| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu niste neelucidari legat de sex.
De ce femeia este considerata mai importanta in partida de sex?
Am observat ca toti vorbesc, cat de bine sa o satisfaci, dar din ce stiu eu femeia e mult mai privilegiata din punct de vedere al placerii, la ea orgasmul dureaza 20 min, la noi 1 minut, deci de ce sa nu se tina cont si cat de bine se simte barbatul inainte sa ejaculeze?
Nu am avut niciodata relatie, deci nu stiu cum e sau daca am inteles gresit.

Va rog sa-mi spuneti unde gresesc.

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Orgasmul la femeie dureaza 20 de minute iar la barbati 1 minut?
Esti tare, vericule!
Dar nu ca penisul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu am avut niciodata relatie. Va rog sa-mi spuneti unde gresesc.
Aici greșești.

| Wr3nch a răspuns:

Nu e privilegiata de loc boss. La ea ii trebuie 10-15 minute pana ii vine orgasmul (in cel mai bun caz) la majoritatea le vine jetul in 5 si ea ramane cu ochii in bec.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Dar la ea cat dureaza? am spus bine 20 minute?

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca la femei durata unui orgasm este de 20 – 30 de secunde la barbati avem

intre 3 – 10 secunde insa experienta apare in 95% din actele sexuale fata de 69% la sexul feminin.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam mult. In jur de 15 minute. Dar aceste minute nu sunt orgasmul propriuzis, ci postludiu. La barbat se termina placerea imediat, brusc. la femeie treptat pe o panta lina.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Eu de exemplu simt aceea placere dupa ce ejaculez vreo 40 secunde sau confund? ala nu e orgasm?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu am inteles, la ce se refera experienta la care faci trimitere?

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

In timp ce se freaca, mai pe scurt laughing in timp ce faci miscarea ''du-te vino''

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Pai la barbat nu se termina placerea dupa ce ejaculeaza practic? adica nu inteleg in totalitate, ca cat timp o frecam practic e aceeasi placere pana la sfarsit.
Sau vorbesc eu in necunostiinta de cauza ca am facut doar de 3 ori in viata mea sex laughing))

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este placere pe timpul frecarii, dar se termina cu un varf al placerii care parca te inalta la cer, ca apoi sa te lase pe pamant. Desigur, la inceput, datorita excitarii si lipsei de sex sa nici nu simti ca ai terminat. Adica sa ejaculezi fara sa-ti dai seama. Sa stii ca atunci cand esti foarte tanar, cel mai placut este a doua partida, care urmeaza imediat dupa prima.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Serios? asta nu stiam ca poti sa mai faci imediat.
Poti sa-mi zici te rog, de cate ori isi poate da un barbat drumu intr-o noapte? si cat e maximul recomandat?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Recomandat e cat ti se scoala. Eu am facut-o de 5 ori. Cel mai placut a fost al doilea. Cel mai naspa ultimul, cand nu mai aveam nici sperma.

| SG1995 a răspuns:

Realizezi că orgasmul femei se obține mai greu nu? De fapt multe femeie și-au început viața sexuală, și nu au orgasm niciodată. Orgasmul femeie se poate obține în două moduri: prin intermediu clitorisului, și prin intermediul vaginului.
Prin intermediul clitorisului se poate obține orgasm ușor atât prin auto-stimulare, cât și prin sex oral, pe când orgasmul vaginal e mai greu de obținut, adică pe scurt, în puține cazuri pla o duce la orgasm. De aia se pune preț pe orgasmul femei, pentru în general damele se termină foarte greu, sau n-o fac deloc. Ideea e că noi ne terminăm mai repede decât femeia, și la noi de fiecare dată sexul se termină cu orgasm, la femei, nu prea.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Am inteles, are sens ce spui.
Dar practic femeia tot simte placere mai mare in timpul actului sexual decat barbatul, este adevarat? asa spun statisticile cica.....in sensul ca la barbat se duce si rapid si nu e asa intens.
Acum nu vorbesc din cunostiinta de cauza, ca eu nu am aproape deloc experienta.
De aceeea a plecat ideea mea ca si barbatul are nevoie de preludiu, gandesc gresit?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde, de cele mai multe ori un bărbat se excită instant când o vede goală, deci nu are nevoie de preludiu. Da, femeile resimt sexul mai intens, dar nu e așa des, asta e problema, la noi e vorba de cantitate, la ele calitate, noi avem orgasm aproape de fiecare dată când facem sex (mai sunt cazuri când bărbatul nu se poate termina), ele au orgasm rar, foarte rar, dar mult mai intens.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Dar e ciudat ca si eu vreau preludiu? mi se pare asa sec, imediat ce o vad sa fac sex cu ea, ma intelegi? vreau sa fie ceva mai intens si de durata.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa aiba un orgasm mai mare decat barbatul, femeia trebuie intai sa-l aiba. Ori s-a constatat ca doar putin peste jumatate din femei au avut orgasme la actele sexuale. Daca barbatul are orgasm ori de cate ori termina - in cvasiunanimitatea actelor sexuale - femeia nu are, chiar cu acelasi barbat, intotdeauna orgasm. Si apoi, daca femeia are orgasm, ca sa se bucure pe deplin de el, trebuie ca barbatul sa nu o neglijeze imediat dupa ce s-a descarcat.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Interesant ce spui, dar in general cand se penetreaza, tot e placerea mai mare? sau nu stiu, acele gemete imi zic ca tot e placerea mai mare sa zic asa. Eu nu stiu cum e pe deplin de exemplu ca am facut doar cu 1 tipa, si am facut cu protectie si nu e cum ma astepta.....sau poate nu am facut cu cine trebuia?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Placerea nu poate fi comparata. Dar cred ca barbatul are placere mai mare la penetrare, dar nu si-o exprima.
Nu am inteles in ce sens nu a fost cum trebuia?

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Pai ma simteam incomod, adica nu era umed sa zic asa, si pielea aceea mi se tot dadea dupa capul penisului si simteam o incomoditate.
In general se face sex cu pielea data jos?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, preputul, cum se numeste pielea ce acopera capul penisului trebuie trasa inapoi, spre baza penisului. Daca nu este dezlipita complet de cap sau capul nu iese din ea, poate fi neplacut, chiar dureros.
Cat priveste faptul ca nu era vaginul umed, ti se datoreaza. Actul sexual trebuie pregatit. E o vorba: o femeie bine incalzita este pe jumatate ***. Femeia trebuie adusa in stare de excitatie, deoarece ea nu se excita atat de repede ca un baiat. Este o arta de a pregati femeia pentru actul sexual.