| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o problema. Am început de cam o săptămâna sa vorbesc cu o fata din școala mea pe Instagram. Ea e cu un an mai mică. Am vorbit una alta, am întrebat-o dacă ar vrea sa ne cunoaștem mai bine și a zis ca bineînțeles. Cu prima ocazie, am chemat-o in oraș cu mine sa ne cunoaștem și face to face. Problema e ca ea nu a venit, iar eu dându-i mesaj sa o întreb pe unde e mi-a răspuns după o ora ca făcea ceva teme și a uitat. Apoi eu i-am zis ca o așteptăm de 20 de minute, mesaj la care m-a lăsat in seen și după o zi.
Nu stiu ce ar trebui sa fac, însă ideea e ca intr-un fel aștept o scuza pentru faptul ca nu a venit, dar pe de alta parte îmi cam place de ea și nu as vrea sa întrerup contactul cu ea definitiv. Va rog cu răspunsuri serioase. Am aproape 18 ani iar ea are in jur de 16.

Răspuns Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Te-ai gandit sa ii spui ca te-a deranjat? Tu poti sa incerci sa prelungesti artificial legatura asta dar daca nu te respecta acum si vede ca merge oricum o sa ajungi sa ne scrii 5 capitole despre drama ta romantica.

Relatiile sunt bazate pe respect si comunicare, daca nu le ai, ai drame de adolescenti (care sunt amuzante si eu personal le savurez dar incerc sa te ajut).

| theboyinlove a răspuns:

Cum sa ii spun ca m-a deranjat? Sa ii dau mesaj? Acuma chestia e ca poate e cum zicea cineva mai sus poate nu au lăsat-o ai ei sau altceva pentru ca in conversații părea destul de interesată și chiar a zis ca ar vrea cu drag sa ma cunoască sau ca suna bine când i-am zis de iesitul in oraș. Deaia am fost și eu oarecum dezamăgit ca nu a venit. Dacă ii spun ca m-a deranjat ma gândesc sa nu se supere poate.

| RoCkKiD a răspuns:

Pai n-o sa-i zici ca la tara "Ba vaco m-ai suparat ca n-ai venit". Ii spui intr-un mod asertiv "Nume, am asteptat cu drag sa te vad si m-a deranjat ca nu m-ai anuntat ca nu poti ajunge".

Poti introduce asta intr-o conversatie subtil fara sa faci mare caz. Accentueaza modul in care te-a facut sa te simti si spune-i politicos ca ti-ai fi dorit sa te anunte.

Nu stiu cum ai procedat dar cand organizezi intalniri nu fortezi od ata si o ora, se negociaza sa poata si ea ajunge si tineti legatura inainte (asta nu inseamna ca-i dai mesaj la 5 min).

| theboyinlove a răspuns:

I-am spus ca eu ies in oraș in ziua respectiva și dacă ar vrea sa vina cu mine. Ea spunea ca suna bine după care am spus o locație de întâlnire și o ora și am întrebat-o dacă poate atunci, iar ea a răspuns ca crede ca da. Apoi m-a întrebat ea pe unde mergem iar eu i-am răspuns ca putem stabili împreuna la fata locului. Nu stiu ce e greșit in asta. Apoi i-am urat o seara plăcută. Greșeală poate a fost intr-adevăr ca pana la ora întâlnirii ziua următoare nu am mai vorbit cu ea. Am zis sa nu o stresez asta a fost singurul motiv.

| RoCkKiD a răspuns:

Fata ar zis ca ar vrea si ca "crede ca da". Nu e chiar o chestie cu care a fost 100% de acord.

| theboyinlove a răspuns:

Pai de aia poate am greșit ca nu trebuia sa o iau ca pe un 100%

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu da 2 bani pe tine.

| Andreeush a răspuns:

Ai toate motivele să fii supărat.
Dacă nu putea veni la întâlnire trebuia să te anunțe. Așa e frumos și educat.

| theboyinlove a răspuns (pentru Andreeush):

Ma gândeam ca poate nu s-a gândit neaparat ca e o întâlnire totuși adică eu i-am spus ca ies in oraș și dacă vrea sa vina cu mine ce stiu eu ce s-a gândit. Acuma nu stiu ce sa zic da totuși in mesaje părea chiar interesată iar de descoperit am descoperit-o când ea mi-a dat vreo 2 likeuri brusc la niște poze vechi acum vreo luna.

| Emma30555 a răspuns:

Ar trebui sa ii arati ca te ai suparat! Ai motive. Nu poti lasa unele lucruri asa, ceea ce a facut ea e neseriozitate si putea sa te anunte la timp. Daca s-a comportat asa indiferent cu tine slabe sanse pe viitor de ceva dar e adevarat ca nu se stie niciodata, mai bine sa ai putina atitudine si sa ii arati ca te ai suparat. E de bun simt sa ti dea o explicatie

| theboyinlove a răspuns (pentru Emma30555):

Și eu sunt de părere ca trebuie sa am atitudine. Dar chestia e ca nu ma așteptăm sa se întâmple asa având in vedere ca din conversații era super ok și când o întrebase dacă ar vrea sa vina in oraș spunea ca suna bine iar când i-am spus sa ne cunoaștem mai bine a zis cu drag. Nu stiu ce ar trebui sa fac in acest moment asta e chestia nu stiu ce ar trebui sa ii zic, ea a zis ca a uitat dar totuși scuza nu a venit.

| Emma30555 a răspuns (pentru theboyinlove):

Da spune i. Da i mesaj si spune i ca e de rahat ca a uitat.

| theboyinlove a răspuns (pentru Emma30555):

Dacă ii spun asa clar o sa zică ca sunt bădăran.

| Emma30555 a răspuns (pentru theboyinlove):

Mai bine badaran decat sa zica ca nu iei deloc atitudine. Poate nu i zici sub forma asta dar uneori trebuie sa spui ce crezi. Eu cred ca ea a fost cam indiferenta cu tine, chiar nepasatoare. A zis o vorba pe care nu a tinut o. Daca tu nu reactionezi in nici un fel inseamna ca a facut cum trebuie. Ce sansa vrei tu cu fata asta daca nici nu reactionezi? Fi tu insuti cand te superi spui, nu asa atragi fete

| theboyinlove a răspuns (pentru Emma30555):

Sunt de acord ca trebuie sa fiu eu însumi dar acum nu am mai vorbit cu ea de 2 zile și nu stiu dacă e cel mai bun lucru sa ma apuc sa ii spun știi eu m-am saturat pentru atunci. Ma gândeam sa o las pe alta discuție când sa ii spun subtil faptul ca am fost deranjat. Acum m-a băgat la Close Friends pe Instagram ce sa mai inteleg din asta?laughing

| Emma30555 a răspuns (pentru theboyinlove):

Pai de aia te a pus in zona prieteniei. Esti prea moale. Acum e tarziu sa mai zici pentru faza aia
Dar pe viitor trebuie sa fii mai transant, sa nu fi luat de fraier

| theboyinlove a răspuns (pentru Emma30555):

Ok. Am greșit ca nu i-am spus pe loc printr-un mesaj ca m-a deranjat. Pe moment parca am fost prea moale da eram și supărat pe de-o parte dar nu voiam totuși nici sa răbufnesc in ultimul hal pe de alta parte. Acuma nu stiu dacă sa ma iau contactul cu ea sau nu și dacă da ce ar trebui sa ii spun.

| Emma30555 a răspuns (pentru theboyinlove):

Trebuie sa schimbi un pic atitudinea sa fii mai miserupist. Dar o perioada eu zic sa fii indiferent. Si in general daca cineva greseste fata de tine arata ca nu e ok

| theboyinlove a răspuns (pentru Emma30555):

Ok mersi mult de sfaturi

Răspuns utilizator avertizat
| theboyinlove a răspuns:

As vrea sa va ma întreb dacă credeți ca ar trebui sa mai stau câteva zile sa vad dacă mai spune ceva sau sa ii scriu eu ceva. Și dacă da sa ii scriu eu, sa amintesc de faza sau sa trec peste?

| Colonelul22 a răspuns:

Bună,sfatul meu este să nu te dai bătut. Poate nu au lăsat-o părinții afară sau chiar a avut treabă.Nu te da bătut niciodată. Sucxes şi numai bine

| theboyinlove a răspuns (pentru Colonelul22):

Ok mersi mult de sfat