| lexii25 a întrebat:

Ar putea fi o sarcina?
Ultima menstruație am avut-o pe 31 martie (cm de 30 zile) iar ultimul contact sexual pe 18 aprilie
Menstruația încă nu mi-a venit, am făcut un test ultrasensibil barza la o zi de întârziere și e negativ.
P. S la începutul lunii aprilie covid + xifia antibiotic

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este de tip regulat si are mereu lungimea de 30 de zile, procesul de ovulatie se produce in cea de a 17-a zi a ciclului si astfel perioada fertila se situeaza intre cea de a 13-a zi a 18-a zi a respectivului ciclu menstrual.
In situatia prezentata reiese ca ciclul menstrual urma sa fie intre 31.03 - 29.04 = 30 zile, Ovulatia in data de 16.04 si perioada fertila intre 12 - 17 Aprilie.
Reiese ca teoretic actul sexual intretinut in data de 18 Aprilie a avut loc dupa 2 zile de la ovulatie si in acest caz posibilitatea de a se putea forma sarcina este exclusa chiar si in cazul in care a ajuns sperma in vagin.
Rezultatul obtinut este neconcludent chiar si in situatia in care testul de sarcina este ultra-mega sensibil, fiindca a fost facut mult prea repede, dupa trecerea a numai 13-15 zile de la data ovulatiei si a zilei in care a avut loc actul sexual.
Pentru a fi corect informata in privinta momentului in care se poate face testul de sarcina al carui rezultat sa fie valid, valabil si corect, citeste cu atentie urmatorul raspuns comentariu :
Rezultatul oricarui test de sarcina efectuat pe baza urinei, chiar si cu cel mai hiper-super-mega-extra-ultra sensibil tester este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca testul este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la ovulatie sau ziua de intretinere a actul sexual neprotejat. Este stabilit dupa cum urmeaza :
In a 13-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - 1%
In a 14-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este intotdeauna 100% corect
Presupun ca ai inteles ca a fost ABSOLUT INUTIL sa-ti faci testul de sarcina dupa ce au trecut doar 13 dela sex si 15 zile de la ovulatie.
In perioada de 14-15 zile de DUPA actul sexual sau ovulatie, se poate face numai testul de sarcina pe baza analizei de sange, testul beta-hCG (de preferat cel cantitativ) care se efectueaza in laboratorul de analize medicale fiindca rezultatul obtinut are o corectitudine de peste 85%, iar daca testul este facut dupa 17-18 zile rezultatul obtinut devine corect in proportie de peste 98-99%. Daca este facut incepand din a 19-a zi de dupa data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat rezultatul de regulla este 100% valid, valabil si corect. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, testul de sarcina facut este inutil si eronat, fiind facut cu mult inainte de 21 de zile de la data sexului.

Eu cred ca tu ai un ciclu de tip neregulat, deoarece vad in istoricul intrebarilor tale, o alta intrebare unde spui ca ti-a intarziat ciclul cu 6 zile, in ianuarie.
Asta se intampla numai la ciclul de tip NEREGULAT, fiindca cel regulat vine intotdeauna la fix acelasi numar de zile, luna de luna, cee ce la tine deja s-a dovedit ca nu vine.

| Teo29 a răspuns:

Daca ati facut-o neprotejat, da, exista risc mare de sarcina mereu.
Fiti responsabili pe viitor!