| Antonio567 a întrebat:

Am și eu niște nelămuriri.
Deci, am 16 ani și am impresia că am fimoză, deși nu am toate 'simptomele' acelea.

Singurele probleme sunt acestea:
În stare flască penisul arată ca unul normal. Câteodată glandul este acoperit complet de prepuț, însă nu am nicio dificultate în a-l da la o parte. Sau în erecție, dispare singur. Însă rareori mi se întâmplă să fie acoperit total.
Când sunt în erecție, se decalotează, însă nu total, ci jumate. Când vreau să decalotez eu total, pot(asta doar în erecție). Nu simt nicio durere. O singură dată mi s-a decalotat total, și asta acum câteva zile.
Nu am probleme nici la ejaculare.

Ar trebui să merg la un doctor?
Nu cred că se poate ajunge la operație, nu?
Se poate agrava?
Scuzați dacă am pus la categoria greșită.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Esti in situatia in care deschiderea existenta in capatul extrem al preputiului NU este suficient de larga si datorita acestui fapt in momentul in care penisul intra in erectie maxima preputiul NU mai poate fi retras peste glandul penian al carui volum s-a marit mult fata de marimea pre care o are glandul atunci cand penisul este flasc. Fiindca o asemenea forma/stare a preputiului poate fi apreciata ca o posibila fimoza, ai fi bine sa practici exercitiile prin care se reuseste largirea diametrului deschiderii preputiului asa cum am transmis in urmatorul raspuns :
https://www.tpu.ro/......e-numeste/
Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu ai niciun fel de fimoză.

| jj7700 a răspuns:

Daca il poti decalota complet si fara dureri in erectie, nu ai fimoza. Nu se decaloteaza de la sine decat daca ai un preput foarte scurt. Altfel este normal sa trebuiasca sa tragi tu de el in jos sa iti expui glandul. Daca nu sta decalotat dupa, sau daca e tensionat, s-ar putea sa ai un fren (ata) mai scurt decat norma. Daca nu te jeneaza, il poti lasa in pace. Daca te deranjeaza, se poate opera in 10 min sub anestezic local.

| Gorbinisznachenfievtreodor a răspuns:

Nu ai fimoza dar ai sida ( norocosule )