiindca ai folosit ABSOLUT INUTIL pastila contraceptiva Escapelle.
Intotdeauna si in toate cazurile in care apar situatii neplacute cum ar fi ruperea prezervativului in timpul actului sexual ori a ejacularii involuntare din greseala sau neatentie, sau din cauza lipsei de experienta, a spermei in vagin si daca femeia nu este sigura sau nu stie cu precizie in ce etapa a ciclului menstrual este in acel moment, primul lucru pe care trebuie/este indicat sa o faca este aceea de a cumpara din farmacie un test de fertilitate/ovulatie :
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
cu ajutorul caruia sa determine foarte rapid in doar cateva minute si foarte precis cu o acuratete de peste 97%, daca in acel moment ESTE sau NU ESTE in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, fiindca sarcina NUMAI/DOAR in aceasta perioada a ciclului poate sa ia nastere, sa se formeze.
In concluzie, NUMAI in cazul in care rezultatul testarii este POZITIV si ca atare exista posibilitatea sa existe un OVUL care sa fie VIABIL, se poate forma o sarcina nedorita, astfel ca DOAR atunci si NUMAI in acel caz este indicat si recomandat sa fie folosita una din pastilele contraceptive Escapelle, Postinor 2 sau pastila avortiva ellaOne (de a 5-a zi) chiar daca femeia este constienta de urmarile negative care se produc in organismul sau in urma folosirii unei astfel de pastile.
Iar sangerarea care a aparut dupa trecerea a 4-7 zile de la data administrarii pastilei Escapelle, a reprezentat o reactie adversa, de aparare a organismului fata de hormonii care au ajuns in organism si au inceput sa-ti deregleze intreaga activitate hormonala. De obicei aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa trecerea a circa 4-7 zile de la data la care a fost folosita pastila de urgenta, contraceptiva Escapelle, Postinor2, sau pastila avortiva ellaOne, se produce o sangerare care de regula d.p.d.v. cantitativ este slaba si se poate manifeste pe o perioada de circa 2-3 zile, foarte rar mai multe zile. Sangerarea apare ca un efect advers, prin care organismul incearca sa se aparare de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva care au rolul de a actiona si a bloca/inhiba activitatea organelor reproducatoare in special asupra ovarelor. Din nefericire pentru tine, de regula se produce o dereglare a activitatii hormonale pe o perioada mai lunga de timp care poate fi de 3-4 luni dar poate sa dureze chiar si 9-12 luni. Producerea sangerarii NU reprezinta si nici NU semnifica faptul ca efectul contraceptiv s-a produs si nici daca are efectul asteptat. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv (a avut loc sau nu), se va adeveri ca fiind sigur numai in momentul in care va porni menstruatia. Pana in momentul in care iti va porni menstruatia, nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. Fiindca exista posibilitatea ca din cauza dereglarilor aparute in organism pornirea menstruatie sa intarzie sa se produca si au trecut mai mult de 21 de zile fata de data la care a fost folosita pastila, in acel caz raspunsul corect poate fi determinat doar prin efecuarea unui test de sarcina. Nimeni, nici macar medicul ginecolog nu te poate ajuta cu ceva in acest moment, in aceasta problema/privinta. Multa sanatate!

| Amalia1234567 explică (pentru corbulalbrosu):

Oare sa fi facut o infecție vaginala? Am mâncărimi destul de mari si zona genitală esre iritata, este de o culoare rosiatica

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii gravida.

| LoveSleep a răspuns:

Deci ai făcut sex, iar când ai văzut că tipul a ejaculat (afară) te-ai speriat și ai luat Escapelle. Tu cam ce credeai că se întâmplă când are orgasm? Apare zâna măseluță?

A, și desparte-te de gagică-tu, care a stat și s-a uitat cum iei pastila, deși știa că nu ești gravidă, dar mai bine să fie sigur, doar nu e corpul lui.

| Amalia1234567 explică (pentru LoveSleep):

Dai dovada de inteligenta super mare prin ironia pe care o folosesti, te face sa te simti mai bine ca ai facut putin misto?

| LoveSleep a răspuns (pentru Amalia1234567):

Da, chiar mă face.
Ai mai multe sanse sa-ti distrugi viata in urma sexului decat in urma unui accident de masina. E vorba de corpul tau, de viitorul tau, el e doar un tip care 95% nu va fi cu tine la 50 de ani. Esti chiar atat de disperata sa cedezi insistentelor unui tip care are chef de sex fara prezervativ doar pentru ca sa-l tii langa tine?
Din punctul meu de vedere, e perfect normal sa faci sex la 13 ani, daca corpul tau permite acest lucru, daca esti perfect informata si daca vrei sex pentru tine, nu pentru el. Stiu ca nu ai mai auzit si nu ti s-a intamplat niciodata, dar si femeile au orgasm in urma sexului. Sexul nu e un premiu pe care i-l oferi lui, e ceva ce faceti amandoi, pentru amandoi dar in conditiile stabilite de tine (cu prezervativ si nu dupa un copac in parc pentru ca el nu mai poate).

| FataTimida a răspuns:

Am pățit exaact la fel... tot cu pastila escapelle, dar nu sunt șanse sa fii însărcinată

| Amalia1234567 explică (pentru FataTimida):

Dup cateva zile ai sângerat si te ai iritat?

| FataTimida a răspuns (pentru Amalia1234567):

Da, sângerarea e normala atunci când iei pastile de genul... iar in ceea ce privește iritația (in cazul meu ) se produce de la frecare, iar dacă ești proaspăt epilata sau rasa cu lama, ii destul de normal

| shareable a răspuns:

Mare ți-e gradina Doamne...