| boboletzo a întrebat:

Am stat cu un baiat 1 an si 6 luni, inca sunt cu el. dar nu cred ca mai merge.in primele 8 luni eu eram "cocosul" si el zice ca il faceam sa sufere.de ziua mea m-a lovit am primit prima palma l-am iertat il iubesc. peste vreo 3 luni m-a batut si mi-a invenetit ochiul a inceput sa planga l-am iertat am facut dragoste cu el in aceeasi seara.de atunci se poarta mai dur cu mine si tot incearca sa imi dea o lectie vis a vis de comportamentul meu de mai inainte.si imi zice ca se poarta urat ca sa ma faca sa realizez cu se simte, sau se simtea el inainte, a mai fost si o a 3 a lovitura, atunci a fost mai complicat:m-a tarat pe jos prin fata blocului meu.si mi-a rupt pielea aia de dupa ureche! cand mai mergeam la el acasa si ramaneam la el peste noapte, daca plangeam sau faceam ceva sa nu-i convina, ma mai strangea de gat, dormeam in aceeasi camera cu fratele lui si nu vroia sa il trezim, el zice ca ma iubeste, dar nu stiu ce sa mai cred, acum 1 an, am fost violata si ma doare foarte tare si ma sperie cand un baiat se atinge de mine sau m bruscheaza. el parea sa inteleaga acest lucru la inceput. dar acum nu stiu.nu ma mai lovit de vreo 2 luni! ma iubeste? ce sa fac? tin mult la el!

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Mai omule,daca tu nu i-ai facut nimic sa meriti tratamentul asta de la el,lasa-l naibii pana nu te baga in spital.Bun,o palma mai inteleg,hai doua,hai si trei,isi mai iese omul din minti,se mai enerveaza,dar pana la strans de gat,tarat prin fata blocului,invinetit si alte minuni de genul e cale lunga.
Tu ai suferit o trauma,un viol,el se presupune ca ar trebui sa-ti fie alaturi,nu sa te distruga mai tare.
Totusi, nu ar strica sa vorbiti, sa vezi de ce e asa violent.Are probleme,a suferit vreo trauma,a trait intr-un mediu cu multa violenta,a fost agresat? Ar trebui sa-l convingi sa mearga la un psiholog sau sa se deschida in fata ta, sa-ti spuna ce are.
Daca se comporta asa doar ca sa-ti 'dea o lectie', ca sa se razbune pentru un anumit fapt e cam grav.In conditiile astea,nu stie sa spuna ceea ce il deranjeaza si aplica la violenta, ceea ce ar trebui sa te faca sa te gandesti cum va reactiona mai tarziu, cand vor exista probleme si mai mari.
Gandeste-te bine daca merita sa faci sacrificii de genul si sa traiesti cu un om agresiv.Gandeste-te in primul rand la integritatea ta fizica si psihica.Peste relatia asta poti sa treci cat esti inca bine,sa nu se ajunga si mai rau. Poate crezi ca-l poti ajuta,poate ai sa si reusesti,dar gandeste-te si la alternativa,ce-i drept, destul de dureroasa, dar si buna pentru tine.Ai grija.

13 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Daca si tu il palmuiai,il cam inteleg... Poate ca tu nu ai forta unui barbat, dar tot atentai la integritatea lui fizica si psihica, ceea ce nu e in regula.Eu as considera mai ok sa va rezolvati amandoi problemele sau sa va despartiti. Daca o sa continuati sa va loviti reciproc, o sa se ajunga la o relatie bolnava, din care amandoi o sa aveti mult de suferit.

| blaxy a răspuns:

Iata eu aud ca ma iubeste ma iubeste.imi spune ca ma iubeste...da tu il iubesti? da fi fost eu in locul tau sincer iti spun demult il lasam.si nu conteaza ca ma iubeste sau nu... dupa parerea mea sa-i spui in fata.ori incetezi cu loviturile astea.ori ne despartim.

imagineazati pe citeva minute viitorul tau? si cum il vezi, asa vei trai.gindestete cit mai poti ierta? nu esti o jucarie ca te loveasca asa cum vrea el.

| Delire a răspuns:

Buna! mai bine uita'l, nu te merita! cred ca acum vrea el sa-ti arate cine e "cocosul".il vei uita!

| anca13 a răspuns:

Te iubeste, dar e mai mult obsesie! Nu este un lucru extraordinar ca te-a lovit si te loveste.Sunteti inca la inceput, parerea mea.Mai tarziu va fi si mai rau.Eu te sfatuiesc sa discuti cu el si sa ii mai explici inca o data drama prin care ai trecut si ca nu te simti ok langa un om care se poarta asa cu tine! Crede-ma ca exista un baiat pus deoparte pentru tine care te va respecta asa cum meriti. Daca nu te accepta asa cum esti tu, inseamna ca nu esti pentru el si cu asta-basta.Nu e el in masura sa te educe pe tine.Mai consulta-te cu o sora, daca ai, sa vezi si parerea ei.Eu zic ca nu e de bine si trebuie sa faci ceva in privintza asta.

Te pup si ai grija de tine! Nu se merita sa stai langa un baiat cu un asemenea comportament.

P.S:femeile nu sunt saci de boxwinking

| Maria_7883 a răspuns:

Buna.Parearea mea este ca relatia voastra este bazata pe orgoliu, violenta si brutalitate.Nu mai sta cu el,dai papucii,las-o balta de iubire,deoarece nu exista. Odata ce el ti-a dat o palma ar fi trebuit sa realizezi ca o va da si pe a doua si pe a treia(chiar te-a batut_dupa ce te-a batut, a mai recurs si la santaj sentimental incepand sa planga), si apoi sa se culce cu tine.Mie mi se pare aberant faptul ca el vrea sa iti demonstreze prin brutalite ca l-ai facut sa sufere. Daca te-ar fi iubit nu ar fi indraznit sa iti dea nici macar o palma dar amite sa te bata.Inteleg ca si tu l-ai pleznit, este normal suntem oameni si ne pierdem cu firea.Desparte-te de el cat mai curand posibil si de acum inainte sa tinzi spre baieti/barbati care sa te respecte, nu sa te bata.

| emchristina a răspuns:

E foarte usor sa spui te iubesc desi nu simti acel lucru. El daca vede ca lovindu-te obtine tot ce doreste normal ca o sa continue. Tea invinetit si ai mai si facut dragoste cu el pe urma de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Normal ca lui ii convine. Fa ceva inainte sa ajungi la spital si pe la politie ca te-o batut prietenul. In locul tau ma desparteam de el dupa prima palma. Cum zicea roxana tu nu i-ai facut nimic ca sa meriti toate astea. Poate ca faptul ca sunteti de aproape 2 ani impreuna te opreste sa te hotarasti dar crede-ma ca nu meriti un astfel de tratament. Desparte-te de el nainte sa fie prea tarziu.straight face ai grija de tine

| boboletzo explică:

Aaaa si am uitat sa zic...si eu il loveam...adica eram nervoasa si il palmuiam!

| boboletzo explică:

Am uitat sa spun ca si eu il palmuiam...:d

| dydyyyy a răspuns:

In primul rand este cel mai urat lucru ca o fata sa dea intr-un baiat si si mai urat ca un baiat sa dea intr-o fata...unde va credeti frate.

si eu cred ca te-a iubit atunci cand il durea ce ii faciu dar acum nu prea cred pentru ca odata ce iubesti o persoana nu ii vrei raul si nu vrei sa o faci sa sufere indiferent daca te-a facut sa suferi... faci tot [posibilu sa o capi de suferinta prin care ai trecut tu.dar orium u aci ce vrei si pun pariu ca o sa maiinghiti bataia asta de joc. poate ajungi la performanta de a ajunge la urgente.bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand iubesti o persoana,faci tot ce iti sta in putintza sa ii fie bine,dar din ce ai povestit u, el n-a facut decat sa t raneask prin bataie, prin urmare asta nu e iubire.Nuj cum ai indurat atatea,ar fi trebuit sa t desparti d el imediat c ti-a dat prima palma.Tu acum t mai intrebi daca t ubeste? aia nu e dragoste
eu zic ca mai bine t desparti d el,inainte sa fie prea tarziu,ca omul ala e in stare d orice, asa ca ai grija, mare grija c faci

| IuliaSiAtat_5732 a răspuns:

EU cred ca nu e normal la capstraight face. pe bune, inteleg ca il iubesti, dar crezi ca te merita? Eu una nu as suporta... Mai ales ca tu ai trecut si de un viol ar trebui sa fie mai finut cu tine. E prea brutal. Parerea mea, Da`i verde dar zi`i intr-un mod frumos, pentru ca asa poti evita un alt conflict. :*

| Lala_7531 a răspuns:

In locul tau de la prima palma ii ziceam : PA! deci ti-a facut foarte multe nu inteleg dc l-ai iertat!straight face.da-l dracu! Nu te iubeste daca iti face asta!winking.

| Monica_2931 a răspuns:

Parerea mea este:ca nu te iubeste pentru ca odata ce a inceput sa te loveasca,acesta nu este semn ca te iubeste insa, cum poti sa dai in iubita ta daca o iubesti, eu nu as fi putut sa mai stau cu UN ASA FENOMEN de cand ti-a dat prima palma.Acest baiat nu te merita!