| Talion a întrebat:

Am si eu o intrebare putin mai tampita dar rog seriozitate.Ar trebui sa am ata pe de penis rupta sau nu? Ca am avut contacte sexuale dar nu am patit nimic desi am tot auzit de la prieteni acum ceva vreme ca ne vedem la liceu cu ata rupta.De ce se spune asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai să-ți spun care-i treaba. Când o să-ți spună un prieten de-al tău că, am făcut sex, mamă ce m-a durut când mi s-a rupt ața să știi, că n-a făcut niciun sex.
Asta cu ața ruptă e o legendă care circulă între virgini, de obicei cei pe final de gimnaziu.
Nu trebuie să se rupă ața adică frenulul, are rolul de a ține legată pielea, prepuțul cu exactitate de gland, adică de capul penisului.
Rar se întâmplă să se rupă și se rupe pentru că e prea scurt sau prea subțire.
Bineînțeles că dacă faci sex ca la balamuc există posibilitatea să se rupă sau să se lacereze.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Frenul penian in termeni medicali, sau ''ata'' ori ''capastrul'' in limbaj popular, in cazul in care penisul este perfect SANATOS d.p.d.v medical, ramane INTREG/ INTACT intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este aceea de FREN penian, reprezinta de fapt o teava, un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic ce leaga preputul (pielea care acopera capul) de partea sa inferioara a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil, incat sa se poata realiza acoperirea si decalotarea glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Ar fi bine sa te rogi sa nu patesti su tu la fel. In rest multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Ata de la penis trebuie sa stea nerupta daca penisul este sanatos. In caz contrar, penisul este bolnav. Deci daca ai penisul cu ata intacta, bucurate ca ai un penis perfect sanatos si apt sa satisfaca orice femeie.

| Bozgi200 a răspuns:

Ața aceea are numele de fren, prin acel fren trece un vas de sange foarte important deoarece el irigă o parte destul de mare din "capul" penisului. Daca se rupe frenul automat iti pierzi si sensibilitatea deoarece pe acolo nu mai circulă sange. Adica nu mai simți nimic cand faci nebunii.