| Amy_9541 a întrebat:

Antibioticele se pot elimina prin secrețiile vaginale? Am o problema mai rușinoasa și nu stiu cum sa o rezolv. am făcut tratament 9 zile din 10 de antibiotic pentru o infecție urinara și am decis împreuna cu prietenul meu sa îmi facă sex oral, pentru a nu crea probleme dacă facem sex normal. Mi a spus ca simte un gust dubios(eu mă spălase chiar înainte) puțin acid. Poate avea legătura cu Antibioticele? Va mulțumesc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Antibioticele nu se elimina prin vagin, dar pot infleunta secretiile vaginale, prin inmultirea bacteriei candida in stomacul si intestine, care se scurge in vagin.
In cazul asta, este indicat sa mergi la ginecolog sa-ti faci un test de candida si sa faceti tratament amandoi, daca a-ti avut sex de cand ai inceput sa iei antibiotice.
Candida se ia atat vaginal cat si oral.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, in nici un caz nu pot contine componente provenite din antibiotice, fiindca secretiile vaginale sunt produse de glande specializate situate in mucoasa vaginala si colul uterin. Orice reziduu sau toxina existenta in corp, se elimina din organism prin urina si transpiratie. Gustul resimtit se poate datora in exclusivitate produsului folosit pentru a-ti igieniza "pasarica". Sanatate!

| Amy_9541 explică (pentru corbulalbrosu):

Va mulțumesc frumos, dar folosesc același săpun de ani de zile... am făcut in plus doar niște spălături cu ceai de Merișor, ceai de mușețel și pelin.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Amy_9541):

Probabil ca gustul neplacut sau mai "deosebit" a aparut exact de la merisorul si pelinul aflat in compozitia produsului din care s-a preparat ceaiul respectiv, care nu au un gust prea placut.