| cristina93 a întrebat:

Am si eu o problema. sad
Am 16 ani si pe 11 iunie am facut pentru prima data sex, doar ca am facut fara prezervativ, la cca. 10 ore dupa, am luat Postinor-2, iar la 12 ore dupa prima pastila am luat-o si pe a 2-a asa cum scrie in prospect, nu am avut stari de voma, chiar ma simteam foarte bine. Problema este ca in ultimele zile(aproximativ 3-4 zile) a inceput sa ma doara in interiorul vaginului cand urinez, iar dupa cateva minute imi trece...ma ingrijoreaza foarte tare pentru ca eu nu am avut nicvi o data probleme de acest gen. In timpul zile, mai mult dimineata si seara am dureri foarte puternice de burta si de spate, ca de mestruatie... mie foarte tema, insa nu as vrea sa merg la ginecolog, insa daca va trebui voi merge. Ultima menstruatie inainte de actul sexual neprotejat a fost de pe 2 iunie pana pe 6 iunie...va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| impaler a răspuns:

Draga Cristina! Eu zic sa mergi la un ginecolog. E cel mai bine.Cat despre Postinor, o sa iti spun ceva ce am auzit de la mai multi medici ginecologi. Perioada fertila la femeie este intre a 8-9zi de la ultimul ciclu si la fel intr-a 18-19 zi. Atunci are rost sa iei postinor. In rest nu are niciun rost. Bineinteles, iti recomand sa iti dai o marja de 2-3 zile +(-) datorita posibilitatii ca tu sa ai un ciclu variabil. Durerile pe care le ai e foarte posibil sa le ai de la postinor, deoarece el este un puternic inhibitor al mucoasei vaginale si a secretiei hormonale. Iti recomand sa te uiti pe net, si sa cauti exact efectele negative ale acestui medicament.Cat despre restul de posibile probleme, eu zic sa stai cu capul pe umeri si sa consulti un ginecolog E cea mai buna chestie pe care o poti face. Restul, prieteni, babe, forumuri, nu te vor ajuta, decat cu o anumita directie, care poate sa nu fie intotdeauna cea mai buna. Deci, te rog mult, du-te la un ginecolog!

17 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Stau si ma gandesc cine ti-a recomandat acele pastile, ai intrebat pe cineva inainte de a face sex daca este bine sau nu, acum tragi consecintele, URGENT la specialist, daca iti strici "masinaria" de pe acum, te compatimesc pentru viata ta sexuala viitoare.

cami
| cami a răspuns:

Cristina, suntem de aceeasi varsta, si eu sunt nascuta in acelasi an, `93... [16.09.`93]
De ce te-ai apucat sa faci tampenia de a-ti incepe viata sexuala? Chiar as vrea sa vb mai multe lucruri cu tine pe prv... Tipul respectiv, mai este acum cu tine? Te sustine moral? L-ai intrebat daca are/ a avut vreo afectiune, ce se transmite prin contact sexual?
Poate ca iti este teama sa-i marturisesti mamei tale, ce-ai facut, dar...esti capabila sa-ti iei prietena cea mai buna, si sa mergeti la gineco?
Dupa cate inteleg, "Postinor`ul" asta, este un medicament ce elimina orice "embrion" posibil fecundat...asa-i?
Eu cred [dar pot sa ma insel.80%], ca este vb despre o infectie, cu transmitere sexuala.
Insarcinata... poate. Poate!
Mergi la o doctora ginecolog [ o sa-ti fie mult mai usor happy ]...nu sti cu cat ti-ai crescut riscul de aparitie al cancerului de col uterin...Nu vreau sa te speri! dar vreau sa te trezesc la realitate!

PS: fa-i o vizita ginecologului, trateaza-te [daca este nevoie], foloseste prezervativul, si nu mai lua pastile dupa cum ti-a spus tie vecina de la 3.
Ai grija de tine, daca tu nu ai, n-are nimeni.
Si...intreaba-ti prietenul daca este suferind de una dintre bolile venerice.

| Parintele a răspuns:

Buna. Probabil este o infectie. Poate prietenul tau era infectat. Si mai ales ca nu ati facut sex protejat! Mergi la ginecolog si fa analize si investigatii cu cat mai repede cu atat mai bine ca sa ai sanse sa te vindeci usor.

| Parintele a răspuns:

Normal ca poti ramane insarcinata daca a ejaculat prietenul tau in vagin si chiar daca nu a ejaculat in vagin.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Si ce te manca in fund sa iei dupa ureche? trebuia sa intrebi inainte un ginecolog sa-ti faca analize si apoi sa-ti recomande un anumit tip de pastile.

Răspuns utilizator avertizat
| Amelia87 a răspuns:

Mai mult ca sigur estE vorba d/e o infectie uro-genitala...off...Domane, si cite se mai vorbeste despre SEX PROTEJAT si tot degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| cristina93 explică:

Si inca ceva, credeti ca pot ramane insarcinata?

| cristina93 explică:

Pai...nu a ejaculat, a avut el grija de asta. Astazi mi-a venit menstruatia, cred, nu stiu de ce nu sunt sigura, dar presupun ca e pe la pastila de a-2 a zi, si presupun ca de la asta aveam durerile de dimineata si seara. Daca intr-adevar mi-a venit menstruatia va voi spune, m-as bucura, pentru ca asa as fi sigura ca nu sunt insarcinata big grin

| cristina93 explică:

Am terminat cu problema asta big grin durerile de burta si spate au fost de la MENSTRUATIE( chiar asta a fost) acum nu ma mai doare, ma simt ca "noua" rolling on the floor mi-am facut si un test de sarcina ca sa fiu mai sigura, si nu sunt insarcinata. Multumesc pentru raspunsuri, m-au ajutat. ^_______^

| silvia_2359 a răspuns:

Ar fi bine sa ceri sfatul mamei tale. Cred ca ea ar trebui sa fie cel mai bun prieten al tau. Dar cel mai bine mergi la medic.
De ce voi tinerii va aruncati mereu asa cu capul inainte? Daca nu stiti ceva, intrebat inainte de a face ceva ce veti regreta mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca te ajut eu.ai facut sex? maaama ce cool. da il cunosteai? era curat? adica nu era bolnav? daca avea sida? chiar ai o problema.mergi la doftor repede nu sta cati ratezi cariera inceputa prea devreme. fuga...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar nu cred ca e menstruatia(asa repede?)... ci acea sangerare pe care o declanseaza sacul embrionar atunci cand se instaleaza in peretele uterin! Aceleasi simptome le-am avut si eu cand am ramas insarcinata(nu eram virgina) Fa-ti rapid un test de sarcina, surecheck e f bun si du-te la ginecolog. Daca nu esti insarcinata, sigur ai luat o boala venerica... Again: du-te la ginecolog si nu lua pastile din auzite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai tampit raspuns e ala cu sida. Daca te iei dupa astfel de idioti poti sa te imbolnavesti de spaima laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai mai departe si fara frica