| Diana19072000 a întrebat:

Ar trebuii sa-mi fac griji daca ciclu nu a aparut dupa ce am luat escapelle? Am avut contact pe data de 2 iar ciclu trebuia sa vina pe 3-4. In noiembrie mi-a venit pe 30, dar de obicei intarzie cu 4-5 zile la urmatoarea luna. Ce sa cred?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentul de incepere/pornire a menstruatiei este DIRIJAT STRICT HORMONAL si se produce intotdeauna indiferent ce s-ar intampla dupa trecerea perioadei LUTEALE de FIX 14 zile de dupa data eliberarii OVULULUI din foliculul ovarian. Astfel ca in consecinta rezulta ca data de pornire a menstruatie NU POATE FI modificata de catre hormonii sintetici care au existat in compozitia acele pastile nenorocite, fiindca au fost introdusi in corpul tau mult dupa data producerii OVULUI si a momentului in care ar fi existat posibilitatea de a se forma o sarcina. Neinceperea menstruatiei se datoreaza pur si simplu faptului ca ciclul tau menstrual este de tip NEREGLAT si din acest motiv si actualul ciclu menstrual va avea o lungime mai mare probabil ca la fel cu 4-5 zile, cum s-a intamplat si in cazul ciclurilor menstruale anterioare. In urma sexului intretinut in data de 2 Ianuarie adica cu cateva zile inainte de data preconizata de a incepe menstruatie formarea sarcinii este in proportie de peste 99, 9% IMPOSIBILA astfel ca in mod obligatoriu in urmatoarele zile va porni menstruatia. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Pilula de a doua zi poate da peste cap ciclul menstrual al femeii. La unele fete efectele se resimt cateva luni dupa administrarea contraceptiei de urgenta. E posibil sa ti vina menstra cu o intarziere mai mare ca de obicei. Multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pilula de a doua zi este o bombă cu hormoni.Lipsa menstruatiei, adică amenoreea.Şi se datorează faptului că glandele endocrine nu funcţionează în parametrii normali şi nu produc suficient ce doi hormoni feminini, ESTROGENUL şi PROESTROGENUL.Eu îţi recomand să te duci la medicul ginecolog dacă mai întârzie 3-4 zile. Sper că ţi-am fost de ajutorhappy. Funda?winking