| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat.
Acum ceva timp am cunoscut un baiat pe facebook si in cele din urma am ajuns sa ne placem, inca de atunci el mi-a spus ca o sa vina in Romania sa ne intalnim (el este din Olanda), dar se pare ca parintii lui cred ca Romania este o tara prea periculoasa si nu ii dau voie sa vina.Atunci el m-a intrebat daca parintii mei m-ar lasa in schimb sa vin la el (mama a zis ca prima oara ar trebui sa ne vedem pe teren neutru intr-o alta tara iar tata cred ca l-as putea convinge pana la urma sa ma lase) ideea este ca daca parintii lui nu il lasa si e baiat pe mine de ce m-ar lasa parintii mei nici macar nu il cunosc pe el.Am fost foarte suparata cand am aflat ca ai lui nu ii dau voie si din orgoliu nu stiu daca eu ar trebui sa ma duc sau nu, voi ce ziceti?
Nu inteleg cum se asteapta sa avem o relatie daca ai lui nici macar nu vor sa auda de Romania, eu mi-am oprit toate planurile mele de vacanta numai ca sa am timp pentru el si am stat aproape toata vara numai in casa ca sa aflu ca el de fapt nu vine spunadu-mi ca ne putem vedea de craciun eu dupa vacanta de iarna am examene iar el are un an liber la facultate deci nu pot.
Ar trebui sa renuntam acum inainte sa fie prea tarziu? nu stiu ce sa fac, am trecut recent printr-o despartire foarte dureroasa si sincer nu mai vreau sa trec iar prin asta.

25 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Daca vrei o abordare prudenta, eu as renunta daca as fi in locul tau.

Si cu siguranta as aborda metoda prudenta pentru ca este vorba de viata mea.

Tu te-ai indragostit de o persoana care are o alta mentalitate, are mai multa experienta, cu siguranta vorbeste o alta limba, si are cu totul alta cultura.

Pe termen scurt, pare interesant.

Pe termen lung insa, sansele sa fie ceva dezastruos sunt foarte mari.

Incepand de la faptul ca pana si glumele sunt diferite, gusturile sunt diferite cam totul e diferit. In plus este si distanta.

Da, ai trecut printr-o despartire. Toti trecem. Ai ales gresit din nou, parerea mea. Asta este, mai trebuie sa alegi odata.

Poate daca esti nascuta sub o stea cu adevarat norocoasa si ai o atitudine care sa nu se lase calcata in picioare, poate atunci, sa ai ceva succes.

Dar, esti pregatita sa risti? Daca inca te intrebi, atunci mai bine mergi pe varianta sigura.

Deschide-te pentru cineva care vorbeste aceeasi limba, are aceleasi obiceiuri, poti sta cu el. Pentru ca ala o sa aiba nevoi. Si daca nu vei fi acolo pentru a le implini, o sa mearga la vecine.

| Mussette a răspuns:

Daca nu ai chef de o alta suferinta, mai bine il lasi. Sa te duci in alta tara e ceva dragut. Il poti intalni sa vezi cu cine stai de vorba, dar nu-ti face sperante. O relatie la distanta poate tine daca ati fost macar la un moment dat aproape unu de celalat. dar sa incepeti o relatie la distanta. E cam greu. Nu-si va lasa familia, locul natal pentru o fata cunoscuta pe internet. Mai sunt si excepti. Nu-ti pierde timpul cu unu, ai carui parinti desconsidera tara din care provi. Daca tu crezi ca atunci cand va veti vedea e mai greu pentru tine dupa, mai bine renunti de acum.

| Annnonimm a răspuns (pentru Mussette):

Tocmai asta ziceam si eu daca ai lui sunt asa cum sunt incat sa creada ca pateste ceva daca vine in Romania asa eu nu o sa pot sa ma duc mereu in alta tara doar ca sa il vad, credeam ca poate merge pentru ca a mai avut o prietena in Anglia dar mai bine ne oprim.Mersi de sfat

| Mussette a răspuns (pentru Annnonimm):

Cu placere! big grin
Cand e din alta tara, are o alta cultura, posibil si alta religie, un alt stil de viata, alta mentalitate...pot fi multe diferente.

| Annnonimm a răspuns (pentru Mussette):

Stiu dar nu mai romani oricum, prefer mai degraba alta mentalitate, religie..etc decat romani

| Futhakari a răspuns:

Bn fac ca le este frica de noi macar aici sa fim si noi buni ca in rest suntem luati in ras. Bun sa revenim la problema eu nu cred in asa ceva sa stii ca o gramada de persoane gasesti pe FB si crede-ma ca sunt o gramada de specimene nu te lasa pacalita de el lasa iubirea + e si o distanta mare n-are rost vezi-ti mai bine de treaba invata pentru examene pentru vitorul tau iubirea poate astepta.

| Annnonimm a răspuns (pentru Futhakari):

Mersi de sfat, chiar aveam nevoie

| Anonymous999 a răspuns:

Cam grea treaba tinand cont ca sunteti din tari diferite.
Toata lumea are o pararere rea despre noi wtf cred parintii lui ca oamenii merg la noi cu furci si pistoale pe stradaoh go on

| Annnonimm a răspuns (pentru Anonymous999):

Da stiu cam toti europenii se feresc de noi.

| Anonymous999 a răspuns (pentru Annnonimm):

Nu doar europenii, parca am fi criminali in serie asa suntem privitioh go on

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

Criminal in serie nu, dar niste neciopliti cocalari care se dau mari ca au pistoale da. cati nu am vazut in intersectii iesind cu armele si na era acum 6 ani pana sa plec din tara, acum ca e si mai rau, imagineazati. Romania e cunoscuta ca tara de mana a 2 si parca ar fi rau ceva in asta, asta e crudul adevar.

| Annnonimm a răspuns (pentru Anonymous999):

Mi se pare asa aiurea de parca in Olanda sau oriunde altundeva este totul lapte si miere

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Urasc ca traiesc aicisad stiu ca se putea si mai rau dar macar daca ma nasteam in africa nu aveam asteptari. Si cand aud altii ca pe timpul lui Ceausescu era bine pff pe naiba inca suntem inapoiati din cauza lui.

| Anonymous999 a răspuns (pentru Annnonimm):

In Amsterdam sunt legale drogurileoh go on, din cauza rromilor am ajuns asaoh go on

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

Da pe vremea lui Ceausescu era mai rau, dar cel putin toata lumea era obligata sa aiba munca atunci, acum cand ii vezi pe majoritatea au 25 de ani si inca stau pe banii la parintii si isi dau cu pumni in piept ca sunt barbati. vai de noi

| Annnonimm a răspuns (pentru Anonymous999):

Stiu, oricum si eu urasc ca m-am nascut aici

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au bmw, haine de firma ce stii tulaughing niste parliti care se dau smecheri si e vai de curul loroh go on mdeah. De ce toti trebuie sa se ia la intrece care e mai tare?straight face

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous999):

Einstein spunea ca atentia e ceva omenesc, dar astia au dus chestia asta la absolut, a devenit boala.

| Futhakari a răspuns (pentru Anonymous999):

Pentru ca sunt animale atat!

| Anonymous999 a răspuns (pentru Futhakari):

Jignesti animalelehappy

| Futhakari a răspuns (pentru Anonymous999):

Nici ele nu as vad de coada lor te musca laughing

| Anonymous999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii s-au tampit, nu suntem noi perfecti dar eu nu ma cert cu oameni din nimicuri si si nu imi etalez bunurile.
Mintea trebuie etala dar pentru unii conteaza doar materia primaoh go on

| Annnonimm a răspuns:

Ideea e oricum ca nu imi doresc un prieten roman oricum

| plushipuf202530 a răspuns:

Daca si el poate ar trebui sa vedeti totusi intr-o alta tara. daca aveti si piozibilitatea de ce nu. s apoi dupa ce vorbiti si voi... ar trebui sa vorbeasca si cu parinti lui. dar sincer acum daca si el are posibilitatea sa va vedeti undeva. voi decideti. de ce nu? acum depinde de voi. deci daca puteti. mult noroc. putin curaj ♥

| Annnonimm a răspuns (pentru plushipuf202530):

El mi-a propus de multe ori sa ne vedem in alta tara poate chiar in Germania unde lucreaza mama dar eu nu am fost sigura daca sa ma duc sau nu, multumesc de sfat