| bombonica22 a întrebat:

Are ceva dacă pastilele anti conceptionale se iau înainte de masa imediat sau după? Se pot lua oricând nu? Adică nu are nimic dacă am luat pastila și peste 5 min am mâncat...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila AC poate fi administrata in orice moment al zilei, dar fiindca trebuie indeplinita o conditie foarte importanta si anume ca toate ce 21 de pastile de pe o folie sa fie administrate pe cat e posibil exact la 24 de ore intre ele, se recomanda ca din acest motiv administrarea AC-ului sa se faca la o ora bine aleasa si stabilita pentru acea ora sa poata fi mereu respectata. Pastila AC poate fi administrata/folosita exact in timp ce esti la masa, fiindca eficacitatea ei contraceptiva nu va fi deloc influentata. Multa sanatate!