| SunshineSunrise a întrebat:

Are ceva dacă am luat Escapelle (pastila ca sa nu raman insarcinata) după ce mi-a trecut ciclul? Adică ieri am avut și azi nu mi-a mai curs deloc decât ce mi-a mai rămas în vagin. Și azi după ce am făcut dragoste am luat pastila după 2 3 ore.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cine ti-a spus sa iei pastila imediat dupa ciclu'?
Cand faci lucruri fara cap, nu poti decat sa suferi si sa suporti consecintele unei decizii care te va afecta pe o perioada de 6-12 luni, pentru ca drogul ala este o bomba hormonala care iti va da viata peste cap.

Macar sa fii intrebat inainte sa faci asa ceva!
Nici macar nu erai in perioada fertila, ovulatia uramand sa se produca abia la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale!

Esapelle nu este o pastila care functioneaza ca antinconceptionalul luat zilnic, este o bomba hormonala de 1000 de ori mai puternica, care distruge un ovul fecundat daca exista, daca nu, face ravagii in sistemul tau hormonal.
Sa nu te miri daca vei avea cicluri si sangerari neregulate pentru urmatoarele luni. Ovulatia oricum se va produce aleator si nimeni nu mai poate tine o socoteala acum, pana nu se restabileste linistea in corpul tau si organismul isi revine la normal, asta intamplandu-se abia dupa 6 luni de la pastila asta.
O asemenea pastila este bien sa o iei 1 data in viata ta, si numai in cazuri de urgenta, pentru ca face atat de mult rau, ca poate provoca chisturi ovariene, tumori si unii spun ca-i posibil si cancer, daca abuzezi de ea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Singurul raspuns de bun simt/elegant intr-un astfel de caz se reduce la o singura caracterizare a modului de a proceda si anume : IMBECILITATE combinata cu o crasa IRESPONSABILITATE. Orice al comentariu ar fi inutil si de prisos. big grin

| Necunoscut112 a răspuns:

Ai folosit inutil pastila de a doua zi. Nu erai în perioada fertilă.

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Era greu de folosit un prezervativ?

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Poti ramane insarcinata doar daca un spermatozoid este in tine pe perioada ovulatiei. Spermatozoizii traiesc mai mult decat ovulele, deci in corpul tau poate trai maxim o saptamana. Daca ai contact sexual cu 5 zile de exemplu inainte de menstruatie, poti ramane insarcinata pentru ca "samanta " traieste si isi face drum spre ovul. Dupa terminarea ciclului pana la o perioada in care se apropie ovulatia, este imposibil sa ramai insarcinata, pentru ca pentru asta este nevoie de un spermatozoid viu si un ovul sanatos. Regula e ca inainte de menstruatie si in timpul menstruatiei poti ramane insarcinata, in rest esti in afara riscului.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru goblinuldansatordincalcaie):

In mod absolut sigur nu ai nici cele mai elementare cunostinte cu privire la modul si mecanismului prin care se fiormeaza o sarcina din moment ce ai dat urmatorul raspuns care este atat hilar cat mai ales gresit/eronat/incorect sau mai degraba de-a dreptul imbecil :,, Regula e ca inainte de menstruatie si in timpul menstruatiei POTI ramane insarcinata, in rest esti in afara riscului.'' Ar fi indicat ca inainte de a mai da astfel de raspunsuri idioate si imbecile, sa citesti, sa te informezi ca sa inveti si tu in ce conditii se poate forma si naste o sarcina.