| anonim_4396 a întrebat:

(am vrut sa pun intrebarea la categoria Sanatate, dar nu ma lasa TPU)
Salut! Este o intrebare mai intima, 18+, va intreb si pe voi, (as vrea sa-mi raspunda mai mult baietii dar pot si fetele, daca se pricep) dar oricum voi merge saptamana viitoare la endocrinologul meu, pentru un raspuns si informatii mai concrete si clare. Cautand pe internet, sunt tot felul de sfaturi, informatii, teorii care mai de care.
Deci, recent, de vreo doua saptamani când ma gândesc la ceva foarte intens (sex evident, sau la o fata sexy) si-mi ating putin penisul (nu fac handjob) am ejaculat de cateva ori. Pana acum nu am mai,, experiemntat" asa ceva, doar erectii, acum am inceput si ejacularile. Întrebarea este : de unde stiu concret ca ceea ce ejaculez este lichid pre-ejaculator sau sperma? Este un lichid albicios, sperma am inteles ca trebuie sa fie un fel de crema sau nu? Si este bine ceea ce mi se intampla, fac? De atunci, nu am mai ejaculat, incerc sa ma controlez, ma abtin când ma mai gândesc la acel ceva, pentru a nu ajunge la ejaculare, doar la faza de erectie. Inca nu am prietena, dar vreau sa mai stiu, daca acum experimentez aceste lucruri, când voi avea prietena si voi avea relatii sexuale, o voi mai putea face? De asta imi e frica. Am citit ca daca acum fac din astea, când voi avea prietena, nu o voi mai putea face si alte chestii. Stiu ca cândva mai demult endocrinologul mi-a zis ca e bine, trebuie sa incerc si ejacularile. Oricum au trecut ceva ani de atunci, de când mi-a zis. Nici eu nu credeam ca voi ejacula vreodata din cauza problemei pe care o am. Pana merg la endocrinolog, nu mai ejaculez, imi e frica sa nu fac vreo prostie.
Ceva personal : fac tratament cu testosteron (am o problema din nastere, nivel scazut de testosteron, etc) pentru dezvoltare, etc. Din pacate, se pare ca nu voi putea avea copii, dar pot avea, intretine relatii sexuale, asa mi s-a explicat. Sau cine stie, poate ca ceva s-a schimbat, din moment ce am inceput ce am zis mai sus.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ejacularea spermei se produce in mod rapid, brusc, ''eruptiv'' si intr-o perioada foarte scurta de timp de cateva secunde si din acest motiv devine practic imposibila confundare ejacularii spermei cu scurgerea/prelingerea lenta dar continua si aproape insesizabila a lichidului preejaculator. Problemele legate de sanatatea ta cu care te confrunti inca din copilarie privind incapacitatea de a porocrea, nu influenteaza si nici nu impiedica glandele seminale sa produca sperma, problema o reprezinta infertilitatea, fiindca glandele tale seminale sunt capabile sa produca sperma si probabil chiar in cantitate normala, dar aceasta nu contine spermatozoizi viabili. Multa sanatate!