| alexandra_3727 a întrebat:

Am si eu o alta problema. pentru inceput sa va spun ca sunt clasa a10a, am un prieten de 5 luni, venind revelionul noi am hotarat sa plecam undeva in afara judetului la 60 de km distanta. Pentru inceput i-am spus mamei care nu a fost de acord si mi-a spus ca nici tata nu este de acord. Cu o zii inainte de revelion prietenul meu a vb la telefon cu mama. Oricum parintii mei il cunosc. A venit acasa la mine sa stea de vorba cu ai mei tata cand a auzit mi-a spus ca este prea tarziu ca nu se vine cu o zii inaitne de revelion [eu stiind ca mama i-a spus deja ca vreau sa plec] pana la urma cand a venit sa discute cu ai mei tata nu s-a bagat sa ia nici o decizie nici macar nu a iesit din dormitor [oricum nu este tatal meu natural, iar cand a trebuit sa imi fac buletin nu a vrut sa ma treaca pe numele lui] asa ca mama m-a lasat pe propria raspundere si am vorbit ca pe data de 2 sa vin acasa. Pe 1 seara am aflat ca a2a zii nu avem nici un maxi de acolo ca nu circula nimic. Am suant acasa le-am spus si mama a zis ca nu o intereseaza cu ce vin pe jos pe sus, cu avion, ocazie, caruta, sa merg pe jos in satu urmator zcandu`i ca nu e maxi deloc, sa ajung acasa pe 2 ca ea nici nu i-a zis tatalui ca nu am cu ce veni. Era foarte absurda, a vb la telefon si cu prietenul meu caruia i-a spus acelasi lucru. Azi dimineata m`am trezit cu un telefon de la mama care ma intreba ce fac si ca daca sunt pe drum si tipand la mine, spunand ca prietenul face ce vrea din mine lucru care nu este asa. Iam explicat iar ca nu am cu ce. Peste ceva timp m-a sunat si vorbea foarte frumos cu mine spunandu`mi ca vine tata sa ma ia si ca sa vorbesc cu restul prietenilor daca vor sa vina acasa. Restu nu au vrut si nici madalin prietenul meu a zis ca ramane cu ceilalti. Ttata nu a putut urca cu masina pana acolo sus drumul fiind foarte greeeu si pana la el la masina am mers pe jos o ora si jumatate. Ajungand acasa m`au intrebat la masa el de ce nu a venit ca era frumos sa vina si el macar din respect pentru parintii mei i pentru mine ca din asta reiese ca prietenii lui sunt foarte importanti pentru el, ca el a fost o amintire frumoasa, ca sa il uit, ca este un nimeni in fata, lor ca a promis ca pe 2 eu ajung acasa si nu a fost asa si nu are cuvant, mi-au dat la un moment dat chiar si de ales intre ei si prietenul meu ca sa stau sa ma gandesc f bine. Mi se pare total absurd. mi-a spus sa sterg pozele cu el sa inchid telefonul cu care vorbea cu el si tot felul de chestii nu inteleg de cee. Eu consider ca il cunosc foarte bine si nu este acel gen de om care cred parintii mei pur si simplu mi-a si zis: de ce sa mergem acasa cand vrea maicata? de ce trebuie sa plecam toti? Deci mi-a spus sa vorbesc pe net unde vreau sa cer pareri sa ma conving ca ei au dreptate in ce spun si ca pot sa ii cred nebuni ceea ce si mi se pare ca e asa. Mi se pare total absurd nu stiu ce sa mai spun...

Răspuns Câştigător
| Ioana_9271 a răspuns:

Mai ambele parti sunt vinovate.Prietenul tau ca nu a mers sa ia masa cu parintii tai, nu neaparat pentru ei ci pentru tine, iar parintii tai trebuiesa te inteleaga mai mult, nici parintii mei nu ar fi de accord sa plec cu prietenul meu, este un lucru mare ca mama ta pana la urma o fost de acord, macar pe ea trebuie sa o intelegi, cel putin mamele vor intotdeauna sa isi ocroteasca copii...In fine daca u crezi ca il iubesti si el te iubeste la fel de mult, lupata pentru el nu te lasa.Pwp

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti minora, asa ca trebuie sa-ti asculti parintii. Daca ai promis ca te intorci pe 2, trebuia intai sa te interesezi ca ai cu ce. Prietenul tau era de asemenea obligat sa se intereseze cu ce te intorci si sa faca tot posibilul sa ajungi acasa in data promisa. Asta daca are cuvant de om. Mi se pare absolut normal sa mergi acasa cad spune mama ta, iar replica prietenului tau: de ce sa te duci daca spune mama ta da dovada de inconstienta si lipsa de respect pentru tine si parintii tai. Este complet absurd ca la varsta ta sa nu asculti de parintii care iti dau sa mananci, te imbraca, te trimit la scoala si sa asculti de prietenul tau care nu a fost in stare nici macar sa se asigure ca ai cu ce sa te intorci la data promisa (era si responsabilitatea lui, dar se pare ca nu prea poate sa-si asume responsabilitati).

| alexeanca a răspuns:

Sincer, el te-a luat de acasa, lui te-au incredintat parintii tai. El avea o datorie morala si fata de tine si fata de ei.Intr-o ora cand ai mers singura pe acel drum ti se putea intampla orice.Probabil prietenul tau e un pic cam las si nu a vrut sa dea ochii cu parintii tai de frica sau de rusine.
Ce ne mai intrebi pe noi? Raspunsul e clar:parintii au dreptate. Daca prietenul meu mi-ar fi facut una ca asta n-as mai fi vrut sa aud e el in viata mea. Te-a lasat sa mergi singura o ora si jumatate! In locul tau nici macar "salut"nu i-as mai spune unui astfel de individ!

| alexeanca a răspuns:

@alexandra asta e altceva. Data viitoare scrie si tu esentialul ca ne pierdem in amanunte inutile. :p Pai, atunci nu are o vina atat de mare(de fapt aproape deloc). Doar nu era sa cheme avion particular sa te duca acasa! Iar despre faptul ca a ramas acolo cu amicii, dupa ce te-a condus pe tine la masina e ok.Fiecare are dreptul sa faca ce vrea in timpul liber ca doar nu sunteti casatoriti.

| adnreas09cta a răspuns:

Vezi tu ca asa este...eu ca baiat...sincer
demulte ori aimei nu mau lasat sa merg la partiuri din astea asa departe sau cand aveam vreo pretena
...imi spunea ma asta-i drogata asta nu-i de casa asta easa si aveau dreptate, pe moment ma suparam dar uneori asa era cum ziceau ei asa ca ascultati parintii

| alexandra_3727 explică:

M`AM EXPRIMAT EU GRESIT LA MASA AM VRUT SA SPUN Cand am ajuns deja eu acasa si steateam de vb cu ai mei iar el era inca acolo unde am facut revelionul

| alexandra_3727 explică:

Specifiiic ca nu am mers singura a venit cu mine pana la masina in acea o ora at wits' end mia carat bagajele a stat de vorba cu tata.

| alexandra_3727 explică:

Deci a mers cu mine tot acest drum pana la tata la masina doar ca a mai vrut sa ramana o seara acolo sa vina a2a zii

| alexandra_3727 explică:

Da fta da vezi doamne ai mei au fost deranajati de faptul ca vezi doamne de ce nu a venit si el acasa ca prietenii lui sunt mai importanti ca mine? ca doar nu murea o seara fara ei ca macar din respect pentru ei sa fi venit cu mine acasa. si nu mi se pare atat de grav ce a facut adica din punctul meu de vedere ca a vrut sa se mai distreze o seara acolo

| amorgebos a răspuns:

Buna am si eu o problema de revelion trebuia sa vin veri mei de la bacau dar nu mai pot veni si o sa stau acasa cu mama tata si fratele meu mai mic de 5 ani.Am si o sora de 20 ani dar ea petrece cu prieteni, daca puteti sa-mi dati niste idei ce sa fac cu parinti