| Anonim1842 a întrebat:

Am si eu o intrebare am 16 ani si am acea ata de la penis.Cand se rupe acea ata? Te incomodeaza in timpul sexului ca nu poti sa faci cum ar veni sa iasa capul in totalitate si te doare daca incerci sa faci sa iti iasa capul.Sau am o problema si ar trebui sa ma duc la doctor sau asa e normal? Am o iubita care ar vrea sa facem sex si nu stiu daca m-ar incomoda acea ata de la penis pentru ca nu pot sa fac sa iasa tot capul doar mai putin.Can se rupe acea ata?( tin sa mentioanez ca nu incerc sa o rup sunt doar curios) si atunci cand o sa se rupa o sa doara sau care e faza.Dau funda +vot celui care imi explica cum sta treaba cu aceea ata, imi este rusine sa vorbesc despre asta cu parintii.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ața aia se cheamă „fren" și e acolo pentru totdeauna. Adică în mod normal nu se rupe niciodată. Dar mai sunt și accidente. Când se întâmplă un astfel de incident, de cele mai multe ori îți dai seama după aceea, când te speli și vezi cea sânge plus usturimea de rigoare.
Cum ți s-a spus deja, e posibil și să ai o formă de fimoză. Adică prepuțul (pielea care acoperă glandul (capul penisului)) este prea strâmt și nu permite decalotarea normală.
În funcție de cât de strâmt este, se poate trata cu creme și exerciții zilnice de stretching, sau printr-o operație ușoară. Oricum, e bine să te vadă un urolog.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese foarte clar ca este vorba de un caz tipic al afectiunii denumite FIMOZA. Potrivit celor descrise in intrebarea ta se poate trage concluzia ca penisul tau este afectat de fimoza catalogata ca "medie" probabil de gradul II. Insa gravitatea afectiunii poate fi determinata/constatata doar de catre medicul urolog in urma efectuarii unei consultatii, si pe baza observatiilor acesta va putea stabili gradul de afectare si sa-l incadreze conform urmatoarei : CLASIFICARI A FIMOZEI
◾Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
◾Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
◾Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
◾Gradul IV: retractarea este imposibila
In cazul tau se pare ca afectiunea NU este prea severa, insa acest lucru o poate stabili doar medicul urolog, si tot el va putea stabili care poate fi cel mai adecvat mod de a actiona in vederea indepartarii afectiunii. Probabil ca se poate rezolva problema acasa prin folosirea metodei Beauge si daca da, atunci medicul iti va explica cum se procedeaza. Acceseaza si citeste urmatorul articol : https://www.medlife.ro/......tml,,Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Incearca sa faci sex cu iubita si poate scapi de acea ata de care vorbesti. Daca nu scapi, consulta un medic urolog si el te va sfatui ce ai de facut in continuare.

| aXy99 a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa se rupa niciodata. Tu cred ca ai fimoza. Vorbeste cu parintii, du-te la un doctor urolog, lasa rusinea.

| Anonim1842 explică (pentru aXy99):

Ce e aia fimoza si cum se vindeca? Nu accept operatii.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Anonim1842):

Cica :" nu accept operatii" laughing Pai alta posibilitate nu ai.