| EuDOarSieu a întrebat:

Am și eu o întrebare, în special pentru femei.
De câte ori ați ieși în oraș cu prietenul, partenerul, soțul, amantul și la final v-ați calculat ce ați consumat și ați plătit voi? Sau e o regulă, dacă bărbatul vă scoate în oraș, el plătește, sau dacă zice: nu, e plăcerea mea, credeți că și după a 10-a întâlnire tot o plăcere să plătească el singur nota?
Sau poate gândiți altfel, el plătește nota, eu fac sex cu el, ar fi cam în aceiași bani, dar voi nu sunteți femei ușoare, și mai presus de atât, o faceți de plăcere, nu găsesc o logică a acestor lucruri. Aș dori să aflu răspunsul câtorva femei înțelepte, copii să se abțină iar bărbații să-mi dea dreptate. Jajaja!

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

La prima întâlnire plătesc tot. Dar contează dacă ea face sau nu vreun gest spre a plăti. Dacă nu îl face probabil nu va mai exista întâlnirea următoare. Depinde și de celelalte gesturi ale ei, cum o percep ca persoană, dacă are niște valori bine stabilite. Dacă se oferă să plătească partea ei o întrerup gentil pe principiul: faci tu cinste data viitoare. Dacă data viitoare se face că plouă iar e un semn mare de alarmă și probabil nu ne vom mai vedea. De la a treia întâlnire fiecare își plătește partea. Bineînțeles, nu ne țigănim la doi - trei lei. Vorbim în mare. Pentru a fi un bărbat care oferă valoare femeilor din viața mea am investit și voi investi în continuare sute de lei în cultura mea. Cărți, cursuri, călătorii, nutriție, sport, frizer, haine, etc. Toate astea care mă ajută să fiu o prezență plăcută costă. Așa cum la ele costă coafura, pedichiura și toate cele. Iubirea e un joc în doi. Fiecare are partea lui de responsabilitate. Nu cred că o femeie care se respectă acceptă treaba asta, ca bărbatul să plătească tot. Practic, chiar nu mi-aș permite probabil. Eu am renunțat la chestii fără sens precum fumatul, ciocolata, alcool, etc. pentru a investi în lucruri care să facă o schimbare pozitivă în viața mea. Lucruri pe care apoi nu mi le mai poate lua nimeni. Ar trebui să sacrific lucruri mult mai importante pentru mine, care mă definesc cu sau fără existența ei în viața mea. Dar și dacă nu ar sta situația așa și aș avea bani suficient cât să nu am astfel de griji tot aceeași mentalitate aș avea. Ce câștigi ușor nu știi să apreciezi. Fiecare are provocările lui în viața și consider că e greșit să faci tu treaba altcuiva în locul lui. O persoană trebuie să fie independentă din toate punctele de vedere. Să știe că la sfârșitul zilei merită tot ce are.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Bacemi):

Bacemi imi place atitudinea ta de bad boy. ce schimbare impecabila, felicitari

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand iesi cu sotia mai conteaza cine da?
in rest treburile astea se fac pe la primele intalniri, pe urma fiecare isi plateste

| Freya1 a răspuns:

Normal daca nu esti casatorita barbatul plateste sau cel putin asa ar trebui si nu te considera nimeni femeie usoara sau ca te culci cu respectivul ca ti-a dat o cafea asa este etic.Dar acum depinde de la o persoana la alta daca el nu are bani nici sa faca pisu in centru normal ca nu o sa se ofere sa plateasca nota

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mie mi se pare corect ca cel care invita in oras, sa plateasca, indiferent de sex. E ca si cum ai invita pe cineva acasa sa luati pranzul impreuna. Il astepti cu masa facuta. Doar nu ii spui "Hai la mine sa mancam! Da' sa aduci si niste mancare ca eu n-am gatit nimic."

| Pool77 a răspuns:

La prima intalnire mi se pare ok sa plateasca barbatul.
Dupa ori se imparte toata consumatia, ori isi plateste fiecare pentru el. Noi asa facem si este super ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind e vorba de intlniri barbatul plateste, cand e familie bugetul deja e la comun.

| EuDOarSieu explică (pentru anonim_4396):

Unde scrie dragă că bărbatul plătește?
Bărbatul să dea primul mesaj, bărbatul să vă caute, bărbatul să vă cumpere atenții, toate să le facă bărbații, voi ce faceți?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EuDOarSieu):

De obicei daca barbatul invita o femeie atunci el plateste dar nu intotdeauna e asa ca doar e democratie nu?
Am spus eu ca voi barbatii trebuie sa scrieti primul mesaj, sa caute o femeie?

| EuDOarSieu explică (pentru anonim_4396):

Nu ai spus-o, eu ți-am dat exemple de lucruri care se întâmplă de zi cu zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EuDOarSieu):

O femeie cand merge la intalnire ar trebui sa nu profite si sa comande mincaruri exotice la preturi exorbitante. Nu ar trebui barbatul pus in situatie. O femeie nu o cumperi cu cadouri impresionante.

| EuDOarSieu explică (pentru anonim_4396):

Bineînțeles că nu, tocmai asta nu înțeleg fetele din ziua de astăzi.
Ele se lasă vândute în loc să fie cucerite.

| Ajatara a răspuns:

Buna.In momentul in care unui barbat ii face placere compania ta si vrea sa te rasfete fie cu o cafea fie cu ceva de mancare trebuie sa accepti. Daca tu nu te simti bine si te ofenseaza accest lucru trebuie sa ii explici ca esti o femeie independenta si insisti sa iti platesti singura nota.
Sexul nu este moneda de schimb, parerea mea, si cine gandeste asa inseamna ca practica ca practica acest job plus ca ai putea face un experiment sa vezi ce mentalitate are respectivul, iesi in oras si dupa ce el insista sa plateasca il lasi dar nu intretii relatii cu natura sexula, atunci iti vei da seama daca esti "folosita" sau daca pur si simplu ii face placere sa iasa in oras cu tine si asta este de ajuns.

| EuDOarSieu explică (pentru Ajatara):

Ești pe aproape și nu prea. Oricum, măcar ești la subiect, nu ca ceilalți.

| nutrbnume a răspuns:

Tu esti dinaia proasta

| EuDOarSieu explică (pentru nutrbnume):

Vezi că te-ai murdărit de română pe la gură.