| Sakurachan09 a întrebat:

Am o viata sexuala activa si da, au fost si dati ( in special luna asta ) cand nu am folosit protectie ( desi ejacularea nu a fost inauntru). Imi intarzie ciclul deja de 3 zile si nu am absolut niciun simptom de ciclu ( in afara de bipolaritate ). Am facut 2 teste de sarcina ieri, amandoua negative. Eu in mod normal am menstruatia regulata. Exista vreo sansa sa fiu gravida desi testele au iesit negative? Sau ar trebui sa ma ingrijorez de alte probleme de sanatate?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul celui mai bine pus la punct si perfect functional organism feminin, uneori in anumite cazuri sau situatii, se pot produce dereglari hormonale de la unele minore la destul de grave/severe pe parcursul unui ciclu menstrual astfel ca dereglarile pot sa apara si in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT cu mici abateri in +/- de cateva zile, dar care uneori pot ajunge chiar si la 7-10 zile intarziere. Astfel ca si in cazul tau cel mai probabil s-a produs in mod sigur o asemenea dereglare a activitatii hormonale si intr-o asemenea situatie ciclul menstrual se poate elonga cu circa 3-5-7 zile de prelungire/intarziere. Doar in cazul in care NU se poate stabili precis ZIUA OVULATIEI, doar atunci nu se poate determina ziua precisa/exaca de pornire a menstruatiei. Data ovulatiei si implicit si data pornirii menstruatiei care sunt 2 procese direct legate intre ele, sunt stabilite si dirijate strict hormonal, si din acest motiv intarzierea NU este urmarea unui factor extern. Stresul, raceala sau boala comuna, NU poate modifica activtatea glandelor endocrine, deci in cazul tau nu poate fi vorba de asa ceva. In cazul tau se pare ca s-ar putea sa fi vorba cel mai probabil, pur si simplu de o dereglare a activitatii hormonale. Fiindca testele de sarcina au fost efectuate mai devreme cu 3-5 zile fata de cele minim 7 zile de depasire a zilei de menstruatie calculate, gradul lor de acuratete/corectitudine este de sub 90%. Daca menstruatia nu porneste in urmatoarele 3-4 zile, in acel caz testele de sarcina trebuie sa fie refacute. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista sansa sa fii isnarcinata, pentru ca ai intretinut raporturi sexuale neprotejate, probabil si in perioada fertila.
In ce privesc testele facute, este normal sa iasa negative, pentru ca le-ai facut incorect, cu mult timp prea devreme!
Un test corect de sarcina se face DUPA 7-10 zile de intarziere a menstrei, sau DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte va arata negativ si incorect.

Nu prea am inteles intrebarea cu "ingrijorarea asupra sanatatii", ce vrei sa spui?
Daca te referi la o sarcina, aia nu te imbolnaveste, dimpotriva, iti daruieste un sufletel care te va face fericita.

| lpavel a răspuns:

Se mai intampla sa-ti intarzie menstruatia chiar daca pana acum ai avut-o regulat... daca ai facut 2 reste si au iesit amandoua negative e imposibil sa fi insarcinata!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Testele se fac la 21 de zile altfel sunt inutile, depinde daca ai facut neprotejat in perioada fertila ca va fi mai greu sa nu fi ramas.

| Pool77 a răspuns:

Cand ati facut-o neprotejat, a avut loc o ejaculatie inainte?

Eu o fac mereu neprotejat, in Ianuarie i-a intarziat prietenei mele 7 zile laughing)
Dupa care a venit.
Stai calma, posibil e o dereglare daca nu a ejaculat inainte de act.