| DiannaDiia a întrebat:

As dori sa stiu cat timp traiesc spermatozoizii dupa ejaculare, in aer liber? Daca respectivul a ejaculat, iar dupa aceea a dat cu mana sa se stearga si i s-a uscat pe mana, iar dupa 10-15 minute a introdus mana in vagin. sunt ceva sanse de sarcina? :-)

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Spermatozoizii trăiesc ( în aer liber ) până când se USCĂ acea peliculă de spermă!

Vezi alte detalii la punctul 9 de la linkul :
http://depici.ro/preconceptie/raman-insarcinata-daca-9-mituri-spulberate/

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spermatozoizii traiesc mult in aer, cam 24 de ore dupa uscarea completa a lichidului. Presupun ca respectivul s-a spalat inainte sa o atinga pe fata, asa cum fac oamenii normali. Nu stie nimeni ce se intampla daca nu respecti regulile de igiena personala. nu am auzit de sarcina obtinuta astfel, dar nici prea multe cupluri care sa nu se spele inainte de a atinge organele genitale nu am cunoscut

| LeontinAndrei a răspuns:

Sansele de sarcina sunt foarte mici in cazul asta, insa totusi este bine sa faci un test de sarcina.

Be smart and take care.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca sunt sanse...

| Raluu1234 a răspuns:

Ai ramas pana la urma?

| GabriielOffice a răspuns:

Sunt sanse foarte mici dar cum a zis si DanteAndrei este bine sa faci un test de sarcina sa fi 100% sigura.

| AlexTimari a răspuns:

In contact cu aerul spermatozizii mor instantaneuwinking chill!