| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta în luna februarie am întâlnit un băiat. Încă de la început mi-a plăcut foarte mult... timp de 1 lună şi ceva, am ieşit cu el de câteva ori (ne-am sărutat de la prima întâlnire), vorbeam în fiecare zi, tot timpul îmi trimitea mesaje în care-mi spunea că-şi doreşte foarte mult o soţie ca mine (el fiind la teologie şi vrea să devină preot, iar eu sunt foarte cuminte, exact cum trebuie să fie o viitoare preoteasă)... dar problema este că el acum a terminat seminarul, a fost admis la facultatea de teologie, iar eu de-abia trec în clasa a 10-a. Mi-a zis printr-un SMS, că următorii trei ani vor intervenii între noi deoarece distanţa este mare. iar apoi am început să vorbim mai rar, dar când o facem, spune că-i este dor de mine, şi să-i promit că voi rămâne la fel de cuminte până o să ajung la facultate, unde mă va aştepta. Mi-e aşa dor de el, simt că înnebunesc, sunt tristă, totul pare pustiu, şi nici nu ştiu ce să-i răspund când mă întreabă cum mai sunt. Aş vrea să-mi daţi un sfat, în privinţa asta.

Răspuns Câştigător
| Yone_Eu_1992 a răspuns:

"Fata draga nu fi trista
Fiinca e pacat
Fara lacrimi nu exista
Dor adevarat"
Spune-i ce simti!
Ramai fata cuminte!
Ai grija de tine!
"Cand iubirea-i adevarata
Nu piere niciodata"
Si inca ceva:
"Numai cu rabdarea
Poti sa treci si marea"
Succes!

8 răspunsuri:
| AR1373 a răspuns:

De fapt in contextul asta se scrie "numai".

http://diacritica.wordpress.com/2010/01/08/numai-nu-mai/

| anonim_4396 explică (pentru AR1373):

Ăă...țin să te contrazic. E corect ce mi-ai dat tu în link doar că ce scrie în link am zis și eu. "Numai" = "doar" Exemplu: "Am mâncat numai alune." El a scrs "numai fi tristă." Ceea ce e greșit. Corect este "Nu mai."

| AR1373 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze...credeam ca te referi la "numai bine". laughing

| anonim_4396 explică (pentru AR1373):

Nu-i bai. Fii liniștită. Toți facem greșeli happy

| neutrino a răspuns:

Traieste-ti tineretea cu un baiat de langa tine!

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Nu vreau să aud de alţi băieţi. Până să-l întâlnesc pe el nu am mai avut prieten, am ignorat total orice băiat care încerca să-mi facă "ochi dulci"... de el m-am îndrăgostit din prima clipă când l-am văzut şi este exact aşa cum vreau.

| StalkerSoul a răspuns:

Daca il iubesti, spune-i ce simti.

Oricum nu trebuie sa fii trista. doar nu o sa va desparta o distanta? Desigur daca iubirea e pura. daca nu. asta e.

Dar tu nu trebuie sa stai doar cu gandu la el zi de zi. mai fa si tu altceva iesi pe afara, distreaza-te., nu zic sa uiti de el dar iti spun sa numai fii trista, daca sperati amandoi si sunteti 2 persoana ambitioase ve-ti fii impreuna cat va este venit, numai binehappy

| Andrei4g a răspuns:

Nu va fi usor sa treci peste iubirea asta, insa ar fi bine sa nu uiti ca mai inainte sa fii cu viitorul iubit, ai nevoie sa rezolvi prezentul. Iar prezentul este liceul pe care trebuie sa-l termini, altfel nu cred ca parintele isi va dori o preoteasa fara ceva studiilaughing Iar daca va fi sa fie, veti fi si peste 3-4 ani impreuna. Pana atunci mai aveti niste etape pe care va trebui sa le treci cu rabdare. Asta e cu iubirea asta: nu se poate sa iubesti, fara sa treci peste niste obstacole. Succes!