| anonim_4396 a întrebat:

Ar fi trebuit să am măcar o relatie până la vasta asta(16ani)? Sinceră să fiu imi este putin rusine că nu am avut până acum o relatie și primul sărut.

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu. La fiecare e altfel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai ai timp până la menopauză, peste 50 de ani. Nu te grăbi. Lasă dragostea să vină când vrea ea. Scrie asta și în Cântarea Cântărilor, carte sfăntă, de fapt singura carte mai de Doamne ajută din Biblie.

| Sofer a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rușine. La momentul potrivit o sa ai și relații.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Se considera ca o relatie sexuala trebuie sa aiba loc atunci cand corpul este maturizat din punct de vedere sexual - la fete se estimeaza ca varsta este de 16-17 ani, dar in prezent se pare ca aceasta a mai scazut - si atunci cand psihicul admite asa ceva.
O fata mergea prin padure si la un moment dat, o pasarica ii spune: daca nu te mariti, o sa te mananc.
Merge fata acasa si ii spune mamei sale ca trebuie sa se marite. Mama o intreaba de ce? Pai, ma mananca pasarica.

| Ioana1312321 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Răspunsul tău nu m-a ajutat deloc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioana1312321):

Ce n-ai inteles? Ca trebuie sa ai o relatie - ma refer de iubire, fara sex - cand crezi ca ti-o doresti. Ca de regula viata sexuala trebuie sa inceapa doar dupa 16 ani, ca o incununare a unei iubiri? O relatie si cu sau fara sex nu este legata fix de o anumita varsta. Sunt persoane care au prima relatie dupa 18 ani, primul sex chiar dupa 20 de ani.
Cand e vorba de o relatie si mai ales sex nu trebuie sa te uiti in gura lumii. Trebuie doar sa fii stapana pe tine si corpul tau.
Sunt cazuri, rare cei drept, care fac sex de la 12, 13 si mai ales 14 ani. Aici ma refer la fete. Ca la baieti acestea se intampla doar cand poate. Am cunoscut si eu 2, o colega din clasa a 7-a si o curvulita de 16 ani. Ambele o faceau uneori, impreuna cu mamele lor. Ultima avea si ea o vechime de 2 ani. La 16 ani a facut sex cu 18 baieti intr-o noapte.
Asa ca tu poti acum alege din exemplele pe care ti le-am dat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu am aceiași problemă, la vârsta ta.

| Eugen80 a răspuns:

Nu. Nimic nu este obligatoriu, nu ai de ce sa-ti fie rusine de nimeni si nimic. Sa le fie rusine celor sub 18 ani care au facut sex sau si-au bagatut joc de altii.
Nu face din asta un subiect TABU, viata merge inainte, ai rabdare, incet vei trece prin viata si prin toate experientele.

| Nume6 a răspuns:

Ai așteptat baiatul potrivit. Nu e nimic în neregulă cu asta. De ce să îţi fie rușine. Rușine e să fi panaramă. Dar în ziua de azi nici ele nu mai au rușinewinking Din contră, înseamnă că ai standarde ridicate, și nu e nimic în neregulă cu asta. Înseamnă că ești o fată diferită, cuminte, ceea ce e bine, uite ce vedem în ziua de azi, numai panarame. Ai răbdare, o să ai și tu primul sărut si relaţie, e nevoie de timp, iar atunci când vei intâlnii băiatul care ţi-e sortit o să îţi dea lumea peste cap numai în bine și când o să te vadă așa cuminte nu o să îţi mai dea drumul îţi garantez, numai să fie prost să o facă happy Ai răbdare, probabil soarta, vrea să ai un singur băiat cu care de ce nu să te si căsătorești, să aveţi o familie, copii. Cum erau pe vremuri relaţiile. Felicitări! Mai rar în ziua de azi!

| anonim_4396 explică (pentru Nume6):

Aha sigur pun pariu că zburdă hormonii in ea și o vrăjește un badboy, nu cred că e o fata sa aibă prima experiență sexuală faina 0.1 la sută poate. Restul cringe sau ii frânge inima. Doar dacă e îndrumată de taicasu.

| Nume6 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum le știţi voi pe toate...

| Ioana1312321 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu mi-am inceput viata sexuala.Si ps:nu sunt indrumata de nimeni.Ce legatura are tatăl meu in discutia asta?

| Ely1234567 a răspuns:

Nu are de ce sa îți fie rușine. Ai. Suficient timp pentru asta happy

| xilef123 a răspuns:

Nu neaparat!,
Nu e bine sa ai relatie doar de dragul de a avea sau ca are si X si Y
O data cu prima relatie va veni si primul sarut, incearca pe cat posibil sa fie unul memorabil

| LaElly11 a răspuns:

Eu am 18 ani și nu am avut nicio relație. Nu văd absolut niciun un motiv pentru care ar trebui să îți fie rușine că nu ai avut nicio relație.

| aladin83 a răspuns:

Încă esti tânără ai timp destul,!

| deliacg a răspuns:

Am avut prima relatie si primul sarut la 17 ani.Acum am 19 si am colege care n au avut niciuna dintre ele.E ok.

| CWRO a răspuns:

De unde esti?

| Ioana1312321 a răspuns (pentru CWRO):

De ce?

| CWRO a răspuns (pentru Ioana1312321):

Sa vorbim? daca esti din Craiova

| Ioana1312321 a răspuns (pentru CWRO):

Sunt din București.

| 11lala a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie rusine, toate vin la momentul potrivit.